Úvod Problémy v rodine Bolesti uší u malých detí a dospelých

Bolesti uší u malých detí a dospelých

158
0
ZDIEĽAŤ
Bolesti uší u malých detí a dospelých.

Malé deti často postihujú bolesti uší , môže ísť o zápal vonkajšej ušnice ,zvukovodu , vnútorného ucha, prípadne je v prípade nepozornosti vopchaný do ucha ako je mala guľôčka , kúsok jedla, stavebnica a rovnako často je to aj do nosa . Deti radi skúmajú čo to spraví , keď nejakú vec strčia do nejakého dostupného otvoru – ústa,nos a ucho. Objavujú tak svet.

 

1.Zápal stredného ucha

Skoro najčastejšia príčina návštevy lekára. Sú najviac náchylné na bakteriálne zápaly uší, kvôli priamemu prepojeniu nosohltanu so stredným uchom, ide o veľmi bolestivé ochorenie spôsobené opuchom, vyklenutím bubienka , v neskoršom štádiu aj vytekajúcim hnisom , príčinou môže byť aj zväčšenie nosohltanovej mandle, zhoršenie sluchu, prípadne tekutina.

 

2.Zaľahnutie v uchu (ušiach)

Nastáva väčšinou ak sa zmení vonkajší alebo vnútorný tlak v priestore v ktorom sa nachádzame , najčastejšie ide o tunely, prípadne pri vzlete/ pristávaní lietadla / pri kúpaní , keď sa voda dostane do ucha/ vysoká nadmorská výška je to veľmi nepríjemný pocit , keď sa nedokáže vyrovnať tlak v uchu s okolitým prostredím- krátkodobé sa dá vyriešiť zívaním, prehĺtaním a žuvaním

Môže nastať aj po ķúpaní , keď sa dostane do ucha voda a spontánne nevytečie a zostane tam dlhšie ako je nevyhnutné.

 

3.Cudzie teleso v uchu

Najmä malé deti sú tým známe , že si malé predmety vkladajú do úst , niekedy do nosa alebo ucha. Častým príznakom je bolesť , šuchanie postihnutého miesta , môže vytvoriť prekážku , zhoršiť sluch , alebo pocit ,že je v uchu niečo navyše . Pozor u malých detí na veľkosti hračiek , v u hu najčastejšie skončí – hrach, fazuľa, bôb, kúsky hračky z kinderka ,prípadne sa tam pri hre môže dostať piesok alebo kamienky. Nikdy sa nesnažte cudzie teleso odstraňovať sami , hoci máte pocit jeho dostupnosti , mohli by ste to zatlačiť hlbšie miesto vybratia. Niekedy sa najmenšie deti nevyhnú ani prispatiu/ celkovej anestézii,ak je predmet veľmi hlboko a hrozí poškodenie bubienka , keby sa dieťa s nástrojom v uchu ,myklo alebo zľaklo a urobilo pohyb , ktorý nečakáte.

 

4.Priveľa ušného mazu , vytvorenie zátky

Niekedy sa stane ,že máme ušného mazu priveľa , prípadne sa zmení jeho farba a konzistencia vplyvom stresu. Doslovne môže stres prostredníctvom zvýšenej tvorby mazu , urobiť v uchu zátku , len aby sme už nič nepočuli , najmä ak sme veľmi preťažený. Vtedy je na mieste zásah lekára , kt. prostredníctvom výplachu pomôže rozpustiť a následne vysať obsah prebytočného mazu. Maz môže za chorobných okolností zhoršiť demenciu.

 

5.Keď bolesť ucha , nesúvisí s uchom

Iste sa vám už niekedy stalo ,že vás bolelo ucho alebo jeho okolie , a pritom po vyšetrení sa zistilo ,že v uchu žiaden problém nie je a je zdravé . Vtedy vyvstane otázka , prečo bolí ucho , keď je v poriadku, často ide o bolesť z pokazených zubov , zapáleného ďasna, prípadne poškodenia čeľustného kĺbu , najmä aj škrípete zubami, môže ísť aj o zápal tvárového nervu, pri ktorom neviete ,čo vás vlastne boli ,ani identifikovať ( často totiž bolí jedna celá strana tváre , ktorá môže prudko opuchnúť a vy máte pocit , že vás bolí hlava ,ucho, oko , zuby a máte problém spať, ale aj otvoriť ústa ,niekedy dochádza k poklesu kútika oka alebo úst a človek vyzerá ako po mozgovej porážke.)

 

6.Červené uši -páliace môže byť znakom migrény 

Niektorí ľudia si pri nervozite trú ucho alebo obidve a snažia sa potlačiť tým narastajúcu bolesť hlavy. Migréna je veľmi nepríjemné ochorenie , alebo aj len jeden z príznakov nejakého aj druhotného ochorenia. Vtedy je precitlivenosť na svetlo aj zvuky ( hoci môže ísť o bežné svetlo a bežný hluk v domácnosti – no pri migréne sa stáva neznesiteľný).

 

7.Zvonenie /šumenie/ hučanie v ušiach- tinitus

Ide o veľmi nepríjemný príznak  aj iného ochorenie, ktoré človeku nedovolí sústrediť na bežné činnosti. Zvukový vnem ,popisuje sa aj ako šelest- nemá to vonkajší zdroj. Vyskytuje sa krátkodobo/dlhodobo /trvalo. Intenzita môže rušiť počas spánku- typy zvukov môžu byť- pukanie, klikanie, syčanie, tlak so zaľahnutím , šumenie akoby mora. Ťažkosti sú často zhoršené psychikou nepohodou a stupňuje v tichu. Často prebieha pri poruche sluchu.  Hučanie v ušiach nemá vonkajší podnet , nie je to halucinácie- nie je psychiatrickou poruchou.

Tinitus

– subjektívny(nevidno ho navonok )

– objektívny-( dá sa zachytiť citlivým mikrofónom)

 

Uši sú druhý najdôležitejší zmysel v živote človeka, prvým je zrak , ktorým prijímame väčšinu vnemov.

 

Bc. Ľubica Bombalová