Úvod Rodina 9 dobrých rád, keď zvažujete rozšíriť svoju rodinu o štvornohého parťaka

9 dobrých rád, keď zvažujete rozšíriť svoju rodinu o štvornohého parťaka

502
0
ZDIEĽAŤ
9 dobrých rád, keď zvažujete rozšíriť svoju rodinu o štvornohého parťaka
9 dobrých rád, keď zvažujete rozšíriť svoju rodinu o štvornohého parťaka

V poslednom období veľa ľudí zvažuje zaobstarať si štvornohého parťáka, aby neboli osamelí, aby mali deti radosť, hoci si uvedomujú, že väčšina starostlivosti bude na nich. Rozhodujete sa, či dať šancu na lásku a rodinku už dospelému psíkovi alebo si chcete prejsť náročným obdobím a zároveň krásnym výchovy od šteniatka lebo o to sa treba starať skoro rovnako ako o dieťa, s malými rozdielmi, ale pointa je , že výchova je náročná, aj u dieťaťa, aj u šteniatka. Pri výbere z útulku sa riaďte nie len rozumom , ale aj srdcom. Niekedy sa stane, že vás psík vyberie  sám jednoducho k vám príde a je jedno či útulku  alebo šteniatko primoce k vám a vy viete , že už bez neho / bez nej neodídete. Rozhodnutie spontánne niekedy býva najlepšie , inokedy musia ísť city a emócie bokom a vyberať aj rozumom .

Položte si tieto otázky ?

Na aký účel psíka chcem- bude spoločníkom/ na psie športy/na poľovačku/ na výstavy? Budem mať dostatok  času na výchovu a socializáciu ? V akom veku si chcem zaobstarať psíka- šteniatko /mladý psík tak do 2-3 rokov/ staršieho psíka 7rokov a viac ? pre koho bude určený – staršie deti / mladí dospelí / seniori ? Kde bude psík bývať – v byte/ dome/ vonku? Uvedomujem si zodpovednosť za psíka – za prípadne škody na majetku/ dobu dožitia 10-15 rokov ( niekedy viac)/ peniaze na stravu a veterinárne ošetrenie(očkovanie). Chceme psíka s PP určité plemeno alebo kríženca bez PP? Aké pohlavie?

Ako postupovať pri adopcii šteniatka /psíka z chovnej stanice /útulku

Nech sa rozhodnete akokoľvek , pre šteniatko od chovateľa alebo o psíka z útulku väčšina týchto doporučení je rovnaká , líšia sa iba mierne v závislosti od veku rasy a a účelu…

  1. rada – na výber a rozhodnutie si nechajte časový úsek , aký potrebujete vy – neunáhlite sa

V podstate je jedno , či vyberáte šteniatko- psíka v útulku alebo u chovateľa , lebo niekedy sa aj papierový psík môže ocitnúť v útulku a kríženec nechcene u chovateľa ( pozor na množiarne) Dôležitým faktom je zoznámenie sa s chovateľom alebo pracovníkom útulku , aby mal dostatok času na vaše otázky ohľadom povahy , rasy , možných chorôb – náchylnosť určitého plemena

Ak je psík starší , tak ,aký má za sebou život – ohľadom predchádzajúceho majiteľa , zvykov , hygienických návykov , typov hier , znášanlivosť s inými zvieratkami- psy/ fenky /mačky alebo králik , či potrebuje byť v domácnosti jedináčik , z čoho má strach prípadne na aký typ stravy je zvyknutý –granule , konzervy/ barf , venčenie na vodítku , výcvik , očkovania , čip /prípadne Pet pas …

Ak si vyberáte šteniatko poriadne si ho pozrite , či nekríva, alebo nedychčí príliš , určite neostať pri jednom chovateľovi, nechajte deti a iných ľudí doma ,aby vás neovplyvňovali ich emócie a názory- keď budete mať vyhliadnuté 2-3 šteniatka tak zoberte zo sebou až po dohode pre koho bude psík určený – dieťa / mladého / seniora musí sa jemu /jej páčiť..

  1. rada – nevyhnutnosť registrácie v centrálnom registri a čip

mimoriadny pozor !!!- psík pred predajom musí byť čipovaný aj evidovaný v centrálnom registri  zvierat spoločenských zvierat – hneď overiť registráciu bez nej neodíďte  – lebo váš veterinárny lekár môže odmietnuť zaregistrovať psíka alebo si pýtať poplatok za dodatočnú registráciu- nie je možné bez toho dokázať pôvod . 21 dní má pôvodný vlastník na nahlásenie prepisu na nového vlastníka…

  1. rada -šteniatko si dobre prezrite a prehmatajte

prezrieť zobrať na ruky , prehmatať , zamerať sa na chôdzu, akákoľvek odchýlka môže signalizovať problém, prezrite si všetky otvory- oči uši , papuľku a zúbky v nej , prezrite ritku a prehmatajte bruško a končatiny – pozor na zakňučanie – môže ísť o bolesti , prezrieť srsť na parazity , škvrny – ak má výtok , parazity červíky – nekupujte.

Ak ide o psíka z útulku aj toho si prezrite a pýtajte aj na prekonané choroby, koľko je v útulku, či mal zdravotné problémy a pod.

  1. rada- očkovanie 1x a min 2x odčervenie

pozor na predaj mladších psíkov ako 7-8 týždňov – do vtedy musia byť pri mame všetky úkony ako odčervenie a očkovanie – besnota ,psinka , pavoviróza zapísané v preukaze o očkovaní – bez potvrdenia a pečiatky lekára neviete určiť , či mu boli tieto základné veterinárne úkony spravené. Ak dostane neočkované šteniatko – parvo nemusí to prežiť..

U staršieho psíka sa dá vek odhadnúť len veľmi ťažko- vždy iba približne- ak je z útulku predtým ako si ho adoptujte dajte mu čas , aby vás spoznal. Choďte s ním na prechádzku, dajte mu pocítiť, že mu chcete dať domov a že bude milovaný. Skontrolujte očkovací preukaz o očkovaní a odčervení- pýtajte sa

  1. rada -vek šteniatka minimálne 7-8 týždňov

až vo veku okolo 2-2,5 mesiaca je šteniatko pripravené na život samostatne- nepotrebuje už materské mlieko , papá a pije samostatne, má prerezané všetkých 16 zúbkov (8 hore /8 dole)- venujte sa šteniatku počas vašej návštevy – môže byť spavé – nemusí to znamenať nič vážne. Zúbky musia byť riadne vonku , že ich vidíte , nie len malilinké tesne nad ďasnom- vtedy nemôže mať šteniatko viac ako 4-5 týždňov , no v tomto veku nemôže a nemalo by byť odstavené od matky- nedajte sa oklamať , že bude psík malého vzrastu.

U starších psíkov vek sa odhaduje ťažko , ale čím mladší psík aj keď dospelý, viete ho naučiť a vycvičiť- tu už viete , že väčší nenarastie ako ho vidíte pred sebou, vyberajte aj na základe povahy a kľudnejšej alebo temperamentnejšej podľa toho kam a ku komu bude určený , zistite rasu , čo je pri krížencoch ťažké, aspoň niektoré znaky sa budú podobať, na to či ono plemeno

  1. rada- trvajte na to , že chcete vidieť rodičov –najmä matku šteniatka

Ak vám chovateľ odmietne ukázať rodičov , alebo aspoň matku vášho budúceho šteniatka tak ho nekupujte- môže síce vykazovať podobnosť s nejakou rasou , ale nemusí ísť o psa s PP, ale o kríženca. Nenechajte sa uchlácholiť , že matka šteniatka spí, je na prechádzke / na kontrole u veterinára /zomrela /zrazilo ju auto…. Mamu šteniatka si prezrite – nebude vôbec krásna z jemnou srsťou a malými cicíkmi – ale bude väčšinou unavená strhaná , strapatá z vyťahanými cicíkmi od satia šteniat s prevaleným bruchom- ak vám neukáže chovateľ sučku takéhoto alebo podobného výzoru buďte si na 100% istý , že to mamka vášho drobčeka nie je..

  1. rada -cena šteniatka

Skryté vady často neodhalí ani skúsený kynológ – zbystrite pozornosť ak je cena príliš nízka a ide o registrovaný chov a nie množiareň- pri nízkej cene – hrozí vysoká cena za liečenie u veterinára- nemusí to tak vždy byť ,ale môže…

U starších psíkov z útulku , kedy je známe , že vek je len približný , rodičia sa pozrieť už nedajú , viacej nenarastie tak  – ide psík na adopčnú zmluvu a stane sa váš po zaplatení adopčného poplatku a vydá sa k psíkovi aj veterinárny preukaz

  1. rada -kúpno –predajná zmluva / adopčná zmluva

pri preberaní podpíšte zmluvu o kúpe a predaji / adopčnú zmluvu – kde budú uvedené údaje o predajcovi / o útulku , o kupujúcom , o zvierati – IČ- čip, dátum narodenia , vakcinácia, plemeno a pohlavie – tiež podmienky prípadného vrátenia chovateľovi / útulku….

  1. rada- miesto odberu šteniatka

kupujte priamo z chovu , pozrite si prostredie , nenechajte sa ulakomiť na nižšiu cenu , že vám šteniatko bude niekde privezené- benzínová pumpa

ak sa jedná o psíka z útulku ak sa dá choďte si pre neho osobne , bude vedieť a cítiť , že ide domov.

Netreba zabudnúť , že pes s vami strávi celý svoj život , tak mu pripravte podmienky , aby bol  šťastný a milovaný ako člen rodiny… venujte mu všetok váš čas a lásku – odmení sa vám svojou vernosťou a láskou…

Bc. Ľubica Bombalová