Úvod Zaujímavosti Svitá elektromobilom na lepšie časy? Dobíjacie stanice by mali pribúdať

Svitá elektromobilom na lepšie časy? Dobíjacie stanice by mali pribúdať

50
0
ZDIEĽAŤ
Svitá elektromobilom na lepšie časy? Dobíjacie stanice by mali pribúdať

Uvažujete, že vymeníte vozidlo so spaľovacím motorom za elektromobil? Pred touto možnosťou stojí veľa motoristov, ale okrem vysokej ceny elektrických vozidiel ich odrádza tiež fakt, že nabíjacích staníc je na Slovensku veľmi málo. Ostať stáť na krajnici z dôvodu, že sa vám batéria v automobile vybila nie je príjemná situácia. No možno svitá na lepšie časy pre každého, kto elektromobil vlastní. Nabíjacie stanice by mohli na Slovensku pribúdať raketovou rýchlosťou.

Nevlastníte garáž? Máte smolu

Nabíjanie elektromobilov je ešte stále problém. Absentujú nielen rýchlonabíjacie stanice. Môžeme povedať, že kto nevlastní rodinný dom s garážou, ten nech radšej elektromobil nekupuje. Nabíjať elektrické vozidlo doma sa oplatí. Využitie nočných taríf prúdu je viac ako výhodné a prakticky sa nemusíte o nič starať, zaparkujete v garáži a dáte auto na nabíjačku. Vďaka nízkym tarifám vám zostanú peniaze napríklad na snímač tlaku pneumatík alebo na kvalitné snehové reťaze. Vyzerá to tak, že aj ostatní motoristi by mali mať onedlho rovnaké šance elektromobil nabiť. Buď im v tom pomôže EU, alebo dokonca štát. EU už nejakú dobu diskutuje o tom, že by dala príkazom všetkým štátom, aby sa nabíjacie stanice nachádzali pri diaľniciach každých 60 km. K takémuto rozhodnutiu vedie EU snaha o presadenie zákazu predaja vozidiel so spaľovacím motorom. Zákaz by mal nadobudnúť platnosť od roku 2035. Samozrejme, že bez nabíjacích staníc ich snaha neuspeje. Na druhej strane stojí samotné Slovensko, kde naši politici uvažujú o dotáciách pre vybudovanie nabíjacích staníc.

V elektromobilite stojíme na chvoste

Zelené jazdenie nie je na Slovensku veľmi rozšírené. V neprospech elektromobilov hovorí ich cena, ktorá je pre mnohých Slovákov nedosiahnuteľná. Ak napriek tomu túžite po tomto vozidle, tak si dobre zistite všetky pre a proti podobne ako čítate označenie pneumatík pred ich kúpou. Presadenie elektromobility je na Slovenskú ťažké aj z dôvodu už spomínaných absentujúcich nabíjacích staníc. Veľkú výpovednú hodnotu má v tomto prípade štatistika EU, podľa ktorej je najviac nabíjacích staníc v Holandsku, a to vyše 47 na 100 km. Slovensko má dve nabíjacie stanice na 100 km. Enormnú priepasť sa pokúša zatarasiť naša vláda, ktorá chce poskytovať dotácie na budovanie nabíjacích staníc.

Dotácie pre obce a mestá

Ministerstvo hospodárstva sa už v tomto roku chystá vyzvať mestá a vyššie územné celky, aby sa prihlásili v rámci Plánu obnovy do projektu budovania nabíjacích staníc. Dotácie by mali byť poskytnuté na výstavbu staníc so striedavým prúdom a tiež pre rýchlonabíjacie stanice. Samotný štát sa bude snažiť popri trasách diaľnic vybudovať vyše 200 staníc s ultra rýchlym nabíjaním.