Úvod Problémy v rodine Toxické vzťahy v rodine 

Toxické vzťahy v rodine 

499
0
ZDIEĽAŤ
Toxické vzťahy v rodine
Toxické vzťahy v rodine

Všeobecne sa hovorí ,že vzťahy v rodine sú jedny z najzložitejších a najkomplikovanejších zo všetkých vzťahov. Veľmi často dochádza ku konfliktom medzi generáciami, najmä medzi deťmi a rodičmi, medzi nevesta mi / zaťmi a svokrovcami, a k inému typu konfliktov a nedorozumení dochádza medzi súrodencami. No niekedy tie vzťahy sú tak zlé a vyhrotené, že nie je možné v nich vydržať a dochádza k ich toxicite a jediný spôsob ako prežiť ,je tieto vzťahy opustiť a prerušiť kontakt. Hrozí totiž vysoké riziko vzájomného ublíženia si na zdraví , psychickej traume alebo dokonca k zabitiu.

5 hlavných dôvodov prečo prerušiť vzťahy aj z blízkymi rodinnými príslušníkmi 

1. Poznajú vás len vtedy keď niečo potrebujú

Je to typ ľudí, ktorí sa neozvú čo je rok dlhý, ale keď im obrazne začne horieť pod zadkom zrazu si spomenú aha, mám aj príbuzných. Od mladosti vieme určiť , či naše vzťahy dobré alebo zlé. V skutočnosti sú vždy pripravení pomôcť, keď požiadajú. No ak láska začne byť podmienečná budem ťa má rád, lebo mi dáš toto, pomôžeš , s týmto…

2. Súdia vás

To , že vás niekto posudzuje a kritizuje nemusí to byť zlé, ak ide o konštruktívnu kritiku, tak pomôže napredovať. Ak vás neúmerne ,a za každú vec kritizujú najbližší členovia rodiny, nie je určite normálne a správne. U ostatných členov tá neúmerná kritika , spôsobuje depresiu a pocit menejcennosti, môže spôsobiť aj psychické problémy a zraňovať sebaúctu a city

3. Roznášajú klebety

Ak si vaša rodina z vás robí posmech, alebo sa im z niečím zdôveríte a namiesto pomoci a podpory, roznášajú vaše problémy po susedoch , známych i neznámych ľuďoch. Hrozí poškodenie dobrého mena a tiež narušenie súkromia. Ak máte dobré vzťahy viete sa zdôveriť aj z najťažšími problémami, no ak raz stratia vašu dôveru, že niečo prezradia z vášho tajomstva, už im nikdy nebudete môcť veriť. Netolerovať takýto typ správania , ani keď sa jedná o vašich najbližších rodinných príslušníkov.

4. Majú sklon vami manipulovať

Jasným výstražným signálom manipulácie je netypické správanie, že jeden deň sú prehnane agresívny napádajú a urážajú ,pripomínajú staré chyby neustále dookola, hoci sú už staré 20-30 rokov a robil ich ako pubertiak a na druhý deň sú samá dobrota a milota, alebo sa správajú nezvykle milo. Tento typ správania majú toxický členovia rodiny pocit , že ste sa im začali vyhýbať a straniť. Od tejto taktiky si sľubujú , že nestratia moc a manipuláciu a ovládanie druhého človeka spôsobuje po istom čase ustavičný stres

5. Skúšajú „glaslighting“- úplný pocit bezmocnosti

Ak sa podarí uplatniť psychologickú manipuláciu na vás, manipuláciu bude dokonalá , keď prinútite toxických členov rodiny k spolupráci, a teda spôsobíte u postihnutej osoby , že začne pochybovať o funkčnosti svojho organizmu, a tiež o psychickom zdraví. Konfrontácia z toxickým členom vedie k zapieraniu z úmyslom vás totálne odrovnať a úplne zobrať sebaistotu a dôveryhodnosť vašej osoby voči iným. Nabúra touto manipuláciou vašu osobnosť a doženie do pocitu totálnej bezmocnosti. Najlepším riešením je prerušiť akýkoľvek kontakt.

Toxické vzťahy vedú k zdravotným problémom a narušeniu psychiky obete a napĺňajú pocitom totálne bezmocnosti sa brániť, aj vzhľadom na to, že agresorom je najbližšia rodina, je veľmi náročné…

 

Bc. Ľubica Bombalová