Úvod Zdravie a rodina Prečo sa škriabeme?

Prečo sa škriabeme?

1163
0
ZDIEĽAŤ

Svrbivá pokožka dokáže priviesť človeka doslova do zúfalstva. Veľakrát sa nedá inak, len sa škrabať, škrabať, škrabať a to dokonca aj v noci, počas spánku. Mechanizmy, ktoré spôsobujú zhoršenie svrbenia, však nie sú celkom pochopené a zdá sa, že celý problém je trochu zložitejší.

Pri svrbení človek seriózne trpí

Jednou z najbežnejších príčin svrbenia kože je dermatitída, stav pokožky, ktorý spôsobujú rôzne faktory, od nevhodných pracích práškov po zlaté šperky, ktoré môžu pokožku dráždiť. Kvalita života sa vplyvom svrbenia znižuje do takej miery, že človek trpí a je obmedzovaný podobne ako pri bolesti. Je však zaujímavé, že okolie je k pacientom s rôznym druhom bolesti empatickejšie ako k ľuďom, ktorých trápi práve svrbenie.

Sú to nervy!

Za svrbivé pocity môžu nervy. Zatiaľ čo niektoré nervové vlákna sa zameriavajú na pocity bolesti, máme aj také, ktoré sa „venujú“ špeciálne pocitom svrbenia – nazývajú sa prurireceptory.

Histamín, proteín uvoľnený počas alergickej reakcie, povoľuje niektorým „svrbivým nervom“ prenášať informácie o svrbení do miechy, kde dôjde k ich spracovaniu a „preposlaniu“ do mozgu. Miesta v mozgu aktivované svrbením sú veľmi podobné tým, ktoré sú aktívne ak nás niečo bolí. Antihistaminické lieky teda fungujú, zjednodušene povedané, tak, že blokujú signalizačnú schopnosť proteínov. Avšak histamíny nie sú jediné chemikálie v tele, ktoré spôsobujú nepríjemné svrbenie kože.

Ale nie sú nervy ako nervy…

Vlákna citlivé na svrbenie boli prvýkrát popísané pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Neskôr však boli objavené ďalšie typy nervov, ktoré stimulujú svrbivé pocity inak ako nervy citlivé na histamín. Ich výskum a lepšie pochopenie ich fungovanie by mohli viesť k osvetleniu chronických príčin svrbenia.

Čo spôsobuje svrbenie

Svrbenie je nešťastným príznakom mnohých rôznorodých stavov. Môže vzniknúť ako reakcia po vystavení určitému druhu rastlín, ďalej aj ako reakcia na kovy či druhy živočíchov (vši, slimáky, roztoče). Svoju úlohu môže zohrávať aj počasie spolu s baktériami, chorobami a parazitmi, zjavným spúšťačom svrbenia býva aj suchá pokožka, stres, úzkosť a s tým spojený vznik herpesu. Okrem spomínaných faktorov treba uviesť aj úpal či nadmerné používanie mydiel, ktoré sú k pokožke až priveľmi agresívne.

Prečo sa pri škrabaní cítime dobre?

Definíciu svrbenia ako prvý uviedol nemecký lekár Samuel Hafenreffer v roku 1660. Svrbenie identifikoval ako „nepríjemnú túžbu po poškrabaní“. Práve poškrabanie slúži ako rýchla fixácia nepríjemného stavu, v dlhodobom horizonte však vedie len k jeho zhoršovaniu. Lenže pri škrabaní sa cítime tak dobre…Prečo je to tak? Údajne preto, že škrabanie stimuluje pocity radosti. No nepoškrabte sa…