Čoraz väčší počet majiteľov domov modernizuje svoje tradičné domáce energetické systémy na solárnu energiu. Mnohí si však stále nie sú istí, či sa im prechod na solárne panely oplatí. Váhanie môže byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane neznalosti, vysokých nákladov na solárny systém alebo toho, ako si vybrať solárne spoločnosti na inštaláciu. Oplatí sa teda inštalovať fotovoltaiku na rodinný dom?
Slnko je nepochybne silným zdrojom energie a jeho využitie inštaláciou solárnych panelov môže znamenať pre planétu významný rozdiel. Zatiaľ čo solárna energia bola ešte pred niekoľkými rokmi kritizovaná za to, že je drahá alebo neefektívna, teraz sa ukázalo, že je mimoriadne prospešná – nielen pre životné prostredie, ale aj pre súkromnú ekonomiku.
Táto technológia sa počas posledných rokov výrazne vylepšuje a solárna energia sa stáva hlavným zdrojom energie pre čoraz viac rodín.
Čo sú solárne panely?
Solárne panely, tiež známe ako fotovoltaické (PV) panely, absorbujú energiu zo slnečného žiarenia na prevádzku vášho domova. Solárne články zbierajú túto energiu a premieňajú ju na jednosmerný prúd (DC). Jednosmerný prúd prechádza cez invertor v solárnom systéme a premieňa sa na striedavý prúd (AC). Takto premenená energia prúdi cez zásuvky až do vášho domova.
Typy solárnych panelov používaných pre systém sa vyberajú na základe dizajnu domu a dostupnosti slnečného svetla. Spoločnosti dnes ponúkajú už široký výber panelov rôznych značiek aj typov.
Väčšina solárnych systémov je umiestnená na streche domu a počet použitých panelov sa zvažuje na základe energetických potrieb a veľkosti domu. Ak vaša strecha nie je ideálnym miestom pre fotovoltaický systém, môže sa umiestniť aj na zem a nastaviť v ideálnom uhle a smere slnka, aby sa maximalizovala jeho účinnosť.
Čo sú solárne kolektory
Vedľa panelov existujú aj solárne kolektory. Zatiaľ čo solárne panely slúžia celkovo na výrobu energie, Solárne kolektory sa využívajú iba na ohrev vody. Ohrievať vodu pomocou tejto technológie môžete ako v domácnosti, tak napríklad v bazéne. Oplatia sa solárne kolektory aj vám?
Výhody a nevýhody solárnej energie
Výhody slnečnej energie
Neobmedzená udržateľná energia
Solárna energia poskytuje obnoviteľné energetické riešenie, ktoré pomáha chrániť životné prostredie. Využitie sily slnečnej energie poskytuje majiteľom domov neobmedzený prístup k čistej energii. Bez toho, aby sa majitelia domov spoliehali na drahé fosílne palivá, môžu naplno využívať prírodný zdroj energie, ktorý má za následok nižšie náklady na energiu. V dôsledku toho môžete znížiť svoju uhlíkovú stopu, čo pomôže znížiť aj škodlivé emisie.
Znižuje účty za elektrinu
Tým, že váš solárny systém bude vyrábať elektrinu, tak aj vaše účty za energiu klesnú. To, koľko ušetríte na účtoch, bude závisieť od veľkosti solárneho systému a vašej spotreby elektriny alebo tepla.
Rôzne spôsoby využitia
Solárna energia sa dá využiť na rôzne účely. Môžete vyrábať elektrinu alebo teplo. Slnečnú energiu možno použiť na výrobu elektriny v oblastiach bez prístupu k energetickej sieti. Solárne panely nielenže vyrábajú dostatok energie pre váš domov, ale často zbierajú prebytok energie. Prebytočnú energiu možno poslať späť do miestnej siete alebo uložiť dodatočnú energiu na neskoršie použitie. Tak sa môže využívať uložená energia počas dní s nízkym slnečným žiarením alebo počas straty energie.
Nízke náklady na údržbu
Ďalším dôvodom prečo sa oplatí riešiť fotovoltaiku sú nízke náklady na údržbu. Solárne systémy si vo všeobecnosti nevyžadujú veľa údržby. Musíte ich udržiavať iba relatívne čisté, takže ich čistenie niekoľkokrát za rok urobí svoju prácu. Okrem toho, tí najspoľahlivejší výrobcovia solárnych panelov ponúkajú záruku až 20-25 rokov.
Striedač je zvyčajne jediná časť, ktorú je potrebné po 5-10 rokoch vymeniť, pretože neustále pracuje na premene slnečnej energie na elektrinu a teplo. Okrem meniča vyžadujú údržbu aj káble, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť vášho solárneho systému.
Takže po pokrytí počiatočných nákladov na solárny systém môžete očakávať veľmi nízke výdavky na údržbu a opravy.
Rozvoj technológií
Technológia v odvetví solárnej energetiky neustále napreduje a zlepšenia sa budú v budúcnosti zintenzívňovať. Inovácie v kvantovej fyzike a nanotechnológii môžu potenciálne zvýšiť účinnosť solárnych panelov a zdvojnásobiť alebo dokonca strojnásobiť elektrický príkon solárnych systémov.
Štátna dotácia na fotovoltaiku
Vďaka národnému projektu Zelená domácnostiam II môžu slovenské domácnosti žiadať o štátnu dotáciu na fotovoltaiku. Poukážku je možné získať na inštaláciu malého fotovoltaického zariadenia do 10 kW.
Nevýhody slnečnej energie
Počiatočné náklady
Počiatočné náklady na nákup solárneho systému sú pomerne vysoké. To zahŕňa platbu za solárne panely, menič, batérie, kabeláž a inštaláciu. Napriek tomu sa solárne technológie neustále vyvíjajú, a tak sa dá s istotou predpokladať, že ceny pôjdu naďalej aj v budúcnosti hore.
Závislosť od počasia
Hoci slnečná energia môže byť aj zhromažďovaná počas zamračených a daždivých dní, účinnosť solárneho systému klesá. Solárne panely sú závislé od slnečného žiarenia. Preto môže mať niekoľko zamračených, daždivých dní citeľný vplyv na tento energetický systém.
Využíva veľa priestoru
Čím viac elektriny chcete vyrobiť, tým viac solárnych panelov budete potrebovať, keďže chcete zhromaždiť čo najviac slnečného svetla. Solárne panely môžu vyžadovať veľa priestoru a niektoré strechy nie sú dostatočne veľké, aby sa na ne zmestilo množstvo solárnych panelov, ktoré by ste chceli mať.
Alternatívou je nainštalovať niektoré z panelov na dvor, avšak musia mať prístup k slnečnému žiareniu. Ak nemáte miesto pre všetky panely, ktoré ste chceli, môžete sa rozhodnúť pre inštaláciu menšieho počtu, aby ste stále uspokojili vaše energetické potreby.
Znečistenie
Hoci znečistenie súvisiace so solárnymi energetickými systémami je oveľa nižšie v porovnaní s inými zdrojmi energie, aj solárna energia môže byť spojená so znečistením napríklad pri preprave alebo inštalácii solárnych systémov. Aj počas výrobného procesu solárnych fotovoltaických systémov sa môžu používať niektoré škodlivé materiály, ktoré môžu nepriamo ovplyvniť životné prostredie. Napriek tomu slnečná energia znečisťuje oveľa menej ako iné zdroje energie.
Ktoré domácnosti ťažia zo solárnych panelov najviac?
Ak stále nie ste rozhodnutí, či by ste do solárnych panelov mali investovať, zvážte nasledujúce faktory potrebné pre úspešnú integráciu solárneho systému do vašej domácnosti.
Fotovoltaika je pre vás vhodná v týchto prípadoch:
- Domy, ktoré sú dostatočne vystavené slnku. Váš dom by mal dostávať dostatok slnečného svetla, aby ste mohli naplno využívať solárne panely. Ideálny dom by mal byť bez prekážok, ako sú stromy alebo vysoké budovy. Okrem toho by mala byť strecha orientovaná na juh. Solárne panely budú samozrejme fungovať aj v menej ideálnych podmienkach.
- Elektrinu využívate najviac počas dňa. Fotovoltaické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime, pracujete z domu, často varíte, pozeráte televíziu a podobne, elektrinu môžete spotrebovať ihneď.
- Majitelia domov s vysokými účtami za energie. Ak sú náklady na vaše účty počas roka neustále vysoké, solárny systém vám môže pomôcť splniť vaše energetické potreby. Pamätajte, že možno budete musieť nainštalovať viac solárnych panelov, aby ste kompenzovali náklady.
Koľko stoja solárne panely?
Náklady na solárne panely môže ovplyvniť niekoľko faktorov, vrátane veľkosti vášho domu, počtu panelov potrebných na jeho efektívny chod aj dodávateľa. Avšak vďaka dotáciám na fotovoltaiku od štátu sa tieto náklady môžu značne znížiť. V rámci projektu Zelená domácnostiam môžu domácnosti získať príspevok na malé fotovoltaické zariadenie s výkonom do 10 kW.
Prečo sa oplatí investovať do fotovoltaiky?
Výrobou elektriny pomocou fotovoltaických panelov môžete ročne ušetriť až 30 % nákladov na elektrinu. Výška sa samozrejme bude odvíjať od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a od počasia. Čím vyššiu spotrebu energie máte, tým viac sa vám fotovoltaika oplatí. A v neposlednom rade sú fotovoltaické panely šetrné k prírode.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.