Úvod domácnosť a bývanie Podlahové kúrenie: Luxus alebo samozrejmosť?

Podlahové kúrenie: Luxus alebo samozrejmosť?

143
0
ZDIEĽAŤ
Podlahové kúrenie

Kým v minulosti bolo podlahové kúrenie vnímané ako luxus, ktorý si mohli dovoliť len niektorí majitelia domov či bytov, v dnešnej dobe sa stáva štandardom mnohých, nielen nových, domácností. Náklady na jeho realizáciu nemusia byť také vysoké ako si viacerí myslia. No čo je hlavné, dokáže vám zabezpečiť značnú úsporu energií a viacero komfortných benefitov!

Je podlahové kúrenie drahšie než radiátorové?

Teplovodné podlahové kúrenie vyžaduje v priemere o 20 % vyššiu vstupnú investíciu než vykurovanie prostredníctvom klasických radiátorov. To nie je až taký veľký rozdiel. Najmä z toho hľadiska, keď si vezmeme do úvahy prevádzkové náklady.

Teplota radiátora a podlahového kúrenia

Aby ste komfortne vykúrili domácnosť, voda v radiátore musí mať 50 stupňov CelziaV prípade podlahového kúrenia dosiahnete rovnaký efekt už pri teplote vody na úrovni 35 stupňov Celzia. Podlahové kúrenie vám tak dokáže ročne ušetriť desiatky, neraz až stovky eur na ohreve vody. A vstupná investícia sa vám môže pomerne rýchlo vrátiť.

Nezabúdajte: Podlahové kúrenie prináša v porovnaní s radiátormi mnohé praktické výhody. Napríklad, zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla, nebude vám zima na nohy a nehrozí nehygienické vírenie prachu.

Môže využívať podlahové kúrenie každý?

Aby podlahové kúrenie dokázalo efektívne fungovať, nemôžete mať v domácnosti príliš hrubé koberce alebo podlahy. Takisto nie je vhodné pokrývať veľké plochy podlahy skrinkami a inými predmetmi.

Vo všeobecnosti však platí, že teplovodné podlahové kúrenie sa dá inštalovať takmer do každého bytu alebo domu. V niektorých prípadoch je ale potrebné upraviť podklad, aby bol dokonale rovný.

Kvalitné riešenie vás ušetrí od problémov

Pri výbere komponentov teplovodného podlahového kúrenia dbajte hlavne na kvalitu. Jednotlivé diely nemusia byť drahé, no odporúčame ich kúpu od overených dodávateľov. Inštaláciu zverte do rúk profesionálov. Získate tak istotu, že vám celý systém bude fungovať efektívne, spoľahlivo a dlho.