Úvod Zdravie a rodina Dovolenka v tehotenstve

Dovolenka v tehotenstve

757
0
ZDIEĽAŤ

Tehotenstvo sprevádza mnoho nástrah, ťažkostí ale aj radostí ako však zvládnuť všetky nálady a komplikácie, ktoré prichádzajú v letných horúčavách?

Niektoré maminy zvládajú teploty a celé tehotenstvo bez problémov. Všetko to závisí od toho či je žena prvorodička alebo už má doma nejaké dieťa alebo od zdravotného stavu rodičky ale aj od psychickej pohody a prahu bolesti respektíve znášania celého tehotenstva. Sú ženy, ktoré sa cítia úplne v poriadku a pri návšteve lekára zistia, že to tak celkom nie je pravda a sú ženy ktoré sú v poriadku a cítia, že je nejaký problém. V každom prípade treba sa riadiť pokynmi gynekológa, ktorý najlepšie pozná váš stav a najlepšie vie čo je pre vás dôležité.

Pokiaľ sa chystáte na dovolenku lietadlom alebo autom, tak najlepšie je stihnúť to ešte v druhom trimestri. So štatistického hľadiska sú najvhodnejšie a najbezpečnejšie lety, ktoré trvajú najviac tri hodiny. Nezabúdajte, že aj v lietadle treba vstať a pochodiť si ak je to možné. Ak by ste sa predsa len rozhodli letieť aj vo vyššom štádiu tehotenstva, čo je po 30-tom týždni, tak môžu nastať komplikácie. Pri pristávaní sa mení tlak v kabíne, čo môže mať za následok predčasný odtok plodovej vody. Ak máte problém z kŕčovými žilami, pred letom sa poraďte s lekárom, či nie je potrebné nasadiť lieky na riedenie krvi a podobne. Ak zvolíte ako dopravný prostriedok auto, sadnite si na zadné sedadlo, kde je to pohodlnejšie a samozrejme nezabúdajte na prestávky, kedy je dobré si opäť pochodiť aby nebol vyvíjaný neustály tlak na bruško.

S kúpaním sa spájajú rôzne baktérie či infekcie. Najlepšou voľbou je more, ktoré je pomerne čisté a slaná voda má mierny dezinfekčný účinok, takže riziko nejakej vaginálnej infekcie je minimálne. V neposlednom rade morská voda je najviac podobná plodovej vode čo sa týka chemického rozboru. V prípade jazier alebo kúpalísk hrozí narušenie prirodzeného prostredia a najčastejšie dochádza k rozmnoženiu kvasiniek. Často sa hovorí o tampónoch určených na kúpanie, ktoré sú napustené liečivými látkami, tieto tampóny by sa mali často meniť a mnohí lekári ich neodporúčajú, lepšou voľbou sú dezinfekčné výplachy, ktoré sa aplikujú po kúpaní.

Oblečenie je najlepšie vzdušne a hlavne z prírodných materiálov a keď už ideme do podrobností tak biele, ktoré nie je prifarbované. Čo sa týka plaviek, je treba ich meniť často, takže si ich pribaľte na dovolenku viac. Opaľovanie nie je striktne zakázané, no nemalo by sa to preháňať a nezabúdať na opaľovacie krémy s vysokým UV filtrom. Vo všeobecnosti sa neodporúča pobyt na slnku v obedňajších hodinách a to platí pre každého. S pitím vody to netreba preháňať a liať do seba vodu len preto, že je to niekde napísané. Pite toľko koľko si to vaše telo žiada. Telo dá signál keď niečo potrebuje, tak poslúchajte svoje telo a robte tak aby vám aj vášmu dieťatku bolo dobre.