Úvod Zaujímavosti Dobré návyky začínajú v skorom veku: 7 dôvodov, prečo zapojiť vaše deti...

Dobré návyky začínajú v skorom veku: 7 dôvodov, prečo zapojiť vaše deti do prác v kuchyni

158
0
ZDIEĽAŤ
Dobré návyky začínajú v skorom veku: 7 dôvodov, prečo zapojiť vaše deti do prác v kuchyni

Deti milujú varenie, a keď majú možnosť, hrajú sa v kuchyni. A prečo nie? Varenie je kreatívne, zábavné, vzniká pri ňom neporiadok a vplýva na všetky zmysly.

Okrem toho odmenou za vašu snahu je niečo na jedenie, čo je (dúfajme) lahodné. A varenie môže priniesť aj niekoľko ďalších benefitov. Trávenie času v kuchyni môže deťom pomôcť rozvíjať schopnosť oceniť zdravé potraviny a vytvárať si lepšie stravovacie návyky.

Význam vyššie uvedeného by sa nemal prehliadať. Za posledné desaťročia došlo k dramatickému nárastu miery obezity a nadváhy medzi americkými deťmi. Čiastočne je to odrazom stravy, v ktorej sa vyskytuje príliš veľa kalórií a potravín s nízkou nutričnou hodnotou a príliš málo ovocia, zeleniny, celozrnných zložiek a mliečnych produktov s vysokým obsahom vápnika.

Mnohé benefity varenia s deťmi

Jedlá, ktoré konzumujeme mimo domova, majú viac kalórií, tuku a nasýtených tukov a menej vápnika a vlákniny než doma pripravované jedlá. Na druhej strane, konzumácia viac jedál doma sa spája s vyšším príjmom ovocia, zeleniny a mliečnych produktov s menším obsahom tuku a menším počtom kalórií.

Preto vezmite deti a urobte zo zdravých stravovacích návykov novú tradíciu. Nasleduje niekoľko ďalších benefitov doma pripravovaných jedál s vašimi deťmi:

1. Rozvoj schopnosti oceniť zdravé stravovanie

Ak sú rodičia schopní fungovať ako dobrý príklad pri výbere potravín, je viac pravdepodobné, že deti ich budú nasledovať. Spoločné varenie a konzumácia pomáha deťom v schopnosti oceniť zdravé stravovanie.

2. Povzbudzovanie detí skúšať nové jedlá

Deti radi jedia to, čo si pripravia. Pri zapojení detí do výberu ingrediencií a prípravy stravy je viac pravdepodobné, že svoje výtvory aj ochutnajú. Skúsenosti s varením pomôžu pri skúšaní nových jedál rozvíjať otvorenú myseľ.

3. Podpora sebadôvery

Deti si pri varení pestujú pocit hrdosti a nezávislosti. Deti milujú, keď sa môžu pochváliť slovami „Urobil som to sám/a!“ Keď vedia pripraviť niečo samy, bez ohľadu na zložitosť prípravy a následne to môžu naservírovať rodine, posilňuje to ich sebadôveru. Pomôžte svojim deťom tým, že ich usmerníte pri výbere veku primeraných receptov.

4. Povzbudenie ich kreatívneho ducha

Keď už deti majú isté základné zručnosti a naučia sa pracovať s receptami, môže byť ďalej rozvíjaná ich kreativita. Môžete začať s jednoduchým základným receptom. Keď prídu s vlastnými nápadmi na recepty, veľa detí si rado vytvorí samostatný priečinok na recepty.

5. Povzbudenie rodinných vzťahov

Spoločné trávenie času v kuchyni môže byť zábava a oddych zároveň ako pre deti, tak pre dospelých. Mnoho detí nie je potrebné prehovárať, aby sa k vám v kuchyni pridali, preto využite tento čas jednoducho na to, že sa budete tešiť zo spoločne strávených chvíľ a budete sa rozprávať o tom, aké dobré — a dobré pre vás — bude vaše jedlo.

6. Zlepšenie zručností jemnej motoriky

Ak necháte svoje deti, aby sa zapojili do činností, ako je miešanie, spájanie ingrediencií, vaľkanie cesta alebo, pre staršie deti, krájanie zeleniny, je to výborný spôsob zlepšenia ich jemnej motoriky, kontroly a koordinácie zraku a rúk.

7. Zvýšenie sústredenia a pozornosti

Varenie zahŕňa správne dodržiavanie receptov a jednotlivých s cieľom získať lahodný konečný produkt. Pri varení sa deti učia venovať pozornosť každému detailu. Učia sa rýchlo a ak chcú na konci celého procesu jesť maškrtu alebo jedlo, musia sa sústrediť.