Úvod domácnosť a bývanie Viete, ako správne udržiavať fasádu, aby vydržala aj 30 rokov?

Viete, ako správne udržiavať fasádu, aby vydržala aj 30 rokov?

438
0
ZDIEĽAŤ
Viete, ako správne udržiavať fasádu, aby vydržala aj 30 rokov?
Viete, ako správne udržiavať fasádu, aby vydržala aj 30 rokov?

Každý, kto vlastní dom, môže naň byť patrične hrdý. Vlastníctvo nehnuteľností sa stalo takmer výsadou a nie každý si tento luxus môže dovoliť. Preto je potrebné sa o nehnuteľnosť starať. 

Fasáda je každý deň vystavená rôznym vplyvom, ktoré ju neustále opotrebovávajú. Všetky faktory časom zanechávajú nepríjemné stopy. Ako môžete udržiavať vašu fasádu spôsobom, aby vydržala čo najdlhšie?

Pred čím by ste mali chrániť fasádu

  • Plesne, huby, machy
  • Vlhkosť
  • Teplotné rozdiely

Poškodenie sa môže líšiť v závislosti od typu fasády. Materiál, z ktorého je vonkajšia fasáda vyrobená, je veľkým faktorom pri jej údržbe. Rôzne materiály vyžadujú odlišnú údržbu a starostlivosť.

Poriadne vetrajte

Na mnohých fasádach domov sa časom objavia čierne škvrny. Tieto škvrny sú v skutočnosti čiernou plesňou, ktorá môže byť spôsobená nesprávnym vetraním na fasáde. Pleseň neútočí na fasádu okamžite, ale časom môže mať pre váš domov vážne následky – určite sa nepriatelí s pojmom útulné bývanie.

Ak je určitá časť fasády obzvlášť napadnutá plesňou, môže to zabrániť vysušovaniu. Výsledkom je vlhkosť a náramný rast plesní, ktorý poškodzuje nielen fasádu, ale aj izoláciu vášho domu. Vytváraniu čiernej plesne na fasádach domu môžete zabrániť napríklad pravidelným vetraním a najmä kvalitnými oknami. V ideálnom prípade vyvetrajte aspoň trikrát denne po 10 minút.

Aplikujte dlhodobú ochranu

Impregnácia a dezinfekcia vonkajšej fasády špeciálnou ochranou môže dlhodobo pomôcť zabrániť novému znečisteniu. Podľa typu fasády by ste si mali zvoliť správny čistič. Nie každá dlhodobá ochrana je vhodná pre každý typ fasády. Predtým, ako fasádu impregnujete, mali by ste ju dôkladne vyčistiť.

Správne čistenie pre každú fasádu

Nič nie je tak vystavené vonkajším vplyvom, ako fasáda domu. Na povrchu sa usadzuje špina, prach a nečistoty; aj slnečné žiarenie, teplo a mráz ju zaťažujú. Postupom času sa vytvárajú viditeľné stopy, ktoré ovplyvňujú nielen krásu, ale aj stav vášho domova. Dôkladné čistenie a starostlivosť tomu dokážu zabrániť.

Praktické tipy na čistenie fasády:

  • Nepoužívajte tlakový čistič v daždi alebo vo vlhkom prostredí.
  • Ak chcete pracovať vo výškach, potrebujete osobu, ktorá vás zaistí a podrží rebrík.
  • Zatvorte dvere a okná. Zakryte vypínače a zásuvky a produkty inteligentnej domácnosti.
  • Rastliny a akékoľvek iné dekorácie odložte.
  • Tlak čističa a vody otestujte na inom mieste.
  • Najlepší čas na čistenie fasády je slnečný, ale nie príliš horúci, jarný alebo jesenný deň. To urýchľuje proces sušenia po vyčistení.
  • Užitočné je aj čistenie po daždi. Steny sú už mokré, nečistoty sú nasiaknuté a ľahšie sa odlupujú.

Tip: Na fasády s omietkou zo syntetickej živice sa na čistenie neodporúča horúca para. Vysokotlakové čističe by sa mali používať buď na veľkú vzdialenosť alebo pri zníženom tlaku. Väčšinou však na čistenie stačí veľká mäkká kefka a jemná mydlová voda.

Presah strechy

Presah strechy môže byť užitočným nástrojom na ochranu vašej fasády pred rôznymi poveternostnými podmienkami. Presah strechy je oblasť strechy, ktorá vyčnieva za vonkajšiu fasádu domu.

Pre predĺženie životnosti môžete zvážiť aj zateplenie strechy. Na izoláciu a zatepľovanie striech – najmä tých ťažšie prístupných (avšak tých, ktoré majú možnosť dostatočnej štrbiny a priestoru na izoláciu) je veľmi populárna fúkaná izolácia, ktorá je ekologicky a zdravotne nezávadná, skvelá v pomere cena a výkon a rýchlo aplikovateľná. Dobrá izolácia domu môže celkovo zlepšiť kvalitu a životnosť fasády. V ponuke býva aj striekaná izolácia, tá však už je z priemyselných materiálov, je to v podstate materiál na štýl purpeny a má iné vlastnosti ako fúkaná izolácia.

Odborník alebo vy?

Práca so špecifickým vybavením nie je vhodná pre každého. Ak máte strach z výšok, nechcete si požičiavať prístroje alebo si nie ste istí, profesionál vám určite príde vhod. Treba sa na neho obrátiť, aj ak je fasáda už viditeľne napadnutá plesňami, alebo mechanicky poškodená. Odborník vám stenu vydezinfikuje a nanesie na ňu vhodný náter.

Zhrnutie

  • Aby ste si zaistili krásu a dlhú životnosť domu, mali by ste pravidelne a dôkladne čistiť fasádu.
  • Podľa typu fasády je možné ju čistiť vysokotlakovým čističom alebo ručne.
  • Pre omietky zo syntetickej živice a fasády sa odporúča ručné čistitenie.
  • Poškodené a staré fasády by sa mali čistiť až po konzultácii s odborníkom.
  • Na čistenie malých plôch a ľahké znečistenie stačí horúca voda a mydlo alebo saponát.
  • Na zníženie odpadu používajte ekologické čistiace prostriedky.

TIP: pozrite si, na čo myslieť pri kúpe novej nehnuteľnosti

Bez pravidelnej údržby je životnosť fasády do 10 rokov, keď jej, ale venujete dostatočnú starostlivosť, zvýšite jej životnosť až na 30 rokov. Fasáda chráni dom pred chladom, teplom a dažďom. Ale slúži aj na skrášlenie domácnosti. Aby vám fasáda dlho vydržala, mali by ste sa o ňu dôkladne starať a čistiť ju. Vďaka údržbe bude vyzerať ako nová.

Obrázky https://pixabay.com/sk/photos/straten%c3%a9-miesta-opusten%c3%bd-miestnos%c5%a5-597166/

https://pixabay.com/sk/photos/budov-fas%c3%a1da-okn%c3%a1-starej-budovy-5941345/