Úvod Problémy v rodine Pozor na správny výber topánok pre malé deti

Pozor na správny výber topánok pre malé deti

134
0
ZDIEĽAŤ
Pozor na správny výber topánok pre malé deti

Nevhodne zvolená obuv pre malé deti môže viesť k mnohým deformáciám chodidla. Prvé roky života sú časom, kedy sa dieťaťu formuje noha. Ak je celý deň obuté v topánkach s deformujúcim strihom, dochádza k nenávratnému poškodeniu. Najčastejšie ide o tzv. ploché nohy, ktoré sprevádzajú veľa ľudí od útleho detstva. Nesprávny vývin chodidiel vedie tiež k zlému držaniu tela, následkom čoho dochádza k bolestiam celej chrbtice. Ako vybrať topánky pre deti, aby sa ich chodidlo zdravo vyvíjalo?

Chyby pri výbere detských topánok

V snahe ušetriť mnohí rodičia kupujú o niečo väčšie topánky, aby z nich dieťa rýchlo nevyrástlo. Vedeli ste, že najmenším deťom rastie noha v priemere 1,5 cm za rok? Deti bohužiaľ nedokážu rodičom povedať, že sa im v takýchto topánkach zle chodí, tlačia ich alebo sa im vyzúvajú. Dospelí ľudia vedia posúdiť či sú turistická obuv a iné typy topánok vhodné pre ich chodidlo. Deti tieto pocity nedokážu vyjadriť. Dieťa chodí prakticky celý deň, pretože spoznáva svet a všetko chce preskúmať. Ide o také vzdialenosti, ako keď si na chodidlo obujete turistické topánky a hodiny chodíte po horách. Pánska a dámska turistická obuv je rovnako dôležitá ako obuv pre deti. Najmenším deťom do 3 rokov nikdy, a to ani v lete, nekupujte otvorenú obuv. Ich chodidlo potrebuje oporu na prstoch i na päte. Zároveň je nutné, aby mali topánky v prednej časti priestor na prsty. Z tohto dôvodu nie sú vhodné špicaté topánky.

Meranie je základ výberu

Rodičia dobre poznajú ten pocit, kedy si dieťa v najmenej vhodný čas spomenie, že sa chce hrať a nie nakupovať. Do obchodu následne dieťa nedostanete a už vôbec ho nedonútite topánky skúšať. Tento problém vyriešite tak, že drobcovi zmeriate obe chodidlá tesne pred nakupovaním. Nespoliehajte sa na údaje spred pár dní, pretože už nemusia byť kvôli rýchlemu rastu aktuálne. K veľkosti, ku ktorej sa dopátrate pridajte zopár milimetrov. Nezabudnite okrem dĺžky zmerať tiež šírku chodidla. Šírka chodidla sa meria v oblasti prstov na najširšom mieste, aby sa dieťaťu topánky nielen dobre nosili, ale tiež rýchlo obúvali.

Noha dieťaťa musí dýchať

Nemenej dôležitý ako rozmer a tvar detských topánok je tiež materiál, z ktorého sú vyrobené. Podobne ako pri topánkach pre dospelých je najlepšou voľbou koža. Kožené topánky sa prispôsobia tvaru chodidla, povolia. Zároveň nevytvárajú vo vnútri obuvi vlhkosť, ktorá vedie k tvorbe plesní a môže spôsobiť u dieťaťa počiatky ekzému. Detské topánky by mali mať flexibilnú a dobre tlmiacu podošvu s opätkom vysokým cca. 5 mm. Najvhodnejším variantom zapínania detskej obuvi je suchý zips, s ktorým si v škôlke deti poradia aj sami.