Úvod Vzťahy v rodine Ako prežiť „svoje dni“ bez ujmy na zdraví?

Ako prežiť „svoje dni“ bez ujmy na zdraví?

263
0
ZDIEĽAŤ
Ako prežiť „svoje dni“ bez ujmy na zdraví.

Každé dievča a žena počas menštruácie má rozhádzanú hladinu hormónov a zraniteľnosť počas nej je oveľa vyššia. Mnoho žien prežíva tesne pred aj počas silné bolesti a kŕče, ktoré často riešia tabletkami.

Menštruácia označuje periodické fyziologické zmeny v tele ženy, ktoré sú ovplyvňované hormonálnym systémom nevyhnutným pre reprodukciu. Prichádza mesačne v časovom rozpätí od 3-7dní trvania  môžeme ju rozdeliť na slabú, strednú a silnú. Začína v puberte najčastejšie okolo 11 až 16 roku veku dievčaťa a trvá do menopauzy okolo 45-55 rokov (ide o veľmi individuálnu dobu trvania , nástupu aj ukončenia). Vynechanie môže spôsobiť choroba, veľmi nízka hmotnosť, šport , antikoncepcia alebo tehotenstvo. Cyklus trvá väčšinou 21-35 dní. Ak sa vo výstelke maternice neuhniezdi oplodnené vajíčko(žena, nie je tehotná) dochádza k jej odlúčeniu od stien a vychádza z tela von.

K hygienickým pomôckam patria – vložky, tampóny, menštruačný pohárik, absorpčné menštruačné nohavičky. Základom hygieny je ich pravidelné menenie podľa potreby.

Čo možno robiť a čoho sa vyvarovať počas menštruácie

Menštruácia tak ako aj tehotenstvo , nie sú chorobou, no napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že organizmus v oboch prípadoch takmer výlučne riadený hormonálnym systémom, a tiež výkyvy môžu spôsobiť fyzickú alebo psychickú nepohodu alebo bolesti a kŕče.

Šport

Počas menštruácie je vhodné dodržiavať isté zmeny oproti iným dňom. Telo ženy počas týchto dní je viac unavené a bez energie. Nedoporučuje  sa nejaký extrémny športový výkon , hoci športu sa počas nej nemusíte vzdávať, len je potrebné zvoliť niečo jemné pohodovejšie- prechádzka(nie túra), jemný strečing na uvoľnenie ,pilates , a menej náročné pozície v jóge. Cvičenie , ktoré je namáhavé spôsobí prekrvenie pohlavných orgánov a zvýši krvácavosť a bolesti.

Spanie a ležanie

Určite je potrebné dopriať telu zvýšenú mieru odpočinku, no netreba to preháňať a zostať v posteli celé dni. Mierna aktivita je žiaduca. Stála poloha poležiačky zabraňuje prirodzenému odtekaniu menštruačnej krvi a zvyšuje bolestivosť. Niekedy dochádza u niektorých žien počas nej silná bolestivosť, neschopnosť bežných denných činností, kŕče , nafukovanie ,hnačka , zvracanie, bolesti krížov. Vtedy sa môže jednať aj o zápal/dedičnú predispozíciu/ ochorenie. Zaujatie úľavovej polohy , zabalenie sa do deky , teplá voda , lieky proti bolesti pomôžu zmierniť tento stav.

Kúpanie a plávanie

Počas menštruácie je dobré vyhnúť sa kúpeľom , no niekedy kúpeľ v teplej vode uľaví od kŕčov, je to individuálne. Plávanie a používanie tampónov hrozí zvýšené riziko infekcie/pretečenie nakoľko je oblasť malej panvy veľmi prekrvená. Pri slabšej alebo končiacej menštruácii je možné krátkodobé použitie tampónov.

Práca a domáce práce

Ak to nie je nevyhnutné, mali by ste zvoľniť tempo aspoň prvé 1-2 dni, kedy je telo najviac oslabené a môže sa dostaviť náladovosť , podráždenie, bolesti , zvýšená nervozita a náchylnosť horšieho zvládania stresových a záťažových situácii. Vždy , keď je to možné vyhnite sa veľkej fyzickej záťaži a delegujte úlohy, ktoré nemusíte robiť vy , v domácnosti si vyžiadajte pomoc od rodinných príslušníkov , prípadne , keď žijete sama jednoducho nechajte väčšie upratovanie na neskôr.

Sexuálny život

Pohlavný styk počas menštruácie môže byť veľmi bolestivý, často dochádza k infekciám prostredníctvom krvi. Ak je to možné vyhnite sa týmto radovánkam. zvýšená citlivosť pŕs spôsobuje nepríjemné pocity.

Stravovanie

Počas týchto dní , môžete poľaviť čo sa týka prísnej diéty( ak nie je liečebným prvkom vašej choroby),organizmus je oslabený stratou krvi, minerálov a vitamínov, preto je žiaduce ich vo zvýšenej forme dopĺňať, rovnako železo a zinok , aby nedochádzalo k chudokrvnosti. Diéta kombinovaná so stratou krvi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Mali by ste sa vyhnúť alkoholickým nápojom a zvýšiť prísun vody , minerálky, čajov a džúsov z čerstvého ovocia. Konzumovanie slaných potravín , keď trpíte zadržiavaním vody a opuchmi by ste mali obmedziť.

Telo potrebuje kvalitnú výživu, ľahko stráviteľnú  varené jedlo s pridaním zázvoru , kurkumy, vyhnúť sa štipľavému/pálivému, polievky, jedlá na šťave, tofu,znížiť príjem cukrov a obilnín, dopriať si dostatok proteínov, zdravých tukov, ovocie s obsahom vlákniny(maliny, čučoriedky, jahody), tučné ryby a morské plody ,doplnenie vitamínov B12/ B6, vitamín C/D, horčík proti kŕčom a psychickému napätiu.

Lieky

Horšia zrážanlivosť krvi spôsobí zosilnenie účinku niektorých liekov na jej riedenie. Poraďte pri užívaní akýchkoľvek liekov z lekárom. Lieky proti bolesti (paracetamol) môžu zmierniť kŕče.

Pravidelný menštruačný cyklus , nie je samozrejmosťou. Závisí od mnohých faktorov – zdravej stravy , pravidelného športu, dedičných predispozícii a stavu hormónov. Sú ženy, ktoré poznajú svoj cyklus  majú menštruačný kalendár a vedia kedy príde, no oveľa viac žien má cyklus nepravidelný, bolestivý.

 

Bc.Ľubica Bombalová