Úvod domácnosť a bývanie 17 tipov, ako si vytvoriť moderný, štýlový a funkčný domov

17 tipov, ako si vytvoriť moderný, štýlový a funkčný domov

195
0
ZDIEĽAŤ
Pár zaujímavých tipov, ako si vytvoriť moderný, štýlový a funkčný domov.

Váš domov nemusí byť dokonalý, ale mal by byť vašou osobnou svätyňou a umožniť zmysluplné, no zároveň moderné a štýlové bývanie, v ktorom sa budete cítiť príjemne a ktoré bude vyhovovať vášmu životnému štýlu.

 

Ak premýšľate, ako vyzdobiť a zariadiť váš domov, s nasledujúcimi tipmi určite neurobíte žiadnu chybu.

Naplánujte si a vizualizujte váš nápad

Dokonca aj veľkí umelci začínajú s malými náčrtmi alebo rozloženiami, aby vizualizovali svoje nápady ešte predtým, ako sa pustia do svojich majstrovských diel, a to platí aj pri zariaďovaní domácnosti.

 

Použite skicovací blok a načrtnite si priestory, ktoré bude zaberať váš nábytok, steny a farby, ktorými by ste ich chceli namaľovať, doplnky a dekorácie, ktoré by ste na ne chceli zavesiť a podobne.

Vyberte si váš dizajn

Predtým, ako si vytvoríte váš moderný domov, je dôležité vybrať si a zladiť rôzne štýly bývania, ktoré vám pomôžu usmerniť proces zariaďovania.

 

Ak radi hľadáte starožitný nábytok a dekorácie, možno sa vám bude páčiť vzhľad v štýle retro a vintage. Ak preferujete neutrálne farby a prírodné materiály, minimalistický alebo škandinávsky štýl môže byť pre vás. Medzi ďalšie obľúbené štýly patrí priemyselná moderna, vidiecky či stredomorský štýl.

 

Krásna a svetlá kúpeľňa.

Keď sa rozhodnete, budete mať základňu na výber farieb, výber kusov nábytku, umiestnenie dekoračných predmetov a ďalšie.

Držte sa palety neutrálnych farieb

Pokiaľ ide o zdobenie štýlového domu, neutrálne farebné palety a jednoduchosť sú kľúčové. Preto použitie farby ako biela, béžová, hnedá, sivá a ďalšie prírodné odtiene. Navyše vám neutrálne farby poskytnú možnosť zvýrazniť nábytok v miestnosti, pridať farebné dekorácie, a tak doplniť vzhľad vášho domova.

Začnite s bielymi stenami

Moderný štýl je taký, ktorý sa striktne drží tlmenej, vzdušnej a svetlej palety farieb. Typické odtiene sú biela, krémová, béžová a svetlošedá. Náter sviežej bielej farby na stenách je jednoduchý spôsob, ako nastaviť tón miestnosti a doplniť každý kus moderného nábytku a dekorácie, od jedálenských stolov až po rozkladacie pohovky.

 

Tip: Viete ako vyčistiť špinavé steny?

Zahrňte tmavšie tóny pre kontrast

Pri plánovaní farebnej schémy zvážte aj pridanie niektorých tmavších tónov, aby kontrastovali so svetlejšími odtieňmi, ktoré používate. Moderný bytový dizajn sa nebojí výraznejších tónov, takže sa zabavte pri hraní s tmavšími odtieňmi ako je čierna a sivá. Môžete začať začleňovať tmavšie tóny do farieb náterov, políc a skriniek, aj kusov nábytku ako jedálenské stoličky, stoly alebo pohovky.

Nebojte sa farieb

Hoci neutrálne a tmavšie tóny sú štandardom pre moderný dizajn, dekorácia nemusí byť len čierna a biela. Zatiaľ čo základná farebná paleta by sa mala držať neutrálnosti, na vytvorenie estetickosti môžete použiť rôznorodé farby.

 

Keďže moderný bytový dizajn sa stal populárnym, mnohí interiéroví dizajnéri sa rozhodli pre primárne farby červenej, žltej a modrej. Aby ste dosiahli dynamickejší vzhľad, zvoľte červenú, žltú a modrú alebo odtiene svetlej zelenej a ružovej. Zvážte gauč v svetlých farbách alebo farebný koberec, maľované skrinky či žiarivé kreslo.

Jednoduchý vzhľad

Nie ste si istí, akým smerom sa vydať pri navrhovaní vášho domova? Môžete začať vytvorením čistého a uhladeného vzhľadu. Tu sa môžete oprieť o minimalizmus, ktorý sa riadi heslom: „menej je viac“, aby vám pomohol dosiahnuť ľahký a vzdušný priestor.

 

Vyberte si funkčný nábytok, zvoľte radšej kvalitu pred kvantitou a vyberajte kvalitné interiérové doplnky, ktoré vám nepreplnia priestor. Samozrejme sa vyhýbajte neporiadku tam, kde je to možné.

Vpustite prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo pomáha otvárať priestor a zväčšuje ho. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je zvoliť veľké okná, vyhnúť sa ťažkým záclonám a závesom, aby ste v miestnosti zachovali vzdušnosť. Do domu môžete tiež umiestniť zrkadlá, aby ste pridali viac svetla a zároveň dodali ilúziu väčšej miestnosti.

Rastliny

Svieža zeleň a rastliny patria k interiérovému dizajnu tak, ako klasické čierne šaty k móde, jednoducho nikdy nevyjdú z módy. Týčiaca sa monstera je trendovým doplnkom a očarujúca dekorácia, zatiaľ čo rozkošné sukulenty dodávajú prirodzenosť do každého malého priestoru, od modernej kuchyne až po jedáleň.

 

V každom dome by malo byť niečo prirodzené, či už živé rastliny, kvety, prírodné drevo alebo kameň, konáre či šišky. Tieto veci denne potešia naše zmysly, čo nám pomáha uzemniť sa a obnoviť energiu.

Materiály

Jedným z častých znakov moderných interiérov je množstvo prírodných materiálov. Najčastejšie to možno vidieť na zrnitom a teplom drevenom nábytku ako sú jedálenské stoly, skrine, konferenčné stolíky a stoličky. Ratan a bambus sú tiež bežné, najmä na svietidlách a iných malých dekoratívnych predmetoch, a umelá kožušina a vlna sú obľúbené, najmä pre bytový textil.

Rôzne textúry

Pridanie rôznych textúr do vášho domova je skvelý spôsob, ako dať každej miestnosti väčšiu osobitosť. Všetko je o vytváraní zaujímavej rovnováhy a zmiešaní rôznych textúr ako je zamat či koža. Pri výbere nábytku a dekoračných prvkov taktiež zvážte zmes rôznych textúr (lesklý, semišový, matný), aby bol váš priestor dynamickejší a dostal moderný nádych.

Nainštalujte krb

Súčasťou moderného štýlu je v dnešnej dobe aj využitie moderných technológií na zlepšenie funkčnosti, z tohto dôvodu môže byť inštalácia krbu skvelou aktualizáciou domácnosti. Elektrický krb je ekologická alternatíva v porovnaní s krbom na drevo a mnohé z dnešných modelov využívajú dokonca inteligentnú technológiu, ktorá vám umožňuje ovládať ich priamo z vášho telefónu.

Prispôsobte si nábytok

V modernej a štýlovej domácnosti ide forma a funkcia ruka v ruke. Nábytok na mieru môže byť skvelou voľbou, pretože nielenže vytvára ústredný bod, ale je aj multifunkčný. Môžete si nechať vyrobiť stôl, stoličky alebo iné kusy nábytku tak, aby vyhovovali vášmu jedinečnému štýlu a zahrnúť do vášho domova aj vysokokvalitné predmety, ktoré slúžia účelu (napríklad úložný priestor navyše a pod.).

Buďte odvážni s umením

Ako lepšie vyzdobiť svoj moderný domov než s moderným umením? Ak chcete do vášho domova priniesť moderné umenie, zaveste odvážny abstraktný obraz alebo do obývačky umiestnite sochu, aby ste vytvorili ústredný bod v miestnosti a dodali jej tak osobitosť.

Ako lepšie vyzdobiť svoju spálnu než s moderným umením?

Vintage kusy

Pri zariaďovaní domova sa nemusíte držať iba nového nábytku a dekorácií. V skutočnosti môžete skombinovať aj moderný a vintage dekor, aby ste vytvorili rovnováhu s týmito odlišnými štýlmi.

 

Mnohé kusy nábytku zo 40-60-tych rokov 20. storočia možno začleniť do dnešných moderných domácností. Skúste spojiť vintage kreslo s moderným príručným stolíkom, aby ste získali kontrastný, no vyvážený vzhľad.

Funkčnosť

Určite aj vy chcete, aby bol váš domov nielen krásny a štýlový, ale aj funkčný. Ako to teda dosiahnete?

 

  1. Zbavte sa neporiadku – najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako sfunkčniť priestor, je upratať si.
  2. Vymedzenie priestoru – ďalším krokom je zamerať sa na vymedzenie priestoru. I keď dnešný trend je do značnej miery o “otvorenom bývaní”, no stále treba zabezpečiť, aby jedálenský kút bol jedálenským kútom a obývačka bola stále obývačkou. Dá sa to dosiahnuť šikovným používaním nábytku aj doplnkov. Použite rôzne koberce na vymedzenie dvoch priestorov, umiestnite rastliny medzi dva priestory ako oddeľovač a podobne.
  3. Dostatok priestoru – zabezpečte, aby miestnosť nebola preplnená. Dokážete prejsť bez toho, aby ste narazili do nábytku? Sú užitočné predmety umiestnené blízko seba?
  4. Osvetlenie – rovnako ako pri upratovaní, aj pri stylingových radách veľa spomíname osvetlenie. Osvetlenie je dôležité v mnohých smeroch. Svoj priestor môžete definovať správnym všeobecným a akcentačným osvetlením a pomocou pracovného osvetlenia urobíte priestor funkčným. Kombinácia všetkých troch by vo vašom priestore skutočne nebála chýbať.
  5. Využitie priestoru – využite všetok dostupný priestor na to, aby bol váš domov funkčný. To znamená, maximalizujte váš vertikálny priestor. Zvýšenie úložného priestoru, umenia a dokonca aj vecí vám môže poskytnúť viac plochy na podlahe.

 

Tip: Viete ako sa starať o parkety, aby vyzerali ako nové?

Správajte sa k svojmu domovu dobre

To, ako dobre zaobchádzate so svojím priestorom, určuje, ako sa bude správať k vám. Udržujte ho čistý pomocou netoxických prírodných čistiacich prostriedkov, zvyknite upratovať neporiadok skôr, než sa vám domácnosť vymkne kontrole, opravte malé veci, čo najskôr. Dajte svojmu domovu trochu lásky a on vás bude milovať späť.

Tip na záver:

Myslite na to, aby ste zo svojho priestoru nerobili otroka pravidiel dizajnu. Domácnosť by predovšetkým mala obsahovať vaše osobné veci, ktoré vás robia šťastnými a sú pre vás zmysluplné. Zaveste si vaše obľúbené umelecké dielo, kresby detí, rodinné fotografie alebo bláznivú abstraktnú sochu, pri ktorej sa budete usmievať.

 

Dúfame, že sme vás naším článkom mohli inšpirovať pri zariaďovaní a dekorovaní domácnosti. Prajeme vám veľa zábavy!

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače