V minulosti aj dnes je dojčenie najlepší spôsob obživy pre novorodenca aj staršie deti. WHO odporúča minimálne 6 mesiacov a ak má matka mlieko tak aj ďalej. Pritom prvého pol roka života je dieťa výhradne závislé na materskom mlieku, teda všetky živiny, minerály, vitamíny . stopové prvky a ďalších 183 látok potrebných pre výživu , ktoré sa nedajú nahradiť umelým mliekom.
Dlhodobé dojčenie je prospešné aj pre dieťa po dosiahnutí , prvého , druhého a dokonca aj tretieho roku života, pričom je kvalita sa v priebehu rastu mení a skvalitňuje. Po pol roku života sa ku dojčeniu pridáva voda a jedlo- prvé príkrmy. Dojčenie má vplyv aj na zdravie matky.
Výživová hodnota materského mlieka sa nemení , mení sa iba pomer bielkovín , tukov, minerálov a železa v závislosti aj od stravy matky, je významným zdrojom nenahraditeľných látok pre bielkovín , tukov a laktózy pre rozvoj mozgu a pre rast. Takisto zaujímavým zistením je to , že dojčené deti aj po druhom roku života majú 2 násobne nižšiu pravdepodobnosť , že zomrú.
Materské mlieko obsahuje oligosacharidy (starajú sa o črevnú mikroflóru ) DHA, ARA,GOS, FOS- chránia dieťa pred hnačkovými ochoreniami , kašľom a nádchou , zmierňuje infekcie a ich priebeh- po 1. aj 2. roku života. Štúdie o imunologických zložkách materského mlieka skúmali Goldman, Hanson ( autormi publikácii – Immunologic components in human milk during the second year of lactacion- časopis Acta Peadiatr Scand ,72 kap. 461-462, časopis Pediatr Allergy Immunol 2001- Long lansting active imunity 1998)
Dojčenie je dôležité pre imunitu a imunitný systém dieťaťa počas celej doby trvania. Dokonca ak sú dojčené choré deti , tak zmierňuje bolesť a nervozitu lepšie ako lieky.
Materské mlieko obsahuje viac ako 1000 rozličných bielkovín , ktoré neexistuje možnosť vyrobiť umelým spôsobom- čím dlhšie je dieťa dojčené a nie je umelo odstavené po pol roku života má jedinečnú možnosť ich získať pre svoj organizmus a tým výrazne prispieť k upevneniu svojej imunity a odolnosti voči bežným aj menej bežným infekciám , s ktorými sa počas života stretne.
Dokonca dodáva kmeňové bunky s každým jedným dojčení až do samo odstavenia. Kmeňové bunky , ktoré dieťa získa materským mliekom sa môžu neskúr premeniť na rozlične vyspelé bunky slúžiace na aktívnu imunitu každého orgánu zvlášť a spustiť počas choroby v tele auto regeneráciu kedy dochádza ku vytvoreniu mnohopočetných kópii zdravých buniek
Dojčenie predchádza aj obezite– materské mlieko spoločne so satím na prsníku funguje ako regulačný mechanizmus a pri samoregulácii príjmu množstvo mlieka a tým nedochádza k jeho zvýšenému príjmu nad limit potreby organizmu.
Dojčenie chráni
- pred zápalom stredného ucha
- pred chorobami dýchacích ciest
- utlmuje bolesť a nervozitu
- chráni pred astmou
- pred cukrovkou I. aj II. Typu
Materské mlieko totiž , nie je iba jedlo , je zároveň aj utišujúcim prostriedkom proti úzkosti ,strachu a bolesti.
Ako dieťa šetrným spôsobom odstaviť od materského mlieka a dojčenia
Odstavenie je proces , kedy matka prestane svojej dieťa kŕmiť materským mliekom. Najlepšie je začať postupne odstavovať , ako náhle sa začnú do stravy dieťaťa zavádzať nové zložky potravín a nápojov.
Od 6. mesiaca dieťa potrebuje zvýšený prísun určitých živín – železo, zinok , vápnik vitamíny B, D. Zostáva ešte veľa mesiacov hlavným zdrojom živín. Dojčenie je prospešné aj pre matku aj dieťa v akomkoľvek veku. Chráni matku pred hromadením mlieka, upchatím mliekovodov alebo zápalu prsníka alebo bradaviek. Veľa žien si myslí ,že musí prestať dojčiť , keď má dieťa ísť do škôlky alebo žena do práce , ale pravda to nie je. Dokiaľ žena mlieko má , môže si ho odstriekavať a zachovať si blízkosť s dieťaťom napríklad večerným dojčením pred spaním.
Ak je mlieko odstriekané do fľaše , je dosť možné , že dieťa vypije menej ako keď sa dojčí z prsníka. Postupné odstavenie , začnite vynechávaním každý deň jedného dojčenia až do úplného odstavenie, kedy bude jesť dieťa už len tuhú stravu , prípadne vaše odstriekané mlieko z fľaše.
Ak by ste chceli dieťaťu ponúknuť kravské mlieko musí mať minimálne jeden rok .
Najideálnejším spôsobom ako dieťa odstaviť od dojčenia je prirodzený spôsob , ktorý si reguluje samotné dieťa a matka do neho umelo nezasahuje- proces odstavenia bude pomalý a postupný , v priebehu mesiacov , ako bude dieťa rásť vekovo alebo nastúpi do škôlky prirodzene sa postupne odstaví od prsníka , že prestane mať o neho záujem , prípadne k tomu môže pomôcť mladší súrodenec, kedy si staršie dieťa uvedomí , že malý braček alebo sestrička potrebujú maminkine mliečko viac , že oni nemôžu papať nič iné , tak sa rozhodnú ho prenechať a nebudú už vyžadovať dojčenie ,aj keď sa bude kŕmiť mladší súrodenec.
Nezabúdajte , aj po odstavení staršieho dieťaťa si nájsť čas na blízkosť , mojkanie objatie a udržiavanie blízkeho kontaktu koža na kožu , ako tomu bolo počas dojčenia , ale nedôjde už k samotnému dojčeniu.
Citlivé a opuchnuté prsníky môžu pre ženu predstavovať nepríjemné pocity. Najhoršie je dieťa odstaviť náhle bez postupnosti, malo by sa tak udiať iba v prípade , že žena vážne ochorie , alebo lieky , ktoré prestupujú aj do mlieka môžu ohroziť dieťa na živote. Budete si musieť mlieko odstriekavať , ale nebude ho žiaľ môcť pre kontamináciu chemickými liekmi použiť.
Ak chce mamička kvalitné a plnohodnotné mliečko pre svoje dieťa mala by mať pestrú a vyváženú stravu.
Dojčenie je zároveň fascinujúcim aktom, a nemalo by byť tabu. Predstavuje výzvu po fyzickej a aj psychickej , či emočnej stránke. Patrí k najintímnejším chvíľam medzi vami a dieťaťom.
Bc. Ľubica Bombalová