Úvod domácnosť a bývanie Je výber matraca pre deti dôležitý?

Je výber matraca pre deti dôležitý?

127
0
ZDIEĽAŤ
matrac je pre dieťa

Keď sa hovorí o výbere alebo kupovaní nového matraca, skoro vždy si predstavíme matrace pre dospelých. Je to chyba, pretože matrace pre deti sú rovnako dôležité a podcenenie ich výberu môže viesť k celoživotným následkom na zdraví dieťaťa. Škoda je, že väčšina rodičov kúpi dieťaťu posteľ spolu s matracom a o jeho kvalitu sa veľmi nezaujíma. Je matrac pre deti naozaj tak dôležitý alebo ide len o marketingový ťah?

Bábätká i menšie deti trávia v posteli hodiny

V prvom rade si uvedomte, že práve posteľ je miestom, kde bábätká trávia väčšiu časť dňa a menšie deti do 8 rokov v priemer až 10 hodín. Znamená to, že postieľka i matrace pre deti musia byť nielen pohodlné, ale tiež spĺňať ortopedické požiadavky a byť bezpečné. Matrac pre dieťa nesmie jeho telíčko prehrievať a ani držať v nesprávnej polohe, ktorá naruší jeho správny vývin. Nevhodný matrac môže dokonca spôsobiť syndróm náhleho úmrtia alebo vedie k trvalým poškodeniam chrbtice.

Príliš mäkké matrace nie sú pre deti vhodné

Veľa rodičov si myslí, že mäkký matrac je pre dieťa najvhodnejší. Nie je to pravda. Pre malé deti je lepší tvrdší matrac, ktorý drží detské telíčko v stabilne polohe. Ak by sa zabáralo do mäkkého matraca, trpela by chrbtica i kĺby. Pri ležaní sa takýto matrac nikde nesmie prehýbať a pri vrtení dieťatka musí neustále držať svoj tvar. Možné je zakúpiť dokonca obojstranné detské matrace, ktoré majú z každej strany inú tuhosť. Skvelým tipom sú matrace, ktoré sú z jednej strany ideálne pre bábätká a z druhej pre väčšie deti.

Penové matrace pre správny vývoj

Z materiálov sú pre detské matrace najvhodnejšie penové výplne alebo vsaďte na latexový matrac. Ako sme už spomínali, matrac nesmie byť veľmi mäkký, ale ani príliš tuhý. Ideálna je stredná tvrdosť. Okrem matraca si overte, akým poťahom disponuje. Poťah je veľmi dôležitý kvôli hygiene – dá sa vyprať. V súčasnosti je možné zakúpiť matrace s rôznymi druhmi poťahov. Niektoré z nich dobre odvádzajú vlhkosť a iné majú dokonca antibakteriálne vlastnosti. Pre novorodencov odporúčame k matracu dokúpiť chránič. Chránič je nepremokavý, takže odolá aj malým nehodám počas prvých nocí bez plienky. Vrchná časť chrániča je zároveň dobre sajúca, čo zabezpečí, aby dieťa nezostalo hodiny v mokrom prostredí.