Úvod Rodina Typy a rady ako zvládnuť tehotenstvo počas horúceho leta

Typy a rady ako zvládnuť tehotenstvo počas horúceho leta

456
0
ZDIEĽAŤ
Typy a rady ako zvládnuť tehotenstvo počas horúceho leta
Typy a rady ako zvládnuť tehotenstvo počas horúceho leta

Veľa ľudí pokladá leto za najlepšie ročné obdobie z celého roka, ale len do vtedy kým nie sú ženy tehotné. Leto je záťaž pre tehotenstvo v akomkoľvek štádiu , ale najviac , asi pre tie v poslednom trimestri , ktoré porodia tkz. letné deti. Hrozia reálne riziká ako úpal, dehydratácia, spálená pokožka a celkové vyčerpanie z tepla. V prvom rade si musia ženy uvedomiť zodpovednosť za seba , ale aj za toho malého človiečika, ktorý sa vypýta počas horúcich letných dní na svet.

Prísun dostatočného množstva tekutín

-počas  tehotenstva si žena musí uvedomiť, že smädná je nielen ona , ale aj bábätko , ktoré sa v nej vyvíja, hoci sa nachádza v plodovej vode , ktorú sem tam pri prehĺta a pije. Rovnako si musí dávať pozor na dehydratáciu a vyhýbať sa najmä v čase medzi 11-15 hodinou priamemu slnku, ak už je vonku treba vyhľadávať tienisté alebo polo tienisté miesta na odpočinok . Ľudské telo sa skladá zo 70-75% vody , ktorú treba dopĺňať pravidelne po malých dúškoch. Čím je ortuť teplomera vyššie , tým viac sa telo ochladzuje potením a stráca vodu a aj minerálne látky. Vypiť by ste mali 2 litre a za každú hodinu na slnku ďalších 250-350 ml. Doporučujú sa čistá voda obohatená o sodík a iné stopové prvky a minerály, nesladený vlažný čaj, limonády s citrónom a mätou a pod. Vyhnite sa káve a iným sladeným nápojom , ktoré neuhasia smäd naopak ho podporujú a tiež to nie je prospešné pre vývoj vášho dieťaťa.

Ľahký priedušný odev

-počas horúcich dní , ale nielen počas tehotenstva noste ľahké vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Ideálnou voľbou je bavlna, ľan, hodváb. Vyhnúť by ste sa mali počas celého roka , ale obzvlášť v lete , ťažkých tesných materiálov- rifle a umelé látky , polyester a podobne. Nohavice a kraťasy by nemali mať pevnú a tesnú gumičku skôr treba zvoliť opasok z látky alebo látkovú šnúru na uviazanie. Skôr voľné a dostatočne dlhé šaty alebo tričká, nielen že zakryjú tehotenské bruško , ale pomôžu sa vám aj ľahšie pohybovať.

Tehotenstvo, nie je choroba, preto by ste počas neho mali športovať a hýbať sa

-Ak vám gynekológ vyslovene nepredpísal kľud na lôžku počas tehotenstva, respektíve jeho druhej polovice, mali by ste sa venovať nejakej ľahšej športovej činnosti. Vhodným športom je plávanie voľným štýlom( vyhnite sa skokom do vody, kúpaliskám v prírode kde nepoznáte pôvod a čistotu vody, príliš teplej/studenej vode). Počas plávania sa uvoľňuje boľavý chrbát a tiež sa telo osvieži- -plavky by mali byť skôr voľnejšie a mali by zakrývať tehotenské bruško. Vyhnite sa aj miestam z veľkou koncentráciou ľudí, skôr pokojnejšie priestory alebo v čase , kedy nie je veľké množstvo ľudí. Prechádzky v ranných a podvečerných hodinách sú priam ideálne na udržanie primeranej kondície organizmu. Vyhnite sa športom s vysokou možnosťou úrazu , pádu na brucho, tiež niečo pričom sa natriasate a pod.

Vhodná obuv- platí nielen pre tehotné

-Vhodnou obuvou na leto sú kvalitné sandále, ktoré držia klenbu nohy, vyhnite sa „žabkám“ , alebo topánkam , ktoré sú tesné a nesedia vám na nohe, tiež croksom a flip-flopom… Najlepšie sú kožené alebo z ľahkých materiálov s remienkom okolo členka a zaistením päty, aby nedošlo k podvrtnutiu nohy, tiež pozor na plesňové ochorenia na nohách, ktoré hrozia pri spoločných sprchách a šatniach.

Pravidelný spánok a odpočinok

Počas tehotenstva a nielen počas neho ste v teplom počasí viac unavená pribúdajúcimi kg a rastúcim bruškom , preto si doprajte pravidelný oddych a kvalitný spánok voľbou primerane tvrdého matraca, kvalitnej a vzdušnej podušky a ľahkej prikrývky. Existujú jemne chladiace plachty , ktoré oceníte najmä v najteplejších dňoch. Dobre vyvetraná miestnosť s primeranou teplotou je ideálnym priestorom pre váš pravidelný odpočinok. Ak ležíte na boku podkladajte si medzi kolená mäkký vankúšik a polohujte si vaše telo do príjemnej polohy  aby nedochádzalo k tlaku na bruško.

Opúchanie nôh a prstov na rukách

– Medzi prvými v teple opúchajú nohy a prsty na rukách. V tomto teple , je potrebné až priam nevyhnutné na chvíľu odložiť prstienky a retiazky, aby sa nestali príčinou zastavenia alebo výrazného obmedzenia prísunu krvi do prstov (ich modranie, výrazný opuch) a následného tŕpnutia. Často môžu prsty opuchnúť natoľko , že nedáte prsteň dolu a bude sa musieť prestrihnúť. Vyhýbajte sa obyčajne bižutérii, radšej zvoľte zlato alebo striebro. Ak vám opúchajú nohy je potrebné ich pravidelne vykladať vyššie. Prinesie to úľavu.

Dôležité a nevyhnutné záležitosti vybavujte v ranných hodinách

 Ranné slnko je menej ostré a je aj príjemnejšia teplota vonku. Ak potrebujete vybaviť úrady alebo lekára dohodnite si skoršie ranné časy pre vašu psychickú aj fyzickú pohodu. Počas teplejších hodín dňa sa viac zdržujte v tienistých a chladnejších priestoroch bytu alebo domu.

Opaľovanie a tehotenstvo

Na opaľovanie použite opaľovacie krémy bez prítomnosti chemických látok( uprednostnite minerálne blokátory) Vy si najlepšie poznáte svoju kožu. Vyhnite sa prílišnému vypekaniu na slnku a chráňte si hlavu priedušnou šiltovkou alebo slameným /bavlneným klobúčikom (slnečník) , aby nedošlo k úpalu. O to viac sa chráňte pred slnkom , keď ste tehotná už tesne pred pôrodom. Oči si chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi proti UVA aj UVB žiareniu a ak máte dioptrické okuliare stavte na multifunkčné 2v 1 prípadne dioptrické slnečné, alebo okuliare tmavnúce na slnku z tzv. Brownov efekt.

Užite si tehotenstvo v pohode a bezpečí , aby ste sa pripravila na najúžasnejší pocit na svete, že sa stanete matkou. Chráňte seba aj svoje dieťa a užívajte si spoločný čas, počas tehotenstva. Spríjemnite si ho dobrým jedlom, kvalitným oblečením a skvelou spoločnosťou…

Bc. Ľubica Bombalová