Úvod Zaujímavosti 10 bonusov čítania kníh

10 bonusov čítania kníh

418
0
ZDIEĽAŤ
10 bonusov čítania kníh
10 bonusov čítania kníh

Krása knihy nás často osloví ako deti , keď nám rodičia čítajú rozorávky, ktoré sú krásne ilustrované a obrázky zaujmú každého. V každom vekovom období hrá kniha dôležitú úlohu, či už rozprávka, leporelo, dievčenské a chlapčenské romány, časopisy a knihy pre predškolákov , prvé učebnice ako šlabikár alebo detské príbehy a poučné čítanky, pre starších okrem učebníc , detektívky, romány , odborné knihy o záľubách , fantasy.

Ku knihám sa môžete dostať prostredníctvom kníhkupectiev, knižníc , elektronických kníh alebo knižnica u vás doma na poličke alebo si požičať od kamarátov.

  1. Bonus – únik pred stresom aj negatívnou realitou svojho reálneho života

Človek sa niekedy v reálnom svete ocitá nepochopený a v úzkosti , a vtedy je ideálnym riešením sa neutápať v alkohole alebo fajčení či drogách, ale siahnuť po nejakej dobrej knihe. Keď sa aj stanete závislým na čítaní, neurobí vám to zle, a tak isto s toho neochoriete. Je potrebné pri čítaní správne sedieť , aby nedošlo k preťaženiu chrbtice a jej poškodeniu.

  1. Bonus – nová rodina v čitateľskom kruhu

Často sa stáva , že vašej čitateľskej vášni vaša vlastná rodina a ani priatelia nerozumejú, ale nebojte sa nájdete nových priateľov , známych , alebo rodinu , ktorá bude tomu rozumieť a vás podporovať. Zvolíte si nejaký spoločný žáner…

  1. Bonus – staneš súčasťou veľkej celosvetovej diskusie

Vo svete kníh , existujú spolky a organizácie združujúce ľudí , zaoberajúcich sa jedným žánrom alebo konkrétnou knihou , fanúšikovia a zberatelia nejakých artefaktov – napr. Harry Potter- zbierajú sa malé figúrky, šál a rôzne oblečenie s logom, podpisy do kníh od autora a pod.

  1. Bonus – rozvinieš a prehĺbiš si slovník svojej komunikácie a tvoje vyjadrenie sa stane aj gramaticky správnym

Čím viacej čítaš, tak tým sa ti v mozgu vytvára viacej prepojení a rastie tvoja slovná zásoba o nové slová, synonymá a budeš neskôr viac obratnejší v reči ,a v knihách je kontrolovaná gramatika a robená jazyková korektúra. Ich čítaním sa ti dostanú jednotlivé slová do hlavy, nielen ako sa píšu, ale aj ustálené spojenia, prirovnania a metafory , či iné gramatické javy, ako priama reč…

  1. Bonus – obľúbiš si činnosti , ktoré si v minulosti nenávidel ako čakanie v rade, v čakárni u lekára alebo na zastávke autobusu alebo vlaku

Určite si sa už stretol s tým, že ľudia dlho čakajúci v nejakom priestore nadávajú na nudu a pritom , keby si na čítanie niečo zobrali, tak by im aj dlhšie čakanie rýchlejšie plynulo a nemuseli by čítať doma , keby chceli robiť niečo iného. Už keď musia niekde čakať a je to pre nich dôležité, tak spoja príjemné čítanie s neužitočným čakaním na niečo (lekár, spoj vlakový /autobusový, v autobuse /vlaku počas presunu) .Využívanie času a jeho organizovanie je dobrým spôsobom , ako sa venovať svojej záľube a zároveň nezanedbávať svoje povinnosti v práci alebo domácnosti.

  1. Bonus – staneš sa lepším a citlivejším človekom

Aby sa človek stal lepším a citlivejším na potreby seba aj druhých, musí veľa čítať a najmä knihy motivačné a také , ktoré sa zaoberajú riešením nejakého problému. Vypestujte si vnímanie a citlivosť pravidelným povzbudzovaním a dávaním rád, ale len vtedy, keď si ich vyžiada. Tie nevyžiadané sú často kontraproduktívne, a tým veľmi nepomáhajú skôr škodia.

  1. Bonus – rozšíriš si vedomostný obzor o históriu , filozofiu , psychológiu alebo aj kultúru

Ak sa radi zaoberáte históriou , alebo starými národmi, čítate náučnú literatúru , encyklopédie alebo čítanie náučnej alebo kreatívnej literatúry si rozviniete spôsob uvažovania a rozhľad v kultúre , športe a umení vás bude môcť dostať do rozličných diskusných klubov a spoločností.

  1. Bonus – odhalí pravdu o tvojich myšlienkach a možno aj naivite, ktorú si pokladal za vedomosť

Knihy majú schopnosť ich čítaním poodhaliť pravdu, poopraviť vedomosti, nadobudnúť nové a širšie obzory, zbavíte sa zastaraného myslenia, nebude naivne veriť všetkému čo čítate na internete a svoje zdroje vedomostí budete preverovať. Ide najmä o vyvrátené /nepotvrdené hoaxy a dezinformácie. Informácie sú dôležité pre samotné prežitie ľudstva. A často sa do nášho života zapletú klamstvá a polopravdy a tým , že im veríme sa ochudobňujeme o skutočnú pravdu a poznanie.

  1. Bonus – narúšanie stereotypov a následne rozvinutie tvojho vnútra o umeleckosť

Veľké množstvo ľudí zanedbáva možnosť rozvíjať svoju kreativitu a tým znižovať svoj potenciál vytvárať krásu. Umeleckosť a písomné vyjadrenie v knihách je dosť dôležitým prvkom poznania , čo je vlastne krása , umenie a umeleckosť. Krása písaného slova vyjadruje hĺbku a poznanie krás napríklad krajín , umeleckých pamiatok aj starých historických kníh. Zachovanie tohto písomného dedičstva, je dôležitým krokom ku zachovaniu spomienok a kultúry jednotlivých národov a štátov. Bez zachovania minulosti , by sme sa neboli schopný posunúť v rozvoji umenia a krásy ani v budúcnosti , prípadne by hrozil tej , ktorej kultúre umeniu alebo kráse zánik.

  1. Bonus – začneš pracovať so svojou fantáziou , ktorú si zanechal ako dieťa , keď si prestal veriť na dobro v rozprávkach a nanovo ju objavíš ako poklad na tvorbu niečoho krásneho

Fantázia je jeden z najväčších darov , ktoré dostávame prostredníctvom čítania alebo listovania obrázkov. Lebo kreativita , umenie a poznanie idú ruka v ruke. Najväčšiu fantáziu má dieťa lebo z bežných používaných vecí dokážu vytvoriť niečo úplne nové a poznanie krajšie, čo by dospelému nikdy nenapadlo. Schopnosť mať fantáziu a vymýšľať si rôzne príbehy a rozprávky , človek prirodzene akoby stráca, je to jednak výchovou a jednak aj tým , že sa začneme na vymýšľanie cítiť starý. Čiastočne sa nám fantázia obnovuje vtedy , keď máme malé deti a oni nechcú klasické a často mnohokrát prečítané rozprávky alebo príbehy. Deti sú priamo majstrami vo vytváraní existujúcich virtuálnych kamarátov ,či postavenie vzducholode z obyčajnej krabice , alebo vláčik z podušiek, sadu bubnov zo starých hrncov a variech. Pitie džúsu ako energetického gumi džúsu s enormnou silou a schopnosťou prekonať všetky prekážky, hrať sa na super hrdinov a iné…

Knihy sú zdrojom múdrosti a poznania a uchováva sa v nich všetko čo sme sa po stáročia ako ľudstvo naučili. Písomný záznam má vysokú dôveryhodnosť ,a tým evokuje pravdu- reálnu alebo domnelú. Potreba rozlišovať informácie , ktoré si ukladáme do mozgu sa viaže na rozmýšľanie o jednotlivých dejoch , súvislostiach a vedomostiach uverejnených v knihách a učebniciach. Vzdelanie a rozlišovanie zdrojov informácii vedie k skutočnému poznaniu a pravde.

Bc. Ľubica Bombalová