Úvod Zdravie a rodina Tetánia, tetanický syndróm, tetanický záchvat. Čo majú spoločné a čo o nich...

Tetánia, tetanický syndróm, tetanický záchvat. Čo majú spoločné a čo o nich treba vedieť?

736
0
ZDIEĽAŤ
Tetánia, tetanický syndróm, tetanický záchvat. Čo majú spoločné a čo o nich treba vedieť?
Tetánia, tetanický syndróm, tetanický záchvat. Čo majú spoločné a čo o nich treba vedieť?

Tetánii sa hovorí niekedy aj „choroba vystresovaných“, no zďaleka nejde iba o problém, ktorý by postihoval ľudí s náročnejším životným štýlom. Ak máte pravidelné a opakované ťažkosti s dýchaním, cítite tlak na hrudníku alebo vás trápi brnenie či kŕče končatín, čítajte ďalej. Možno sa v nasledujúcich riadkoch nájdete a zistíte, čo vám je!

Čo je tetánia a u koho sa môže objaviť

Tetánia je z medicínskeho a biologického hľadiska stav zvýšenej dráždivosti nervového systému. Táto dráždivosť sa pritom prenáša aj do iných sústav.

Spravidla sú s tetániou spojené ťažkosti týkajúce sa svalstva, kardiovaskulárnej sústavy a trávenia. Na prvý pohľad pritom môže ísť o problém, ktorý sa javí ako srdcový infarkt, v prípade akútneho záchvatu si ho možno pomýliť aj s epilepsiou.

Podľa formy poznáme tetániu latentnú, ktorá sa prejavuje sklonom ku kŕčom, alebo tetániu manifestnú, ktorá súvisí s príznakmi nervovo-svalovej úrovne.

Najčastejšie postihuje tetánia ľudí, ktorí majú nedostatok či pokles horčíka a vápnika, prípadne nedostatok vitamínu D. Rizikovými faktormi sú dlhodobý stres, nedostatok oddychu, väčšia konzumácia alkoholu a nezdravá životospráva.

Toto sú najčastejšie príznaky a prejavy

Tetániu možno od iných akútnych a životohrozujúcich príhod, napríklad ako je aneuryzma, rozoznať podľa prítomnosti viacerých jej typických symptómov.

Najtypickejším prejavom tetánie sú brnenie, mravčanie a zvýšenie citlivosti končatín, najmä prstov na rukách a nohách. K tomu sa môžu pridať kŕče, prípadne kŕčovité napnutie svalov končatín. V niektorých prípadoch môžu byť kŕče aj na tvári.

K ďalším prejavom, ktoré sú charakteristické pre tetániu, patria ťažké dýchanie, lapanie po dychu, bolesti na hrudníku, bolesti v oblasti srdca a búšenie srdca.

Objavujú sa tiež nervozita, únava, slabosť, nevoľnosti, pocity na odpadnutie, točenie hlavy, zvýšená citlivosť na hluk a svetlo, úzkosť, hnačka a tráviace ťažkosti. U žien sa môžu zintenzívniť menštruačné ťažkosti a narušenie pravidelnosti cyklu.

S návštevou lekára určite neotáľajte

Väčšina z vás pri výskyte spomínaných príznakov navštívi ako prvého obvodného lekára. Ten môže na základe anamnézy rozpoznať tetániu, no viacero jej príznakov ukazuje na vážnejšie ochorenia srdca či pľúc a preto začínajú vyšetrenia práve tu.

Na základe biochemického vyšetrenia krvi sa môže zistiť hladina horčíka, vápnika a ďalších iontov, no potvrdenie tetánie je možné aj elektromyografom.

Čím skôr sa diagnóza preukáže, tým skôr môžete začať tetániu riešiť. Základom liečby je doplnenie horčíka, prípadne vápnika a vitamínu D. Nemenej dôležité sú však aj režimové opatrenia, vrátane zlepšenia životosprávy a životného štýlu.

Dôležité je zmierniť stres a napätie, viac oddychovať a regenerovať a zbaviť sa škodlivých zlozvykov, najmä fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu.

Čo je tetanický záchvat a ako sa prejavuje?

Záchvat je akútny stav, kedy dochádza k intenzívnemu a krátkodobému prejavu príznakov tetánie. Ide o najvýznamnejšiu manifestáciu symptómov, ktorá môže trvať od 5 až do 20 minút, v závislosti od toho, ako vážnu formu tetánie máte.

Záchvat začína tŕpnutím a pocitom elektrizácie na horných a dolných končatinách, niekedy sa môžu pridať aj pery. Postupne sa pridávajú bolestivé kŕče.

Súčasťou záchvatu je zvýšenie frekvencie dýchania, čiže hyperventilácia. To sa prejavuje hlbokým a zrýchleným dýchaním, ktoré sa nedá ovplyvniť vôľou.

Prvou pomocou je dýchanie do vrecúška, či už papierového, plastového alebo inak vzduchovo nepriepustného. Vďaka takémuto dýchaniu sa udrží potrebný obsah oxidu uhličitého. Naopak, dýchať čerstvý vzduch pri otvorenom okne je kontraproduktívne.

Dajte si pozor aj na tetanický syndróm

V prípade rozvinutej tetánii, ktorá komplexne postihne centrálny aj periférny nervový systém, už ide o tzv. tetanický syndróm. Ten je spojený s dlhodobo zvýšenou vzrušivosťou priečne pruhovaného aj hladkého svalstva, niekedy aj s trávením.

V rámci prejavov možno pozorovať kombináciu únavy, nevoľnosti, slabosti, podráždenosti nervov, kŕčov v bruchu, hnačiek a celkovo duševného nepokoja.

K ďalším typickým prejavom patria pocit tlaku za hrudnou kosťou, búšenie srdca, nepravidelný srdcový rytmus a ťažkosti s dýchaním. Ak sa všetky tieto príznaky objavujú pravidelne a dlhodobo, je pravdepodobné, že sa jedná o syndróm.

Podľa intenzity manifestácie týchto prejavov môže byť nevyhnutné aj intravenózne podávanie horčíka. Liečba musí byť v každom prípade dlhodobejšia.