Úvod Zaujímavosti Dieťa a pes – ako na spoločnú hru – zahnanie nudy a unavenie

Dieťa a pes – ako na spoločnú hru – zahnanie nudy a unavenie

488
0
ZDIEĽAŤ
Dieťa a pes
Dieťa a pes

Pes, nie je hračka, ale napriek tomu sa s ním dá hrať. Je to živá bytosť, ktorá vám dá najavo všetky svoje potreby určitým špecifickým spôsobom. Dieťa sa vie hrať so psom, no tiež ho tejto hre treba naučiť, aby nedošlo k prípadnému úrazu u dieťaťa alebo u psa.

Aj zoznamovanie psa s ostatnými členmi domácnosti , je psa najmä ak je to šteňa vlastne hrou, skúša čo si môže voči novému človeku dovoliť, donesie hračku , prípadne lanko , konárik , alebo loptičku. Začne skákať , keď ho chcete pohladiť , tak môže vyplaziť jazyk , alebo skúšať svoje malé zúbky na vašej ruke. Testuje , čo si môže a nemôže dovoliť , a vtedy sa psovi dávajú hranice. Ak sa chceme vyhnúť ničeniu vecí , keď nie sme doma , tak je dobrým spôsobom psa pred odchodom unaviť , vyblázniť , hrať sa s ním až do únavy.

Hra by sa mala odvíjať od potrieb konkrétneho psa a tiež to závisí od jeho veku. Najviac sa chcú hrať šteniatka , potom psi až skoro do staroby.

Deti a psy by pri hre nemali byť bez dozoru dospelej osoby.

Dobrým spôsobom na hru sú hádzanie loptičky alebo hračky čo najďalej od psa , aby mal možnosť sa za ňou rozbehnúť. Ak ju hodíte príliš blízko nebude mať záujem sa takýmto spôsobom hrať. Šteňa nemá žiadne zábrany pri hryzení , tak pri hre s iným psíkom ak zahryzne silno hra sa skončí. Nebojte sa pri hre byť na podlahe alebo koberci. Môžete psa do hry vyzvať a na základe reakcie – donesie hračku alebo začne bláznivo krútiť chvostom , či si ho naháňať, alebo vyskakovať do výšky a šalieť sa a provokovať k hre prípadne si skrčí  predne labky a vytrčia zadoček a krútia chvostom.

Zábava so psom môže prejsť až do športu alebo tanca. V závislosti na plemene môžete psa pripraviť na výstavu , športové súťaže alebo tanec. Pri každej hre vám váš pes musí veriť ako aj vy jemu.

Prechádzka

Je základným spôsobom ako psa socializovať s inými ľuďmi alebo psami- pokladajú to za vrchol dňa. Aby to nebola len nudná rutina môžete ju oživiť učením nových povelov. Pes musí mať základné povely ako sadni , ľahni , podaj labku , dones , zostaň na mieste zvládnuté, a na každej prechádzke ich zdokonaľujte. Dobrá základná poslušnosť vedie k uvoľnenej prechádzke. Učiť sa prechádzať cez prechod , s jednoduchými povelmi ako zostaň a choď.

Aportovanie

Ak je priestor alebo cvičisko , trénujte príchod a odchod od vás , zatiaľ na dlhom vodidle ak to zvládne tak na oplotenom cvičisku môžete skúšať pribehnutie na zavolanie alebo donesenie koristi – vrecko s maškrtami – obľúbená hračka a pod.

Hľadanie, čuchanie a stopovanie

Hľadať maškrtu v tráve pod lístím , behanie okolo stromu a hľadanie pána podľa očuchaného oblečenia sa môže naučiť stopovať , hľadať položenú vec a pod.

Úlohy počas prechádzky

Ak má pes nejaké teritórium kde rád chodí  stále sa niečo mení hoci my vidíme stále tú istú lúku. Mohol tade prejsť nový pes , hára sa sučka , bol tam mačka , vták , ježko. Pes rád objavuje nové veci alebo miesta , ak ste vy aj pes zdatný môžete zvoliť výlety po okolí, naučiť nastupovanie do auta, autobusu alebo vlaku. Zaujímavou zmenou môže byť jazda na bicykli , kolobežke , korčuliach alebo skejtborde .

Agility v prírode alebo na športovisku

Medzi prvé výzvy platí , že príroda je naj športovisko – obehnúť kameň , vyskočiť na pník , prejsť po zlomenom kmeni, preskakovať malé prekážky, prebehnúť cez tunel , závod s iným psom a pod.

Ak majú radi vodu , je skákanie cez potok lovenie paličky vo vode , alebo šišky. Určite nepoužívajte kamene, aby si ho pri vylovení nedolámal zuby. Pozor na lov živočíchov naháňanie kačiek, labutí alebo iných zvierat. Voda môže byť studená pozor na podchladenie, prípadný teplotný šok , úpal najmä v lete. Tiež pozor na tečúcu vodu , prípadný zákaz kúpania sa psov.

Športoviská uspôsobené na agility sú presne určené na takéto radovánky, skoky cez prekážky , chodenie po brvne vybehnutie po rebríku , prelezenie cez tunel , behanie dookola cez prekážky….

Stretnutie s inými psami

Odopnúť vodidlo, nie je dobrý nápad , nakoľko sa nepoznajú , nemusia sa zniesť alebo si sadnúť a môžu si ublížiť. Pes musí poslúchať na zavolanie. Hranie sa dvoch alebo viacerých psov treba bezpečné prostredie . Tu je priestor výcvik a ďalšie napredovanie vo vývoji . Buďte pozorní a odmeňte ho maškrtou ak upozorní nebezpečenstva alebo príchod iného psa.

Na čo si dať pozor pri prechádzke

v teplých dňoch , choďte na prechádzku – ráno, večer

  • Sáčky na výkaly , vodu, maškrty , granule
  • Rešpektovanie prírodu – ochrana divej zveri, kačky , ryby
  • Striedajte sústredenú fázu – prechádzka , výbeh , beh
  • Sústreďte sa na psa a nechajte na pokoji svoj mobil
  • Púšťajte bez vodidla , len na ohradenom bezpečnom priestoryDieťa sa vie hrať so psom, no tiež ho tejto hre treba naučiť, aby nedošlo k prípadnému úrazu u dieťaťa alebo u psa.

Dog dance

Pochádza z Ameriky, konajú sa v tejto športovej disciplíne medzinárodné súťaže aj vo Švajčiarsku . Základom je spoločná choreografia, ide predovšetkým o prácu nôh , kombinuje sa to s hudbou  a kreatívnymi prvkami podobnými s tanečnými krokmi. Tanec podporuje inteligenciu , posilňuje sa puto medzi človekom a psom. Základom je predovšetkým koncentrácia . požiadavky na plemeno vek alebo temperament nehrá žiadnu skoro rolu

Základné kroky pre dogdance

Pes sa predovšetkým musí naučiť zvládať povely – dopredu , dozadu , otočiť , skoky cez nohu alebo ruku , plazenie, otočky krútenie okolo vlastnej osi , treba aby sa naučil jednotlivé kroky do hudby . Hlavnou myšlienkou akejkoľvek aktivity je zábava a hra

Zábava a hra so psom prináša radosť nielen majiteľovi ale aj psovi, ktorý keď si zvykne na nejakú pravidelnú aktivitu alebo hru časom sa jej bude dožadovať. Intenzívny tréning by mal trvať 15-20 minút následne musí prísť uvoľnenie od sústredenia , nakoľko sa koncentrácia majiteľa aj psa znížila takmer k nule. Pes potrebuje striedať činnosti aj si oddýchnuť aj si pospať

Je potrebné dávať pri všetkých aktivitách pozor na zdravie psa alebo aj dieťaťa, ostatné tréningy sa robia pod vedením skúseného trénera  spoločne , už pri agilitách alebo dogdance musí byť prítomná dospelá a zodpovedná osoba.

Bc. Ľubica Bombalová