Úvod Zdravie a rodina Banalita alebo život ohrozujúci problém- bolesť hlavy

Banalita alebo život ohrozujúci problém- bolesť hlavy

340
0
ZDIEĽAŤ
Banalita alebo život ohrozujúci problém- bolesť hlavy
Banalita alebo život ohrozujúci problém- bolesť hlavy

Už sa vám asi stalo , že vás rozbolela hlava  a vo väčšine prípadov to jedna tabletka vyriešila vám sa uľavilo. Nie , vždy to ide tak jednoducho sa zbaviť bolestí hlavy. Závisí to predovšetkým od toho koľko a ako dlho hlava bolí ,a čo je pôvodcom bolesti.

Bolesť hlavy môže byť vážnym problémom , najmä ak sa stane príznakom iného vážneho ochorenia. Existuje dokonca až 150 druhov bolestí hlavy, ktoré sa dostali až do medzinárodnej klasifikácie chorôb. Tiež bolesti hlavy rozdeľujeme na primárne ( samostatná bolesť hlavy) alebo sekundýrna (pridružená k inému ochoreniu alebo z iných príčin).

Migréna

Patrí pomerne k častým typom bolestí hlavy – charakterizovaná intenzívnou pulzujúcou bolesťou najčastejšie na jednej strane. Majú skoro vždy tendenciu sa opakovať. Najčastejšie sa vyskytuje u žien  dokonca 3x častejšie ako u mužov, môže trvať až tri dni v kuse kedy je človeka schopná úplne odstaviť.

Navštívte lekára ak zažijete „ migrenóznu auru“ – rôzne poruchy zraku , halucinácie , problémy z rozprávaním, škvrny a blikajúce svetlá  v trvaní 5-60 minút. Také to stavy sa môžu vyskytnúť aj pri ľuďoch trpiacich epilepsiou, alebo iným záchvatovým ochorením. Tiež môže súôsobiť napínanie na zvracanie, prípadne samotné zvracanie. Táto predzvesť v podobe „aury“ je vážna. Väčšinou to býva celoživotný problém , ktorého spúšťačom môžu byť rôzne stresy, enormný tlak v hlave, neschopnosť sa sústrediť, hormonálna nerovnováha prípadne iné ochorenie.

Ľudia postihnutí migrénou v čase jej trvania potrebujú pokoj a tmavé miesto, odpočinok a vyhýbanie sa prílišnému sústredeniu na nejakú činnosť ako aj pozeranie do obrazoviek televízora alebo monitoru.

Ranná migréna- prítomná pulzujúca bolesť hneď ráno po zobudení spôsobujúca nevoľnosť  šíriaca sa zhora smerom dole. Ak sa opakuje veľmi často môže ísť až v 8% prípadov o nádor na mozgu

Silná migréna- patrí k veľmi intenzívnym bolestiam hlavy ak nie k najhorším sprevádzaná problémami z videním , závratmi , bolesťami očí , svetloplachosťou, stuhnutým krkom ,zmätkom.

Tlaky v hlave

Bolesť je častá na oboch stranách hlavy. Zvýšená citlivosť tváre, hlavy, krku pliec. Vyskytuje sa predovšetkým pri nesprávnom držaní tela pri sedení a státí a tiež pri depresii, strese, únave a nedostatočnom pohybe, spánku na nesprávnej poduške, nedostatočný pitný režim až dehydratácia.

Môže ísť tiež o tlakovú bolesť ,že máte pocit , že vám ide „pomyselne vyraziť dekel“ , extra silný tlak na vrchu hlavy a veľkou citlivosťou napr. na pohyb alebo polohu.

Bolesť hlavy závislá od polohy tela- závrat, strata rovnováhy, točenie hlavy

Tento typ bolestí hlavy je veľmi nepríjemný vzhľadom na to , že aj obyčajné predklonenie napr. na uviazanie šnúrok na topánkach vám môže spôsobiť kolaps. Ak máte vysoký tlak /nízky tla aj vtedy sa môže prejaviť tento stav , nejde o krátku intenzívnu bolesť , skôr sa to môže vliecť aj niekoľko dní. Človek má pocit nestability „ točí sa s ním celý svet „ akoby bol opitý no deje sa to za triezveho stavu. Tak isto pri záklone hlavy, vám bolesť môže vystreľovať  temena hlavy až do krku. Točenie hlavy alebo závrate môžu viesť a byť skrytými znakmi nediagnostikovanými zdravotnými problémami – nesúvisiacimi z vekom( závrat sa vyskytuje tak u detí , mladých ľudí, dospelých aj starých ľudí ). Netreba ich vôbec podceňovať a ak sa vyskytujú často , alebo opakované kvôli závratom dochádza k pádom ( môžu nastať trvalé fyzické alebo duševné následky).

Strata rovnováhy

Nemusí za každú cenu súvisieť s opitosťou , aj keď pri tomto fenoméne ju možno pozorovať najčastejšie – potácanie so strany na stranu, narážanie do prekážok. Pocit nestability tela môže okrem veku súvisieť napríklad preťažovaním jednej strany tela , respektíve nakláňanie sa , aby sme nadobudli , aký taký pocit stability.

Deje sa to po zlomeninách dolných končatín , ktoré sú fixované sádrou alebo inou znehybňujúcou pomôckou a tým dochádza k preťažovaniu druhej strany, niekedy až k vykriveniu chrbtice, krívanie a odľahčovanie postihnutej nohy (strach zo zaťaženia kvôli bolesti, ochabnutému svalstvu..) môže ísť o narušenie vestibulárneho systému v strednom uchu- najmä po častých infekciách uší alebo zápale stredného ucha. Pitom dochádza k tomu , že je stredné ucho nedostatočne vyživené a strácajú sa nervové spojenia z mozgom a dochádza k strate rovnováhy. Takí ľudia nedokážu si trafiť prstom na nos, udržať sa stáť na jednej nohe , balansovať na špičkách alebo udržať sa na bicykli /motorke.

Točenie hlavy

Pre každého pocit točenia je iný a nedá sa úplne presne definovať ,čo mohlo tento stav spôsobiť. Vždy je potrebné vyhľadať lekára , ak nám točenie hlavy spôsobuje nevoľnosť , napínanie na vracanie, hýbanie inak stabilných predmetov, celkovú slabosť v nohách (pocit, že nás neudržia) prípadne točenie a celej miestnosti aj pritom ako my sa nehýbeme alebo ležíme)

Točenie miestnosti – je špecifický typ točenia sa hlavy – závrat. Je potrebné určiť rozdiely jednotlivých druhov točenia sa hlavy.

Príčiny točenia sa hlavy

  1. vedľajší účinok liekov- ak užívate niektoré typy liekov a v príbalovej informácii je možnosť točenia sa hlavy je treba vziať to na vedomie
  2. príznak vestibulárnej poruchy – dysfunkcia rovnovážnych orgánov, poruchy CNS
  3. kombinované príznaky vek, porucha sluchu, porucha na rovnovážnych orgánoch, CNS- testovanie na všetky typy možných príčin

Aby sme predchádzali úrazom je dôležité , ak sa nám začne točiť hlava- sadnúť si ,oprieť sa o pevný bod a prípade možnosti si aj ľahnúť.

Slabosť

Jeden z hlavných znakov je pocit na odpadnutie , mdloby, trvá krátkodobo. Po takomto stave môže nastať dezorientácia v priestore alebo čase.

Príčiny slabosti

  1. nízka hladina cukru
  2. zraková porucha
  3. ťažkosti z rovnováhou
  4. vedľajšie účinky liekov
  5. hyperventilácia ( pri tetanickom /panickom ataku )

Pocit na odpadnutie

Tento stav nevyvoláva starnutie , môže nastať napríklad pri prudkej zmene polohy, pri úraze hlavy, nedostatočnom pitnom režime, probléme so štítnou žľazou, hypo/hyperglykémia, srdcové arytmie…

Typy príčin tohto pocitu na odpadnutie

  1. metabolický
  2. neurologický
  3. psychologický
  4. kardiovaskulárny
  5. spojený so zrakom

Závrat

Ide o špecifické točenie hlavy , kedy sa s vami hýbe miestnosť a vy stojíte na mieste , prípadne hýbete hlavou(predklon , záklon ). Môže trvať pár sekúnd alebo aj dní.

Najčastejšou príčinou je benígne paroxyzmálne polohové vertigo – pohyb úlomkov , ktoré sa uvoľnia alebo zhromaždia na uzlíkoch nervov v strednom uchu. Liečenie závratu je síce jednoduché , no môže byť spojené zo závažnými ochoreniami – malá pravdepodobnosť točenia miestnosti…

Príčiny závratov

  1. Poranenie hlavy
  2. Manierová choroba– ide o neliečiteľné ochorenie extrémneho zhromažďovania tekutiny vo vnútri ucha, pocit ucha plného vody , kolísanie počutia alebo nepočutia zvukov v rozličných frekvenciách, prichádza súbor točení sa hlavy a závratov trvajúcich rôzne časové úseky.
  3. Zápal labyrintu- ide o infekciu vnútorného ucha , zápal , ktorý narušuje komunikáciu medzi stredným uchom a mozgom, spôsobujúce časté točenie hlavy , závraty, problémy so zrakom aj sluchom.
  4. Strach z výšok – ide o úplne odlišný typ závrate, teda pocit padania do priepasti spôsobenej strachom. Časom sa môže zmenšovať /zväčšovať v závislosti od toho , či so svojim strachom pracujeme a snažíme sa ho postupne prekonávať. Je totiž rozdiel pre rešpekt pred prípadnou hĺbkou pod nami a strachom z pádu do nej. Zrak ak sa dívame z vyššej perspektívy na nejaký objekt pod nami , snažíme sa na neho zaostriť , ak sa nám to nedarí a predmet nevidíme poriadne alebo rozmazane vedie to k strate rovnováhy a dezorientácie.
  1. Hromová bolesť hlavy –pichanie

Ide o náhlu silnú pichľavú bolesť hlavy – trvá prár minút kým dosiahne vrchol a ustupuje. Ak bolesť neustupuje a je stále pretrvávajúca prípadne sa zosilňujúca až na nevydržanie, môže byť ohrozený váš život. Tento typ bolesti môže poukazovať na viaceré veľmi závažné zdravotné komplikácie – krvácanie do mozgu, cievnu mozgovú príhodu… 

  1. Úrazová bolesť hlavy – tupá , alebo tlaková

Môže ísť post- traumatickú bolesť hlavy –poúrazová- nezabúdajte na to , že aj malé buchnutie , akokoľvek banálne sa nám môže zdať , môže spôsobiť otras mozgu, bezvedomie , výpadky pamäte, alebo vyvolať tlak vo vnútri lebky. Nezabudnite pri čo najmenšom úraze hlavy, pádu z bicykla, motorky ,zo stromu alebo aj na chodníku po zatočení hlavy navštíviť lekára. V prvom rade treba dávať pozor na úrazy malých detí a starších ľudí, ktorí patria k ohrozeným skupinám , kde môže dôjsť aj najmenším úderom k rozsiahlym zdravotným problémom.

  1. Náhla bolesť hlavy

Patrí medzi bolesti, ktoré vzniknú náhle bez varovania . Sprevádza ju miestna bolesť, rozšírené zreničky, rozmazané/dvojité videnie bolesťou nad okom alebo za okom (bez úrazu oka), slabosťou znecitlivením tváre alebo jej časti a rečovými ťažkosťami. Ide o závažný stav a podozrenie na aneuryzmu alebo navretie steny artérie v mozgu- z tlaku v nej môže dôjsť k jej prasknutiu a následnému zakrvácaniu mozgu, krv uniká do okolia mozgu a podľa miesta kde došlo k poškodeniu , podľa toho sú aj typické príznaky pre daný lalok alebo časť. Ide o život ohrozujúci stav.

  1. bolesť hlavy spôsobená námahou

Má provokačný charakter, veľmi silnej intenzity . Najčastejšie sa vyskytujúca v oblasti čela a záhlavia . Môže trvať pár minút alebo aj hodín. Môže nastať pri prudkom zdvihnutí príliš ťažkého predmetu, veľmi intenzívnom silovom tréningu , po výkone v športe ale aj pri sexe a orgazme , ktorý ho sprevádza . tento typ bolesti môže byť spôsobený aj krvácaním do mozgu alebo prasknutím nejakej cievky napr. v oku. Ak sa vyskytne prvýkrát bezodkladne navštíviť lekára , aby vylúčil prípadne sekundárne bolesti hlavy, ktorých príčinou je iné základné ochorenie najčastejšie neurologického pôvodu.

  1. Klastrová bolesť hlavy- Big- Hortonova bolesť

Patrí medzi akútne silne neznesiteľné bolesti hlavy- bodavého, ostrého až vŕtajúceho charakteru , prichádzajúca v sériách 1-8x za 24 hodín v trvaní od 15 min až 3 hod – najčastejšie v noci a poloha v ľahu to len zhoršuje. Ide o bolesť hlavy na jednej strane a za okom dochádza k začervenaniu očnej spojovky , slzenie opuch očného viečka , zúženie zrenice, opuch sliznice nosa spojený z nádchou, potenie čela a tváre a neschopnosť vykonávať denné aktivity. Ľudia trpiaci touto bolesťou  sú často odstavený od pracovných činností nakoľko sú ich vôbec nie schopný. Nepomôže si ľahnúť ako pri iných typoch bolestí, nakoľko táto poloha bolesti ešte viacej stupňuje, človek je rozrušený , zmätený a skôr chodí z miesta na miesto- provokovať to môže aj stres alebo alkohol.

  1. Bolesť hlavy spôsobená infekciou mozgu

Pri infekciách mozgu a pri náhlom zhoršení zdravotného stavu vznikajú ukrutné a príšerné bolesti hlavy veľmi silnej intenzity z dramatickým priebehom – môže ísť o meningitídu, encefalitídu, hnisavé zápaly , zápal mozgových blán, mononukleóza…

K pridruženým problémom týchto bolestí hlavy patrí :

  1. Horúčka
  2. Porucha vedomia(zmätenosť, ospalosť až bezvedomie)
  3. Príznaky infekcie, chrípkové príznaky
  4. Bolesť celého tela, kĺbov svalov , zvracanie
  5. Petechie
  6. Meniginálne príznaky (fotofóbia, stuhnutie šije opozícia šije)

Patrí k bolestiam hlavy , ktoré ohrozujú život a pri neliečení, alebo neskorom nástupe liečby hrozí smrť.

  1. Bolesti hlavy spôsobené nádorom mozgu

Nádorové ochorenie mozgu sa predpokladá až pri 60-70% bolestí hlavy z nešpecifickými vlastnosťami. Bolesti sa prejavujú v rôznej intenzite od slabej až po neznesiteľnú v trvaní pár minút , hodín až zmenia pri neliečení na trvalú a intenzívnu .

Bolesť zhoršuje rastúci nádor a typ lokality kde je umiestnený spôsobuje ešte pridružené príznaky ako poruchy vedomia, kŕče , dočasná slepota /hluchota , stŕpnutie tela alebo jeho jednej polovice. V tom prípade sa rozlišujú aj typy nádorov na zhubné a nezhubné. Tiež sa intenzita bolesti hlavy môže aj vytratiť a to vtedy ak je nádor umiestnený v špecifickej lokalite prípadne rastie veľmi pomaly.

Ide o život ohrozujúci stav, ktorého následkom môže byť aj smrť.

S bolesťou hlavy sa stretol asi každý človek , ale nie každá bolesť hlavy musí byť vážna, môže ísť aj o prechodnú bolesť hlavy spôsobenú nedostatkom tekutín, zmenou počasia, prípadne hormonálnou nestálosťou. Pri intenzívnej bolesti hlavy môže ísť o vážnu poruchu zdravia, prípadne život ohrozujúci stav a bolesť hlavy je len príznakom iného vážneho alebo menej vážneho ochorenia. Bolesť hlavy nemusí byť banalita, netreba ju podceňovať ani preceňovať , treba jej venovať náležitú pozornosť ak vznikne náhle alebo trvá neobvykle dlho a nezaberajú bežne dostupné lieky na bolesť…

Bc. Ľubica Bombalová