Úvod Vzťahy v rodine Za tieto veci sa pred svojimi deťmi nemusíte hanbiť – naučíte ich...

Za tieto veci sa pred svojimi deťmi nemusíte hanbiť – naučíte ich dôležité životné lekcie!

8000
0
ZDIEĽAŤ

Pred vlastnými deťmi väčšinou máme dosť veľa tajomstiev, pretože ich chceme ochrániť pred komplikovaným svetom dospelých a zároveň im dopriať pohodlie, ktoré možno v detstve nebolo dopriate nám. Deti sa však najlepšie učia podľa príkladu dospelých a preto by ste im mali poodhaliť, že aj rodičia niekedy prežívajú ťažkosti, plačú alebo zažívajú neúspechy. Zároveň im môžete byť praktickým príkladom v starostlivosti o svoje telo, o vzťahy s milovanými ako aj o celú komunitu. Tieto veci by vás mali vidieť robiť pravidelne:

  1. Cvičenie

Ak u dieťaťa vypestujete tento návyk, doprajete mu dlhší život, pevnejšie zdravie a aj pravidelnú dávku endorfínov. Nestačí však poslať ho na pohybový krúžok – ukážte mu, že sa radi hýbete aj vy.

  1. Plánovanie domáceho rozpočtu

Krátka anketa medzi blízkymi príbuznými by možno hneď odhalila, že deti netušia koľko ich rodičia zarábajú, koľko stojí nájom a energie, alebo dokonca nevedia ani koľko stojí chlieb, či ich obľúbené sladkosti. Zasväťte svoje deti do tajov práce s peniazmi kým na to máte čas.

  1. Bozkávanie partnera

Počas detskej puberty sa môžete vyhnúť prevracajúcim sa očiam ak si budete lásku s partnerom prejavovať už od ich útleho veku. Na jemných bozkoch, dotykoch či objatiach predsa nie je nič zlé.

  1. Dobrovoľníctvo

Nenechajte svoje deti žiť v bubline blahobytu. Máte jedinečnú možnosť ukázať im, ako môžu vo svojom voľnom čase pomôcť iným ľuďom, zvieratkám či našej planéte. Budete prekvapení, s akým nadšením sa hlavne malé deti zapoja, keď pocítia vďaku zo strany iných.

  1. Starosti

Nie je každý deň ružový a takisto nie je každý otecko supermuž a mamka superžena. Zverovať sa deťom so svojimi trápeniami nie je úplne prirodzené a nemali by sme ich takto preťažovať, ale ak vám niečo nejde, alebo zažijete neúspech, otvorený rozhovor môže deti veľa naučiť.

  1. Plač

Plač nie je prejavom slabosti a ak chcete, aby to vaše deti chápali, nemôžete sa pred nimi tváriť, že vy nikdy neplačete. Rodičia sú pre nich jeden z najvýraznejších vzorov a to aj bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Dovoľte sebe aj im prejaviť všetky emócie a naučte ich, ako sa dajú zvládnuť.

  1. Učenie

Doprajte si vzdelávanie v jazykovej alebo umeleckej škole, vyskúšajte online kurzy alebo si jednoducho čítajte. Cieľom je nezostať na mieste a stále sa zlepšovať.

  1. Kreativita

Vaše povolanie môže byť akékoľvek, kreativita je v každom z nás a preto ju treba prebudiť skúšaním nových vecí, umeleckou alebo handmade tvorbou, návštevou galérií, múzeí a divadiel.

  1. Sebaláska

Nemýľme si ju s egoizmom, sebaláska je skôr starostlivosťou o svoje telo, myseľ aj o svoju dušu. Nezanedbávajme žiadnu z týchto zložiek a pravidelne si doprajme horúci kúpeľ, masáž, relax, dovolenku a hlavne prijatie komplimentov od druhých ľudí.