Úvod Zaujímavosti V zasneženom väzení. Ako sa dostať s autom zo záveja

V zasneženom väzení. Ako sa dostať s autom zo záveja

582
0
ZDIEĽAŤ

V našich končinách nemáme tuhé zimy ako u našich severných susedov, ale i tak vie pani zima občas nemilo prekvapiť. Ľudia žijúci vo vyššie položených oblastiach sú na snehové záveje, víchricu či poľadovicu zvyknutí. Naopak ľudia žijúci v južnej časti Slovenska nemajú s jazdením na snehom pokrytej ceste veľa skúseností. Pre týchto ľudí je zapadnutie do snehu v horách priam nočnou morou. Stačí však trochu rozvahy a dodržiavanie pravidiel, ktoré vám pomôžu sa dostať i z tejto šlamastiky.

Predvídavosť je výhrou

Ak sa chystáte so svojim dvojkolesovým tátošom do hôr, mali by ste byť predvídaví. Počasie sa môže zmeniť z minúty na minútu. Preto nešetrite a zaobstarajte si snehové reťaze. Reťaze sa vyrábajú v rôznom prevedení, napríklad textilné sa dajú kúpiť za pár eur. Nespoliehajte sa na to, že máte silné auto. Reťaze na SUV 4×4 vás môžu ochrániť pred nebezpečnou situáciou na cestách. Snehové reťaze uľahčujú jazdu na zasneženej vozovke a čiastočne pomôžu aj pri zapadnutí do snehu. Okrem reťazí by ste mali so sebou v aute voziť vyslobodzovacie pásy, ťažné lano a poprípade aj lopatu. Iste vám tieto maličkosti v kufri počas zimy zavadzať nebudú a vy si v kritickej situácii miliónkrát poďakujete, že ste si ich zaobstarali. Ak v snehu skončíte na dlhšiu dobu, budú sa vám hodiť aj štartovacie káble. Počas čakania vás zachráni taktiež malé občerstvenie a fľaša s vodou.

Zapadnutí v záveji

V prípade, že napriek reťaziam zapadnete zo záveja, nezúfajte. Aj skúsení šoféri nákladných vozidiel, ktorí majú nainštalované na kolesách reťaze na dodávky môžu skončiť v zajatí snehu. Základom je nepanikáriť a nesnažiť sa s vozidlom vyjsť zo snehu vo vysokej rýchlosti. V prvom rade sa snažte z okolia kolies dostať preč čo najviac snehu. Využite lopatu, metličku alebo to, čo nájdete vo vašom okolí. Po odprataní snehu prichádzajú na rad vyslobodzovacie pásy. Klasické pásy sa skladajú z malých gumových častí, ktoré zvýšia trakciu kolies. Zasúvajú sa priamo pod pneumatiky. Existuje aj typ pásov, ktoré sa upevňujú popruhmi priamo na hnaciu nápravu. Po umiestnení pásov zaraďte najnižší prevodový stupeň alebo spiatočku a pomaly sa snažte zo záveja vyjsť. Ak ste sa zaborili do snehu príliš hlboko, nezostane vám nič iné, ako požiadať o pomoc okoloidúcich šoférov. V tomto prípade prichádza na rad už spomínané ťažné lano. Pri zastavovaní áut si nezabudnite navliecť reflexnú vestu a na cestu umiestniť výstražný trojuholník.