Úvod Zdravie a rodina Tipy a inšpirácie, ako deti priviesť k pohybu vonku aj doma

Tipy a inšpirácie, ako deti priviesť k pohybu vonku aj doma

324
0
ZDIEĽAŤ
Tipy a inšpirácie, ako deti priviesť k pohybu vonku aj doma

Deti v každom veku potrebujú dostatočnú fyzickú aktivitu, aby si vybudovali silu, koordináciu, rovnováhu a sebadôveru – a tým položili základ pre zdravý životný štýl. Ako rodičia by ste preto mali deťom poskytnúť priestor a veľa príležitostí robiť rôzne aktivity, športy a hry, ktoré budú zodpovedať ich osobnosti, schopnostiam, veku aj záujmom.

Ak hľadáte spôsoby, ako deti motivovať k pohybu, inšpirujte sa nasledovnými typmi na aktivity, ktoré sú vhodné na doma aj von.

Cvičenie doma

Mnoho rodičov a detí si pod pojmom organizovaný šport predstaví fitness. Hoci prihlásenie dieťaťa do športového tímu alebo na krúžok môže mať mnoho výhod, cvičenie a hry raz alebo dvakrát týždenne nemusia stačiť na dosiahnutie dostatočnej fyzickej aktivity. Rodičia sa už taktiež nemôžu spoliehať na to, že telesná výchova v školách poskytne deťom pohyb, ktorý potrebujú.

Tu je niekoľko spôsobov, ako udržať vaše deti v pohybe doma:

 • Zaraďte fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Od domácich prác až po prechádzky. Vaša rodina bude aktívna každý deň
 • Nechajte deťom dostatok času na voľné hranie. Deti môžu spáliť viac kalórií a užiť si viac zábavy, keď sa spoliehajú samé na seba. Hranie na dvore, učenie detí bicyklovať sa či stavanie snehuliakov v zime sú zábavné, ale aj zdraviu prospešné
 • Majte vždy po ruke rôzne hry a športové vybavenie. Pomôcky nemusia byť drahé – sortiment lôpt, hula-hoopov či švihadiel dokáže deti zamestnať celé hodiny
 • Buďte spolu aktívni. Rozhýbte vás aj vaše deti. Pravidelným cvičením pomôžete svojim deťom ukázať, že cvičenie je dôležité
 • Obmedzte čas strávený sedavými aktivitami, ako je sledovanie televízie, používanie elektronických zariadení, hranie videohier

4 spôsoby, ako doma zvýšiť fyzickú aktivitu u detí

1. Stanovte si cieľ

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o výhodách fyzickej aktivity a zistite jeho názor na cieľ, ktorý by chcelo dosiahnuť. Dosiahnutie malých, postupných cieľov môže pomôcť motivovať dieťa k pohybu a viesť k dlhodobým zdravým návykom.

2. Buďte kreatívni

Aby bolo cvičenie pre deti zábavné, je dôležitá rozmanitosť. Opýtajte sa svojho dieťaťa, ktoré aktivity má najradšej, takže fyzická aktivita bude niečo, čo ho baví. Aktivity môžete každý deň obmieňať, aby sa dieťa doma nezačalo nudiť.

3. Využité online zdroje

Aj keď čas strávený pred obrazovkou môže byť často prekážkou pri fyzickej aktivite, na druhej strane môže byť jedným zo zdrojov na nájdenie širokej škály aktivít, ktoré môžete robiť doma. K dispozícii je veľa možností vhodných pre celú rodinu ako aj pre deti všetkých vekových kategórií.

4. Urobte z cvičenia prioritu rodiny

Ak chcete skutočne inšpirovať dieťa k pohybu, najlepší spôsob, ako to urobiť, je ísť príkladom. Najväčším faktorom, ktorý môže ovplyvniť, či budú deti zdravé a aktívne, je to, čo robí rodina. Keď si vaše dieťa stanoví cieľ, stanovte si aj vy vlastný cieľ. Spoločná aktivita nie je len dobrá pre zdravie vašej rodiny, ale ponúka aj cenný čas na vzájomné vzťahy.

Aktivity pre deti na doma

Aktivity pre deti na doma

Ak s deťmi uviaznete vo vnútri, niekedy môže byť problém nájsť možnosti, ktoré im pomôžu vynaložiť energiu. Tu je niekoľko nápadov na cvičenia pre deti v interiéri:

Detská joga

Joga je skvelá forma cvičenia na budovanie sily, flexibility a podporu všímavosti a hlbokého dýchania. Okrem toho môže pomôcť vylepšiť sústredenie, pamäť a podporiť sebaúctu. Aj joga pre deti spočiatku môže vyzerať zložito, v podstate ide o jednoduchú a príjemnú pohybovú hru. Skúšajte a ukazujte rôzne pozície, ktoré bude po vás dieťa opakovať. Z jednoduchých cvikov zvládne dieťa mačku alebo kobru.

Cvičenie na fitlopte pre deti

Fitlopta je pre deti ďalšia perfektná voľba. Skákanie a pohupovanie na fitlopte ich bude baviť a zároveň sa naučia správne sedieť, posilnia svaly a zlepšia si rovnováhu. Deťom v predškolskom veku môžete zaobstarať špeciálnu gymnastickú loptu s úchytkami, takže znížite riziko skĺznutia alebo pádu.

​​Kliky

Kliky nemusia byt’ nič komplikované. Deti môžu skúsiť dámske kliky. Princíp je v podstate rovnaký, len sa namiesto špičiek nôh opiera o kolená. Výhoda klikov je, že posilňujú niekoľko svalových skupín naraz ako prsné svaly, ramená, brucho, čiastočne aj chrbát.

Výpady

Pre formovanie nôh sú skvelé jednoduché výpady. Sú však o niečo náročnejšie než klasické drepy. Podobne ako kliky majú aj výpady schopnosť človeka vyčerpať, takže malý človiečik má ľahko unavené nohy a nehrozí, že by neobsedel.

Butt kicks

Ak ste ešte nepočuli o tzv. „butt kicks“, ide simulované behanie na mieste, kde sa zakaždým skončí v rovnakej pozícii. Dôležité je ale držať správnu formu, dvíhať nohy vysoko a neflákať výskoky.

Švihadlo

Skákanie na švihadle je jednoduché a efektívne cvičenie napríklad na ráno, ktoré môže zlepšiť fyzickú kondíciu a zlepšiť obratnosť a výdrž u detí. Dôležité je vybrať správnu dĺžku švihadla, ktoré nie je príliš dlhé ani príliš krátke a malo by sa dať pohodlne uchopiť. Skákanie precvičuje celé telo, zlepšuje rovnováhu, obratnosť aj koordináciu.

Ďalšie možné aktivity:

 • Strečing
 • Tanec
 • Balansovanie na jednej nohe
 • Cvičenia s vlastnou váhou
 • Planky
 • Cvičenie na rebrinách

Vonkajšie cvičenie a aktivity

Vonkajšie cvičenie a aktivity

Ak vám doma dochádzajú možnosti, využite miestne ihriská a športoviská. Urobte rodinné výlety súčasťou vašej pravidelnej rutiny. Nechajte členov rodiny vybrať si aktivitu – choďte na cykloturistiku, na plaváreň alebo sa korčuľovať alebo skúste tieto aktivity a hry pre deti:

Jogging

Jogging znamená nepretržitý beh pomalým, ale stabilným tempom. V porovnaní s behom je jogging menej náročný a vyžaduje menej energie. Pred joggingom je vhodné začať rozcvičkou a pomaly naberať tempo. Jogging pomáha udržiavať stabilnú telesnú hmotnosť, buduje silné kosti a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie.

Skákanie vo vreci

Zábavná hra pre deti vonku, ktorá určite nesklame, je skákanie vo vreci. Stačí len pár vriec a deti môžu skákať až k vytúženému cieľu s možným prekvapením.

Prechádzka

Najjednoduchším a najprirodzenejším spôsobom, ako tráviť čas na čerstvom vzduchu, môže byť jednoduchá prechádzka. K chôdzi nepotrebujete vôbec nič, prípadne len dobré počasie. Skvelým nápadom je zároveň vybrať sa na také miesto, kde si dieťa môže zahrať futbal, basketbal, bedminton alebo tenis.

Schovávačka

Ďalšia z hier, na ktorú nepotrebujete vôbec nič, je schovávačka. Existujú rôzne varianty, niekedy sa počíta do desať, dvadsať alebo sto. Ideálne je hrať túto hru minimálne v trojici.

Ihrisko

Na verejnom ihrisku si určite každé dieťa nájde to svoje a zároveň môže získať prvé priateľstvá a známosti.

Trampolíny

Vhodnou formou cvičenia pre deti je skákanie na trampolíne. Počas hry pracujú všetky svaly tela, dieťa si cvičí rovnováhu a zlepšuje koordináciu tela. Nezabúdajte na to, že trampolína by mala byť vždy zaistená ochrannou sieťkou, aby nedošlo k pádu dieťaťa zo skákacej plochy.

Bicyklovanie

Bicyklovanie je skvelé cvičenie pre členky a stehná, zlepšuje pohyblivosť kĺbov a znižuje hladinu stresu. Uvoľňuje myseľ aj telo a umožňuje dieťaťu vychutnať si malebnú krásu okolo. Ak sa deti idú bicyklovať, uistite sa, že sú v oblasti, ktorá je ďaleko od premávky. Nezabudnite na správnu výstroj, prilbu a chrániče kolien a lakťov.

Tip: Na čo myslieť predtým, ako začnete deti učiť jazdiť na bicykli?

Dbajte na bezpečnosť

Dbajte na bezpečnosť

Deti, ktoré sa zúčastňujú športu, môžu byť vystavené riziku zranení, takže sa uistite, že nosia správne ochranné vybavenie, ako je prilba a ochranné chrániče pri jazde na bicykli alebo kolieskových korčuliach.

Majte na pamäti vek a vývojovú úroveň vášho dieťaťa, jeho prirodzené schopnosti a záujmy. Je v poriadku, ak sa dieťa nezaujíma o tradičné športy, ale je dôležité nájsť alternatívne spôsoby, ako ich udržať aktívne. Povzbudzujte dieťa, ktoré nemá rado futbal, basketbal alebo iné tímové športy, aby preskúmalo iné aktívne možnosti ako je karate, šerm, golf, bicyklovanie, skateboarding a tenis.

Deti, ktoré si obľúbia šport a pohyb už v rannom veku, majú tendenciu zostať aktívne po celý život. Zostať fit môže deťom pomôcť zlepšiť výsledky a sústredenie sa v škole, vybudovať si sebavedomie, predchádzať obezite či znížiť riziko závažných ochorení ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a srdcové choroby v neskoršom veku.

NÁŠ TIP NA ZÁVER: Vhodné je odrážadlo pre detikde získajú prvotný balans a následne nemajú problém presedlať na bicykel.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk