Úvod domácnosť a bývanie Závesy ako z katalógu

Závesy ako z katalógu

174
0
ZDIEĽAŤ
Závesy ako z katalógu
Závesy ako z katalógu

Pri výbere doplnkov do bytu sa často orientujete nie len podľa štýlu zariadenia miestnosti ale aj podľa farby a vlastného vkusu. Na výbere závesov a záclon si ľudia dávajú obzvlášť záležať. Správnym výberom môžete štýl bytu podčiarknúť ale aj úplne narušiť. Pravdou ale je, že aj keď nájdete ideálne závesy a záclony vyzerajú v katalógu úplne inak než u vás doma. Prečo?

Perfektné závesy

Záclony a aj závesy sa v rôznych miestach môžu rôzne prekrúcať, vlniť alebo sa ich okraje začnú sťahovať. Tento problém je ale spôsobený hlavne nekvalitným šitím. Ak ste si zaobstarali látku na závesy a idete sa pustiť do šitia nezabúdajte na pár dôležitých bodov. Len tak budú vaše závesy a záclony vyzerať ako v katalógu.

1) Riasiaca páska

Riasiaca páska je nevyhnutnosť, ktorú budete pri závesoch potrebovať. Je jedno či chcete mať závesy riasené alebo nie, túto pásku vždy použite. Pripevnite ju na vrchný lem závesu, ktorý sa vďaka nej spevní. Látka tak nebude medzi jednotlivými štipcami nevzhľadne prevísať. Záves bude s riasiacou páskou nariasený s pravidelnými skladmi.

Šírka riasiacej pásky závisí od dĺžky závesu. Všeobecne platí, že čím je záves dlhší tým hrubšia by mala byť aj páska. Pri výške závesu 250 cm sa odporúča použiť aspoň 8 cm hrubú pásku. Riasiace pásky nájdete v rôznych šírkach (od 2 do 20 cm).

Riasiaca páska vám vďaka pravidelným skladom záclonu zúži aj o polovicu. Určite to berte do úvahy a zakúpte si tejto látky viac. Záclona so šírkou 4 metre sa vďaka páske zúži na 2 metre.

2) Záťaž do spodného lemu

Do spodných lemov použite olovka alebo olovenú šnúru. Vďaka nej budú záclony a aj závesy vyrovnané a nebudú sa krútiť a vlniť na okrajoch. Pokiaľ ste si vybrali už ušité záclony nemusíte do ich spodného lemu nič vkladať. Väčšina súčasných záclon už má v spodnej časti olovenú šnúrku.

Ak ste si zakúpili vyššiu záclonu než potrebujete môžete ju skrátiť. Ak má spodný lem obšitý olovenou šnúrou skráťte ju zhora.  Pri úprave horného lemu nezabudnite použiť riasiacu pásku.