V terajšej dobe zdražovania energii je priam žiaduce premyslieť si ako s ňou nakladám a kde sa dá ušetriť, aby sme zažívali približne rovnaký komfort za čo najmenej peňazí
Každý spotrebič má na sebe označenie, ktoré hovorí o tom koľko energie spotrebuje napr. za 1 hod.
Najlepšie spotrebiče , ktoré spotrebujú najmenej energie sú energetickej triedy A alebo A+, sú označené aj farebnými štítkami , dokonca sú spotrebiče aj ekologické.
Najväčší “žrúti” energie
1.Sušička na bielizeň
Patrí k spotrebičom , ktoré spotrebujú veľké množstvo energie , zaberajú miesto v kúpeľni a po vybratí ho musíte žehliť žehličkou, ktorá je tiež veľkým spotrebiteľom energie
Spôsob akým ušetriť je sušičku nepoužívať alebo len v minimálnej miere, lepším spôsobom je usušiť na sušiaku pri radiátore prípadne vonku na balkóne , oblečenie sa dá vystrieť / zavesiť na vešiak, aby vystreté uschlo.
2.Žehlička
Aj také žehlenie odevov , spotrebuje veľké množstvo elektriny, rovnako využívať v obmedzenej miere, žehliť iba to čo, je naozaj nevyhnutné. Ušetríte čas a energiu na žehličku – správnym praním , sušením na sušiaku a na vzduchu. Výnimku tvorí oblečenie pre úplne maličké deti.
3.Pračka
Rovnako ako sušička je žrút energie . Je dobré rozdeliť odev podľa špinavosti , vyhnúť sa vysokým teplotám a aj otáčkam pri žmýkaní, za prvé chráni látku pred poškodením vlákien. Ak je oblečenie veľmi špinavé , vyhnite sa prepieraniu, radšej ho namočte / odmočte v lavóry/ práčku naplňte na plný objem/ perte pri 30-40°/ odstreďujte pri 600-800 otáčkach. Niektoré veci ako ponožky a spodné bielizeň sa dá oprať v rukách bude šetrnejšie vypraté.
4.Televízor/ rádio / tlačiareň /nabíjačky na PC a mobily
Doma alebo aj v kancelárii využívate techniku denne niekoľkokrát , ale v prípade ,že odchádzate z domu na celý deň /idete spať, vypnite spotrebiče tlačidlom pre vypnutie , keď ich necháte v spacom režime / šetriči obrazovky , odoberajú energiu aj napriek tomu, že sa nevyužívajú .Rozdiel je používať ju na Office 8hod ,že je iba na uspatom režime a časom kedy idete domov , vtedy môžete na ušetrenie energie vypnúť klasicky a aj so zástrčky , prípadne používať tlačidlo na vypnutie celej lišty zásuviek a následne je všetko vypnuté – predchádzate požiaru / skratu /odčerpávanie energie adaptérmi na PC a mobily
5.Umývačka riadu
Rovnako ako pri práčke a sušičke ak nie sú používané správne , odčerpávajú veľké množstvo energie aj vody. Ušetriť sa dá používaním dlhšieho ekologické programy, zbytočne ju nenechajte pustenú poloprázdnu.
6.Chladnička a mraznička
Tieto spotrebiče keď udržiavajú veľmi nízku teplotu , v konečnom dôsledku míňajú oveľa viac energie ako je nevyhnutné , ak odchádzate na dlhšie obdobie ako je 2-3 týždenne, chladničku aj mrazničku vyprázdnite , všetky potraviny skontrolujte stav , najmä ak boli dlhodobo v mrazničke, či sa napriek tomu mrazeniu nepokazili . Vytrieďte aj špajzu skontrolujte stav a kvalitu i záruku potravín. Všetko poumývajte a nechajte chladničku a mrazničku pootvorenú ,aby sa tam nevyzrážala voda. Na potraviny , ktoré potrebujú chlad , využite vonkajšie priestory – balkón ( ak je vonku chladno 5-6° nad nulu . A vypojte ju zo zásuvky. Ušetríte energiu.
7.Mikrovlnná rúra
Ak ju využívate občas na ohrev jedla , tiež nemusí byť stále v elektrike, tiež zásuvku s tlačidlom a keď nepoužívate vypnúť. Potraviny , ktoré potrebujete rozmraziť z dlhodobého zamrznutia -nerozmrazujte v nej / rovnako jedlo pre deti obmedzte ohrev .Ak chcete použiť napr. mäso, ktoré bolo zmrazené , radšej ho vyberte večer predtým a nechajte ho rozmrznúť pri izbovej teplote/ ak to chcete rýchlejšie tak o vodnom kúpeli s horúcou vodou.
8.Elektrické radiátory / bojlery na teplú vodu
Ak vám nestačí teplo z centrálneho kúrenia v byte a používate elektrické radiátory/ ohrievače , tak rovnako ako bojlery nemusia bežať a ohrievať vodu permanentne ,najmä ak ste celý deň preč , nemusíte mať teplú vodu a prídavný radiátor zapnutý – môže dôjsť k prehriatiu/ skratu aj požiaru . Pri zapnutých spotrebičoch tohto typu buďte vždy v miestnosti
9.Kúrenie elektrinou / plynom
Ak kúrite elektrinou/ plynom a odchádzate na dlhšie preč aj počas dňa radiátor nevypínajte, ale nechajte ho temperovať. Lebo vypnutím najmä dlhodobým spôsobíte ochladenie stien v byte a následným zapnutom a vyhriatím na štandardnú teplotu , miniete oveľa viac energie , akoby ste ho nechali temperovať a udržiavať na určitú teplotu.
10. žiarovky /žiarivky , halogénové osvetlenie
Ďalším pomerne veľkým spotrebiteľom energie sú žiarovky, musíte ich často vymieňať, majú krátku životnosť a ich svetlo nie moc silné, majú nízky počet hodín svietivosti. Lepšou voľbou sú žiarivky a halogénové svetlá s vyšším počtom hodín svietivosti pri rovnakom počte wattov, majú matné a mäkké svetlo neťahajúce oči
Elektrická energia sa dá získavať z viacerých zdrojom, dokonca aj ekologických tkz. zelená energia. Vhodné sú obnoviteľné zdroje ako slnečná energia (solárne panely na strechách budov), veterné turbíny , vodné turbíny a pod.
Bc. Ľubica Bombalová