Úvod Zdravie a rodina Dieťa s vysokými teplotami – čo pomôže?

Dieťa s vysokými teplotami – čo pomôže?

1844
0
ZDIEĽAŤ

V prvom rade treba zachovať pokoj. Pred tým, než sa budete trmácať na pohotovosť, zmerajte dieťaťu teplotu poriadne. Pokiaľ by ste namerali teplotu blížiacu sa 40°C, je naozaj potrebné vyhľadať pomoc. Ale pokiaľ je teplota u dieťaťa zvýšená iba nad 38°C, začnite ju liekmi znižovať a hlavne podávať dieťaťu veľa tekutín.

Čo vlastne spôsobuje zvýšenú teplotu?

Zvýšenú teplotu môžeme označiť ako prvý signál, že sa v organizme niečo deje. V podstate sa aktivuje imunitný systém tela. Biele krvinky sa začnú zbiehať na miesto infekcie a vytvorené protilátky ju pomaly zneškodňujú. Z tohto dôvodu nie je vhodné podávať lieky od teploty ak je iba trocha zvýšená. U detí je potrebné teplotu znižovať až keď vystúpi nad 38°C. Výnimkou sú však dojčatá, u ktorých treba podať lieky už pri nameranej hodnote nad 37.5°C.

Ako znížiť teplotu najefektívnejšie ?

Existuje viacero variant liekov, ktoré vám pomôžu teplotu dostať pod kontrolu. Ak je dieťa príliš malé na to, aby lieky skonzumovalo, ideálne je použiť čapíky alebo inak nazývané čípky. Na obaloch nájdete vždy presný návod aké množstvo lieku má dieťa vo svojom veku  užiť. Pri zavádzaní čapíku nie je na škodu trocha namočiť špičku liečiva do mastičky na zadoček a tým zvlhčiť koniec, aby sa čapík ľahšie zaviedol a nepôsobil pre dieťa priveľmi dráždivo.

Dve účinné zložky

Lieky na znižovanie teploty môžeme rozdeliť na tie, ktoré ako účinnú látku obsahujú paracetamol a tie, ktoré obsahujú ibuprofen. Paracetamol je obsiahnutý napríklad v paralene alebo panadole. Ibuprofén v ibalgine, nurofene alebo brufene. To, akú zložku liek obsahuje sa dozviete na obale. Rozdiel medzi podaniami tej istej účinnej zložky musí byť minimálne 6 hodín.

Teplota opäť stúpa a do podania ďalšej dávky zostáva ešte niekoľko hodín…

V prípade, že ste dieťaťu podali dostatočnú dávku paracetamolu alebo ibuprofenu a i napriek tomu sa teplota opäť zvýšila, už po 4 hodinách môžete látky prestriedať. V praxi to funguje takto: Dieťaťu sme podali liek s obsahom paracetamolu o 19:00. Ak sa mu medzitým teplota opäť zvýšila nad 38°C, môžeme mu o 23:00, teda po štyroch hodinách, podať liek s obsahom ibuprofenu. V 4-hodinovom odstupe môžeme takto látky striedať až kým teplota neklesne alebo nenavštívime lekára. Treba však dať pozor, aby sa látky v odstupe  štyroch hodín naozaj striedali. Nesmiete podávať tú istú účinnú látku po sebe, inak by hrozilo dieťaťu predávkovanie.

A hlavne! Nezabúdajte na pitný režim! Dieťa s vysokými teplotami potrebuje vypiť veľa tekutín. Ak odmieta piť, vlhčite mu pery vodou a snažte sa mu podávať tekutiny aspoň lyžičkou.

Ak vášmu dieťaťu i napriek tomu teploty pretrvávajú (najviac tri dni),  je potrebné určite navštíviť lekára. Pre istotu hneď odoberte dieťaťu moč a vezmite ho so sebou. Pri vysokých teplotách je potrebné vylúčiť zápal obličiek  a preto je vhodné urobiť vyšetrenie moču.