Jazdíte s dieťaťom? Nákup detskej autosedačky je len polovica úspechu. Aby bábätko skutočne chránila a neslúžila len ako talizman proti pokutám, musí byť správne nainštalovaná. Ako bezpečne utiahnuť bezpečnostný pás či prečo držiak Isofix potrebuje dodatočnú podporu? Tieto veci nájdete v článku.
Inštalácia sedačky Isofix
Ak ste pri výbere detskej autosedačky zvolili model so zámkami Isofix , inštalácia je výrazne jednoduchšia. Ale v žiadnom prípade to nie je obmedzené na dve kliknutia.
Akákoľvek stolička Isofix sa skladá zo samotnej sedačky a základne – držiaka Isofix s namontovanou základňou. Je to pohodlné: sedačku je možné vybrať zo základne na čistenie alebo otočenie o 180 stupňov, zatiaľ čo základňa zostáva upevnená v aute.
Počiatočná inštalácia stoličky Isofix začína hľadaním spojovacích prvkov – kovových držiakov – v zadnej časti zadného sedadla. Automobilky kvôli dizajnu zamaskujú držiaky, skryjú ich hlboko v útrobách sedadla. Ale snažiť sa pripevniť stoličku s Isofix základňou pomocou štandardného pásu (napríklad v cudzom aute, kde nie je Isofix držiak) je absolútne nemožné.
Sedačka Isofix sa inštaluje v nasledujúcom poradí:
- Vytiahnite kotviace úchytky Isofix zo sedačky čo najďalej. Zvyčajne sa to robí ručne a v prednej časti sedačky je páka na ich odblokovanie.
- Zatlačte sedačku na operadlo sedadla, kým nepočujete charakteristické cvaknutie oboch zámkov.
- Utiahnite nastavovaciu páku Isofix a prisuňte sedačku tak blízko k operadlu, aby medzi nimi nebola žiadna medzera.
- Skontrolujte farebné označenie, že obidva zámky Isofix sú zaistené.
- Nastavte a upevnite ďalšie upevňovacie prvky, ktorými je stolička vybavená: teleskopická noha na podlahe alebo horný „kotviaci“ popruh.
Venujme sa dodatočným spojovacím prvkom samostatne. Dizajn Isofix vyžaduje okrem dvoch výsuvných zámkov ešte jeden upevňovací bod. Ide buď o horný „kotviaci“ pás Top Tether, alebo o teleskopickú podperu („nohu“) pred stoličkou. Znižujú pohyblivosť kresla a poisťujú zámky Isofix, ktoré sú pri nehode veľmi zaťažené.
Popruh Top Tether je pripevnený ku kovovej spone na zadnej strane chrbta a potom je ručne utiahnutý, aby nabral extra dĺžku. Teleskopická podpera sa opiera o podlahu stroja a fixuje jej dĺžku pomocou vstavaného zámku. Uistite sa, že na zlepšenie ochrany detí používate existujúce upevnenia sedačky.
Inštalácia bezpečnostného pásu
V porovnaní s isofixovou sedačkou, ktorá si vyžaduje vhodné upevnenie, je pásová sedačka všestrannejšia. Upevníte ju bežným bezpečnostným pásom, aký je v každom modernom aute. S jedným dôležitým upozornením: iba trojbodový pás, ktorý má horný diagonálny popruh. Montáž detskej sedačky pomocou dvojbodového „lietadlového“ pásu, nie je povolená.
Inštalácia bezpečnostného pásu je náročnejšia ako Isofix, preto si pozorne preštudujte pokyny a schému uloženia pásu. Uistite sa, že pás leží striktne vo vodiacich lištách stanovených konštrukciou stoličky, nekrčí sa ani nekrúti – od toho závisí účinnosť jeho práce.
Najlepšie miesto na inštaláciu stoličky
Kde je najlepšie miesto na inštaláciu detskej sedačky? Zadný rad sedadiel sa považuje za najbezpečnejší. Stranu zvoľte pravú, bližšie k obrubníku. Neexistujú potom žiadne obmedzenia na inštaláciu stoličky a nastupovanie a vystupovanie dieťaťa bude bezpečnejšie. Zadný rad má však aj mínus, nedostatok vizuálneho kontaktu s dieťaťom.
Montáž na predné sedadlo má množstvo obmedzení. Po prvé, väčšinou tam nebudú úchyty Isofix. Po druhé, musíte brať do úvahy airbag spolujazdca, je vyrobený pre dospelú osobu a ak sa spustí, môže spôsobiť zranenie dieťaťa. Preto pri inštalácii detskej sedačky vpredu posuňte sedadlo úplne dozadu, čo najďalej od airbagu.
Na inštaláciu sedadla na predné sedadlo s chrbtom dopredu musí byť airbag úplne vypnutý, jeho prevádzka ohrozuje dieťa vážnymi zraneniami. V niektorých autách je pre tieto prípady k dispozícii vypnutie airbagu predného spolujazdca.