Úvod Zaujímavosti Požičať si rýchlo a s nízkym úrokom môžete s bezúčelovou hypotékou

Požičať si rýchlo a s nízkym úrokom môžete s bezúčelovou hypotékou

1140
0
ZDIEĽAŤ

Potrebujete si požičať, no nechcete pritom banke platiť šialene vysoké úroky? Vyberte si bezúčelovú hypotéku bez nutnosti dokladovať účel a veľmi nízkou úrokovou sadzbou.

Hypotéku dnes už nevyhľadávajú len ľudia, ktorí plánujú požičané financie minúť na kúpu či výstavbu ich budúceho rodinného hniezda. Práve naopak, tento typ úveru je dnes možné využiť takmer na čokoľvek, od kúpy auta, chaty až po splatenie dlhov.

Banky totiž okrem klasickej hypotéky, ktorú všetci poznajú ako úver na bývanie, ponúkajú aj jej alternatívu – je to tzv. americká hypotéka. Nenechajte sa pomýliť názvom – od klasického hypotekárneho úveru sa líši v mnohých podstatných veciach.

Banke nemusíte nič dokladovať

Klasická hypotéka je účelová, čo znamená, že banke musíte vždy v rámci žiadosti vysvetliť, na čo chcete peniaze použiť. Zdokladovať teda budete musieť kúpu pozemku či nehnuteľnosti, resp. všetky náklady spojené s jej výstavbou.

Toto pri bezúčelovej hypotéke ale neplatí. Banka od vás dokladovanie účelu nebude vyžadovať. Inak povedané, požičané peniaze môžete minúť tak ako chcete a bez akéhokoľvek vysvetľovania. Dôvodov, prečo ľudia v posledných rokoch siahajú práve po tomto type úveru, je však oveľa viac.

Pri bezúčelovej hypotéke si môžete požičať väčší obnos peňazí ako je tomu napríklad v prípade spotrebného úveru. Ďalej celková doba splácania sa dá rozložiť na dlhšie obdobie, no výška úrokovej sadzby je neporovnateľná. Zatiaľ čo pri známom „spotrebáku“ sa úrok dokáže vyšplhať až na 15 percent a často aj na viac, kým bezúčelovú hypotéku nájdete s oveľa výhodnejším úrokom.

Prečo ma bezúčelová hypotéka tak nízky úrok?

Možno vás tento rozdiel prekvapí, no logika pri určovaní úrokovej sadzby je pomerne jednoduchá. Pri spotrebnom úvere totiž banka podstupuje riziko nesplácania pôžičky z vašej strany a preto sa „poisťuje“ takýmto vysokým úrokom. Americká hypotéka má na druhej strane neporovnateľne nižší úrok preto, lebo je z pohľadu banky menej riziková – ste totiž povinní ručiť svojou nehnuteľnosťou. Ak sa teda dostanete do situácie, kedy si nebudete schopní spĺňať svoje záväzky, veriteľ vám môže na vašu nehnuteľnosť siahnuť a dokonca ju aj zabaviť.

Keď to všetko zhrnieme, americká hypotéka patrí bez pochýb k najvýhodnejším spôsobom ako si v súčasnosti požičať, no zároveň aj k tým najrizikovejším. Dobre si preto pred konečným podpisom zmluvy rozmyslite, či naozaj budete schopní splácať úver desiatky rokov a nielen najbližšie mesiace.

Aké sú podmienky získania bezúčelovej hypotéky?

Na úspešné vybavenie bezúčelovej hypotéky je potrebné splniť podobné podmienky ako pri tej klasickej. Každá banka bude od vás vyžadovať zriadenie záložného práva na poistenú nehnuteľnosť zapísanú v katastri, okrem toho bude potrebné preukázať schopnosť splácať úver.

Čiže tak ako pri bežnom úvere na bývanie, aj pri bezúčelovej hypotéke je nevyhnutnou podmienkou schválenia úveru ak nie vlastnícke, tak aspoň spoluvlastnícke právo k nejakej nehnuteľnosti.

Viaceré banky však poskytujú hypotéku aj v prípade, že nehnuteľnosť nevlastníte, no jej vlastník je ochotný sa za vás zaručiť a podpísať záručnú zmluvu. Ako sme však už spomínali, jedna povinnosť pri americkej hypotéke odpadá – banke nemusíte dokladovať účel. Je len na vás, ako a na čo utratíte získané finančné prostriedky.

Konsolidácia ako pomoc

Americká hypotéka vám pomôžete aj vtedy, ak už máte niekoľko úverov, no chcete získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu a nižšie mesačné splátky. V takom prípade sa dá bezúčelová hypotéka využiť vo forme konsolidácie.

Nenechajte sa odradiť cudzím pojmom. Komplikovane znejúce slovo opisuje pomerne jednoduchú vec – zlúčenie viacerých úverov (hypoték, spotrebákov, leasingu či kreditných kariet), ktoré majú vyššiu úrokovú sadzbu než bezúčelový úver banky, kde si tieto úvery chceme preniesť.

V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť s konsolidačným úverom, pri ktorom nie je potrebné ručiť vlastnou nehnuteľnosťou, čomu však ale bude zodpovedať aj oveľa vyšší úrok. Ak teda chcete získať výhodnú konsolidáciu, ktorá sa vám skutočne aj vyplatí, zvoľte si bezúčelovú hypotéku so zaistenou nehnuteľnosťou a nízkym úrokom.

Na čo si dať pozor?

Okrem úrokovej sadzby a celkovej požičanej sumy si dajte veľký pozor aj na všetky poplatky, ktoré súvisia s hypotékou. Bežnou praxou mnohých bánk sú poplatky za založenie úverového účtu. Taktiež za mimoriadne splátky a aj za predčasné splatenie hypotéky.

Stretnúť sa môžete aj so skutočne nezmyselnými poplatkami. Banka si môže vypýtať napríklad za posúdenie žiadosti alebo za schválenie a vybaveniu úveru. Výhodne a najmä transparentne pristupuje k poplatkom napríklad internetová mBank, ktorá klientom garantuje nulové poplatky súvisiace s vybavením hypotéky. Pri takejto ponuke banky sa nemusíte obávať nezmyselných poplatkov, zavádzajúcich slovných formulácií a nepríjemných prekvapení.