Úvod domácnosť a bývanie 10. tipov na šetrenie elektrickou energiou alebo ako využívať spotrebiče tak, aby...

10. tipov na šetrenie elektrickou energiou alebo ako využívať spotrebiče tak, aby plnili svoju funkciu, ale míňali menej energie

122
0
ZDIEĽAŤ
10. tipov na šetrenie elektrickou energiou alebo ako využívať spotrebiče tak, aby plnili svoju funkciu, ale míňali menej energie.

V terajšej dobe zdražovania energii je priam žiaduce premyslieť si ako s ňou nakladám a kde sa dá ušetriť, aby sme zažívali približne rovnaký komfort za čo najmenej peňazí

Každý spotrebič má na sebe označenie, ktoré hovorí o tom koľko energie spotrebuje napr. za 1 hod.

 

Najlepšie spotrebiče , ktoré spotrebujú najmenej energie sú energetickej triedy A alebo A+, sú označené aj farebnými štítkami , dokonca sú spotrebiče aj ekologické.

 

Najväčší “žrúti” energie 

 

1.Sušička na bielizeň 

Patrí k spotrebičom , ktoré spotrebujú veľké množstvo energie , zaberajú miesto v kúpeľni a po vybratí ho musíte žehliť žehličkou, ktorá je tiež veľkým spotrebiteľom energie

Spôsob akým ušetriť je sušičku nepoužívať alebo len v minimálnej miere, lepším spôsobom je usušiť na sušiaku pri radiátore prípadne vonku na balkóne , oblečenie sa dá vystrieť / zavesiť na vešiak, aby vystreté uschlo.

 

2.Žehlička

Aj také žehlenie odevov , spotrebuje veľké množstvo elektriny, rovnako využívať v obmedzenej miere, žehliť iba to čo, je naozaj nevyhnutné. Ušetríte čas a energiu na žehličku – správnym praním , sušením na sušiaku a na vzduchu. Výnimku tvorí oblečenie pre úplne maličké deti.

 

3.Pračka

Rovnako ako sušička je žrút energie . Je dobré rozdeliť odev podľa špinavosti , vyhnúť sa vysokým teplotám a aj otáčkam pri žmýkaní, za prvé chráni látku pred poškodením vlákien. Ak je oblečenie veľmi špinavé , vyhnite sa prepieraniu, radšej ho namočte / odmočte v lavóry/ práčku naplňte na plný objem/ perte pri 30-40°/ odstreďujte pri 600-800 otáčkach. Niektoré veci ako ponožky a spodné bielizeň sa dá oprať v rukách bude šetrnejšie vypraté.

 

4.Televízor/ rádio / tlačiareň /nabíjačky na PC a mobily

Doma alebo aj v kancelárii využívate techniku denne niekoľkokrát , ale v prípade ,že odchádzate z domu na celý deň /idete spať, vypnite spotrebiče tlačidlom pre vypnutie , keď ich necháte v spacom režime / šetriči obrazovky , odoberajú energiu aj napriek tomu, že sa nevyužívajú .Rozdiel je používať ju na Office 8hod ,že je iba na uspatom režime a časom kedy idete domov , vtedy môžete na  ušetrenie  energie vypnúť klasicky a aj so zástrčky , prípadne používať tlačidlo na vypnutie celej lišty zásuviek a následne je všetko vypnuté – predchádzate požiaru / skratu /odčerpávanie energie adaptérmi na PC a mobily

 

5.Umývačka riadu

Rovnako ako pri práčke a sušičke ak nie sú používané správne , odčerpávajú veľké množstvo energie aj vody. Ušetriť sa dá používaním dlhšieho ekologické programy, zbytočne ju nenechajte pustenú poloprázdnu.

 

6.Chladnička a mraznička

Tieto spotrebiče keď udržiavajú veľmi nízku teplotu , v konečnom dôsledku míňajú oveľa viac energie ako je nevyhnutné , ak odchádzate na dlhšie obdobie ako je 2-3 týždenne, chladničku aj mrazničku vyprázdnite , všetky potraviny skontrolujte stav , najmä ak boli dlhodobo v mrazničke, či sa napriek tomu mrazeniu nepokazili . Vytrieďte aj špajzu skontrolujte stav a kvalitu i záruku potravín. Všetko poumývajte a nechajte chladničku a mrazničku pootvorenú ,aby sa tam nevyzrážala voda. Na potraviny , ktoré potrebujú chlad , využite vonkajšie priestory – balkón ( ak je vonku chladno 5-6° nad nulu . A vypojte ju zo zásuvky. Ušetríte energiu.

 

7.Mikrovlnná rúra

Ak ju využívate občas na ohrev jedla , tiež nemusí byť stále v elektrike, tiež zásuvku s tlačidlom a keď nepoužívate vypnúť. Potraviny , ktoré potrebujete rozmraziť z dlhodobého zamrznutia -nerozmrazujte v nej / rovnako jedlo pre deti obmedzte ohrev .Ak chcete použiť napr. mäso, ktoré bolo zmrazené , radšej ho vyberte večer predtým a nechajte ho rozmrznúť pri izbovej teplote/ ak to chcete rýchlejšie tak o vodnom kúpeli s horúcou vodou.

 

8.Elektrické radiátory / bojlery na teplú vodu

Ak vám nestačí teplo z centrálneho kúrenia v byte a používate elektrické radiátory/ ohrievače , tak rovnako ako bojlery nemusia bežať a ohrievať vodu permanentne ,najmä ak ste celý deň preč , nemusíte mať teplú vodu a prídavný radiátor zapnutý – môže dôjsť k prehriatiu/ skratu aj požiaru . Pri zapnutých spotrebičoch tohto typu buďte vždy v miestnosti

 

9.Kúrenie elektrinou / plynom 

Ak kúrite elektrinou/ plynom a odchádzate na dlhšie preč aj počas dňa radiátor nevypínajte, ale nechajte ho temperovať. Lebo vypnutím najmä dlhodobým spôsobíte ochladenie stien v byte a následným zapnutom a vyhriatím na štandardnú teplotu , miniete oveľa viac energie , akoby ste ho nechali temperovať a udržiavať na určitú teplotu.

 

10. žiarovky /žiarivky , halogénové osvetlenie

Ďalším pomerne veľkým spotrebiteľom energie sú žiarovky, musíte ich často vymieňať, majú krátku životnosť a ich svetlo nie moc silné, majú nízky počet hodín svietivosti. Lepšou voľbou sú žiarivky a halogénové svetlá s vyšším počtom hodín svietivosti pri rovnakom počte wattov, majú matné a mäkké svetlo neťahajúce oči

 

Elektrická energia sa dá získavať z viacerých zdrojom, dokonca aj ekologických tkz. zelená energia. Vhodné sú obnoviteľné zdroje ako slnečná energia (solárne panely na strechách budov), veterné turbíny , vodné turbíny a pod.

Bc. Ľubica Bombalová