Úvod Zdravie a rodina Prírodné zubné pasty: Čím sa líšia od tých bežných?

Prírodné zubné pasty: Čím sa líšia od tých bežných?

516
0
ZDIEĽAŤ
Prírodné zubné pasty: Čím sa líšia od tých bežných?

Zubár. Veľa z vás si len po prečítaní daného slovíčka spomenie na nepríjemné bolesti spojené s chrupom. Pokiaľ si nechávate záležať na tom, aby ste mali zdravé zuby bez kazov, nemali by ste podceňovať ani výber zubnej pasty. Súčasný trh je rozmanitý a ponúka celý rad značiek. Veľkej popularite sa v poslednej dobe tešia predovšetkým prírodné alternatívy.

Veľa ľudí sa domnieva, že práve zubná pasta je to, čo ovplyvňuje zdravie chrupu a odstraňuje zubný povlak a kameň. Zubná pasta pomáha udržovať zuby čisté a dych svieži, ale ak nezvolíte správny kefka, potom je čistenie neefektívne. A zloženie pasty je veľmi dôležité, pretože sa látky dostávajú často do krvného obehu, a to skrze ďasná.

Čo obsahujú bežné pasty?

Zubné pasty bežne dostupné v drogériách obsahujú spravidla 40% vody, 50 % abrazíva a zvyšných 10 % tvoria penidla, príchute, spojivá, farbivá a fluorid.

Úlohou fluoridu sodného je chrániť zubnú sklovinu proti zubnému kazu, na druhú stranu sa ale jedná o vysoko toxickú látku, ktorá sa často dostáva do obehového systému a má neblahý vplyv na srdce, žalúdok, ale aj ďalšie orgány. Penidla zasa nemajú dobrý vplyv na ústnu sliznicu, a tak často vznikajú afty. Naozaj chcete do svojho tela dostávať takéto látky? Ak nie, ponúkajú sa vám prírodné zubné pasty, v ktorých dané zložky vôbec nenájdete, ale pritom sú rovnako účinné. Z tých značiek, ktoré ponúkajú prírodné pasty na zuby, by sme mohli spomenúť treba Ecodenta, Weleda, Lavera, Natura Siberica či Listerine. Rovnako tak nájdete pod prírodnými značkami aj napríklad Soaphoria.

Ako vybrať kefku na zuby?

Trendom posledných rokov sú elektrické zubné kefky, ktoré dokážu všetku prácu v dutine ústnej odviesť za vás. Existuje aj elektrická zubná kefka pre deti. Ideálnou voľbou sú sonické kefky, ktoré sú vhodné pre zdravé a citlivé zuby či ďasná. Aj keď je ich cena vyššia, sú šetrné a vhodné aj pre deti.

Ešte sú na trhu oscilačné kefky, ktoré čistia zuby otáčavým pohybom hlavice o 90 stupňov tam a späť. Pozor, oscilačné varianty nie sú vhodné pre choré ďasná a citlivé zuby.