Úvod Zaujímavosti 10 tipov, ako zvládať letné horúčavy

10 tipov, ako zvládať letné horúčavy

123
0
ZDIEĽAŤ
10 tipov, ako zvládať letné horúčavy
10 tipov, ako zvládať letné horúčavy

Aj vy máte pocit, že ešte pred pár rokmi ste letá zvládali oveľa lepšie? Kým kedysi ste sa v predstihu vedeli pripraviť na letnú sezónu, dnes je pre vás každý deň prekvapením. Počasie je nevyspytateľné. Kým v jeden deň zúri za oknami búrka, druhý deň sotva nájdete tieň, kde by ste sa ukryli pred horúčavou.

K extrémnym zmenám počasia dochádza aj z dôvodu klimatickej krízy. Vysoké teploty vás oberajú o radosť z leta, spôsobujú malátnosť, znižujú vašu produktivitu, stoja za mnohými ďalšími problémami. Niekedy stačí zdržiavať sa v priestoroch, ktoré sú klimatizované, dobré izolované, pod strechou s vhodnou strešnou krytinou. Často však nepomáha ani to.

Žiaľ, neexistuje termostat, ktorým by ste teplotu za oknami znížili na znesiteľnú hodnotu. Na druhej strane je tu niekoľko spôsobov, ako zmierniť dopad horúceho počasia na organizmus.

Teplo a ľudské telo

Ľudia sú v skutočnosti celkom prispôsobiví a dokážu tolerovať veľmi vysoké úrovne tepla a vlhkosti, avšak len na krátky čas. Do určitého bodu si telo dokáže udržať svoju termoregulačnú schopnosť. Problémy však vznikajú, keď:

  • sa zdržiavate v príliš teplých a vlhkých podmienkach. V takomto prostredí sa pot neodparuje dostatočne, čo by mohlo spôsobiť, že si telo udržiava časť prebytočného tepla.
  • sa nadmerne potíte. Dlhodobé nadmerné potenie môže viesť k dehydratácii. Keďže sa pot musí nejakým spôsobom dostať von z tela, vzniká nápor na krvný obeh. Väčšia spotreba krvi môže viesť k vyšším teplotám v tele.
  • trpíte niektorými ochoreniami. Všetky mechanizmy zapojené do ochladzovania tela zaťažujú srdce. Vysoké teploty majú negatívny vplyv nielen na ľudí trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia, ale aj na ďalšie rizikové skupiny.

Ohrozené skupiny

Vlna horúčav môže postihnúť kohokoľvek, no najzraniteľnejší ľudia sú:

  • starší ľudia – najmä starší ako 75 rokov a ženy;
  • ktorí žijú sami alebo v domove pre seniorov;
  • ľudia, ktorí majú vážne alebo dlhodobé ochorenie vrátane srdcových alebo pľúcnych ochorení, cukrovky, ochorenia obličiek, Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby alebo niektorých stavov duševného zdravia;
  • ľudia, ktorí užívajú viacero liekov;
  • deti a tínedžeri, ľudia pripútaní na lôžko, ľudia so závislosťou od drog alebo alkoholu;
  • ľudia, ktorí trávia veľa času vonku alebo na horúcich miestach;
  • tí, ktorí bývajú v byte na najvyššom poschodí, bezdomovci alebo tí, ktorých práca je prevažne vonku.

Vysoké horúčavy vedú k …

Väčšine zdravotných problémov a úmrtí súvisiacich s teplom sa dá vyhnúť. Tri z najčastejších stavov, na ktoré si treba dávať pozor, sú dehydratácia, úpal a vyčerpanie z tepla.

Dehydratácia

Mnohí považujú za najlepší úkryt pred horúčavou svoj domov. Riešia to dôkladnou izoláciou a klimatizáciou. No ani správne zateplenie strechy a izolácia podkrovia vás neuchráni pred najčastejším problémom, a tým je dehydratácia.

Vaše telo potrebuje vodu, aby mohlo fungovať. Keď stratíte viac tekutín, ako prijmete, dochádza k dehydratácii. Mierna alebo stredná dehydratácia sa dá zvládnuť pitím väčšieho množstva tekutín, avšak ťažká dehydratácia si už vyžaduje lekársku pomoc.

Vaše telo vám nemusí včas oznámiť, že potrebuje viac vody. V okamihu, keď cítite smäd, ste s prísunom tekutín pozadu. Starší ľudia často necítia smäd, kým nie sú skutočne dehydratovaní.

Ak vás čaká pobyt na slnku, je dôležité piť tekutiny ešte pred tým, ako von vyrazíte. Ak vonku navyše pracujete alebo cvičíte, mali by ste vypiť pohár vody aspoň každých 15 až 20 minút. Príjem vody by však nemal presahovať hranicu 1200 ml za hodinu. Mohlo by to znížiť hladinu sodíka, čo zas vedie k ďalším zdravotným problémom.

Úpal

Najznepokojivejším dôsledkom vysokých horúčav je úpal. Pri úpale sa telo nedokáže samo ochladiť a regulovať svoju teplotu. Pri normálnych teplotách vaše telo stráca vodu potením, dýchaním a pravidelným močením.

Keď však vlhkosť stúpne nad 75 %, potenie sa stáva neúčinným. Vaše telo dokáže uvoľniť teplo len vtedy, keď je vonkajšia teplota nižšia ako vaša vnútorná telesná teplota, zvyčajne okolo 36 stupňov.

Teplota človeka dokáže veľmi rýchlo vzrásť na nebezpečnú hodnotu, a to v priebehu 10 alebo 15 minút. To môže viesť k invalidite alebo dokonca k smrti.

Osoba, ktorá má úpal, sa môže potiť nadmerne alebo vôbec. Môže byť zmätená, dostať záchvat alebo dokonca omdlieť. Zvyčajne má začervenanú pokožku, rýchlo dýcha alebo sa sťažuje na bolesť hlavy. Vtedy je potrebné presunúť sa ihneď do tieňa alebo do klimatizovaného prostredia. Pomáha ochladenie studenou vodou, ľadové obklady alebo vlhké uteráky okolo krku, hlavy, podpazušia a slabín. Čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

Vyčerpanie z tepla

K vyčerpaniu z tepla dochádza, keď telo nadmerným potením stráca príliš veľa vody alebo soli. Zvyčajne sa to môže stať, keď ste vystavení vysokým teplotám v kombinácii s vysokou vlhkosťou, alebo ak vykonávate namáhavú fyzickú aktivitu, ako je beh alebo hranie futbalu.

Príznaky vyčerpania z tepla môžu zahŕňať chladnú alebo vlhkú pokožku s husou kožou, silné potenie, pocit mdloby alebo únavy, nezvyčajnú srdcovú frekvenciu, svalové kŕče, bolesť hlavy alebo nevoľnosť.

V takomto stave je liečba komplikovanejšia. Vyžaduje si ľadové kúpele, teda ponorenie do studenej vody, ktoré musí byť plne v réžii lekárov. Používajú sa aj mokré plachty, klimatizácia a iné ochladzovacie metódy.

10 tipov, ako zostať v pohode v extrémnych horúčavách

Spoliehať sa na to, že leto nebude extrémne horúce a že to dajako zvládnete, nie je veľmi rozumné riešenie. Pripravte sa na vlnu horúčav už pred letom. Osvojte si určité návyky a dodržujte ich počas kritických dní. Buďte zodpovední k sebe aj okoliu aj počas zvyšok roka. Tu je 10 praktických rád.

1.   Upravte si denný harmonogram

Keď krajinu zaplavia vlny horúčavy, nič nefunguje normálne. Pre vysoké teploty kolabujú nielen ľudia, ale aj stroje. Mnohí sa usilujú zotrvať v zabehnutom harmonograme, pretože neradi narúšajú zabehnutú rutinu. Leto si však žiada nejaké úpravy.

Začnite svoj deň skôr. Nastavte si budík o hodinu-dve skôr a využite príjemnú rannú klímu na najdôležitejšie úlohy. Zatiaľ čo v zime je vám zaťažko opustiť teplo domova, v lete tento posun oceníte.

Ranné hodiny využite na beh, plávanie či inú športovú aktivitu. Povenujte sa svojej záhrade a trávniku. Ak pracujete z domu, je to ideálny čas na najnaliehavejšie úlohy. Niektorí zamestnávatelia dokonca umožňujú úpravu pracovného času. Po dohode môžete nastúpiť do práce skôr, v čase najväčších horúčav si dať pauzu a pokračovať zas večer.

2.   Ani oblečení, ani vyzlečení

Počas horúcich dní vás čakajú výzvy aj v otázke oblečenia. Najmä pracovníci v odvetviach, kde sa vyžaduje uniformované oblečenie, sa často dostávajú do stavu, že pre ťažké vrstvy oblečenie sa ich telá nedokážu prirodzene ochladzovať.

Ak je to možné, noste ľahké, voľné, vzdušné oblečenie svetlých farieb. Bavlnené tkaniny a ľan sú super priedušné a pomáhajú ochladzovať vaše telo. Voľte krátke rukávy, sukne a šortky, aby ste na sebe mali čo najmenej látky. Nezabudnite sa chrániť opaľovacím krémom.

Pri tom, ako budete zo seba zhadzovať oblečenie, však neignorujte prikrývku hlavy. Tá je dôležitá najmä u malých detí, seniorov a ďalších ohrozených skupín.

3.   Blokujte slnečné lúče

Chráňte pred teplom váš domov. Aj keď sa hovorí, že prirodzené denné svetlo a slnečné lúče priaznivo vplývajú na ľudský organizmus, produktivitu a náladu, kritické hodiny počas horúceho dňa sú výnimkou.

Údajne až 30 percent nežiaduceho tepla prichádza cez okná. Použite preto tienidlá, záclony, závesy či žalúzie, aby sa z vášho domova nestal skleník. Akákoľvek tieniaca technika vám pomôže udržať v domácnosti príjemnú klímu a pomôže tiež ušetriť na nákladoch, ktoré by vás stálo dlhodobé používanie klimatizácie alebo ventilátora.

4.   Na klimatizáciu inteligentne

Klimatizáciu sme už spomenuli, a to v súvislosti s nárastom účtov za elektrickú energiu. Bez klimatizácie sa však mnohé domácnosti, verejné budovy či podniky nezaobídu.

A tu sa ponúkajú dve otázky: Je lepšie nechať klimatizáciu pustenú celý deň, aby si váš dom udržal optimálnu teplotu? Alebo radšej využiť funkcie inteligentného termostatu a prevádzku klimatizácie nastaviť podľa vlastných potrieb?

Odpoveď je jednoduchá: Ak ste celý deň mimo domu, váš termostat môže byť naprogramovaný tak, aby znížil teplotu o niekoľko stupňov tesne predtým, ako sa vrátite domov. Takže keď prídete, vaša domácnosť bude príjemne vychladená, a to bez plytvania energiou po celý deň.

Klimatizácia však úzko súvisí so zateplením stavby. Ak máte dom postavený z materiálov, ktoré umožňujú rýchlejší prestup tepla, požiadavky na klimatizáciu sú úmerne vyššie a vyššie sú aj vaše účty. Preto je z dlhodobého hľadiska vhodné porozmýšľať aj nad správnym zateplením a izoláciou stavby.

Náš tip: Spoznajte benefity kvalitného zateplenia domu a izolácie strechy na klímu v domácnosti.

5.   Keď to nefúka vonku

Klimatizácia nie je univerzálnym riešením. Niektoré stavby jej inštaláciu neumožňujú z dôvodu zachovania vzhľadu fasády budovy. Zvyčajne nie je povolená ani na budovách s historickou a pamiatkovou hodnotou. Pre iných sú jej obstaranie a montáž príliš nákladné. A hoci existujú aj praktické prenosné klimatizačné jednotky, mnohí dávajú prednosť ventilátorom.

Ventilátor je ideálne riešenie, ak potrebujete schladiť iba miestnosť, v ktorej sa zdržiavate najčastejšie. Keďže teplo stúpa k stropu, najchladnejší vzduch vo vašom dome bude na úrovni podlahy. Preto má zmysel postaviť ventilátor na podlahu a nasmerovať ho nahor. Ventilátor potom vracia ochladený vzduch späť do miestnosti.

Tip: Ak potrebujete vzduchu rýchlo ochladiť, postavte pred ventilátor misku s ľadom.

6.   Fľaša vody nielen na pitie

Opäť sa dostávame k pitiu. Pite viac tekutín bez ohľadu na to, ako ste aktívni. Nečakajte s pitím, kým sa budete cítiť smädní. Máme tým samozrejme na pamäti čistú vodu, minerálne vody a nesladené čaje. Vyhnite sa sladkým nápojom a alkoholu.

Fľaša vody však môže fungovať aj ako termofor na studené obklady. Chladenú fľašu si prikladajte na čelo, krk alebo zápästia. Naplňte vodou klasický termofor a dajte ho na pár hodín do mrazničky. Potom ho vložte do postele predtým, ako sa uložíte na spánok.

7.   Jedzte ako vtáčik

Keď je horúco, je oveľa lepšie držať sa ľahkých, dobre vyvážených a pravidelných jedál. Jedzte menšie porcie, no o to častejšie. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny s vysokým obsahom vody. Môže to byť ovocie, ako sú jahody, citrusy či melón. Aj uhorka, zeler a šalát vám pomôžu udržať správnu hydratáciu.

Obmedzte jedlá bohaté na bielkoviny. Bielkoviny môžu zvýšiť metabolické teplo a ohrievať telo. Môžete tiež vyskúšať jedlá s vysokým obsahom tekutín, ako sú polievky a dusené jedlá, ktoré pozitívne ovplyvňujú úroveň hydratácie.

8.   Schlaďte sa

Niekedy je najlepší spôsob, ako bojovať proti horúčave, presvedčiť svoje telo, aby si myslelo, že je chladnejšie. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je dať si rýchlu studenú sprchu.

Ak práve nemáte možnosť vbehnúť pod sprchu alebo skočiť do bazéna, naplňte vodou vedrá alebo iné nádoby a namočte si nohy. Mokré uteráky a šatky tiež môžu mať chladivý efekt. Noste ich na ramenách alebo hlave. Fungujú aj rozprašovacie fľaše naplnené studenou vodou, ktoré môžete mať pri sebe po celý deň.

Ak máte na záhrade nevyužitý priestor, je tu riešenie navyše. Poznáte záhradné sprchy? Ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Ochladia vás počas horúceho dňa, prispejú k dovolenkovej atmosfére na vaše záhrade, môžete ich tiež využiť na rýchle schladenie a umytie vášho domáceho miláčika.

9.   Záhradou sa šíri vôňa

Hoci je to mnohým známe, zopakujme si to: časté a opakované používanie rúry a sporáka počas leta dokáže nepríjemne zvýšiť teplotu vo vašej domácnosti.

Ak sa vám zdá, že u vás doma je už neznesiteľne horúco, posledná vec, ktorú chcete urobiť, je zapnúť rúru na 200 stupňov.

Cez deň si pripravte rýchle ľahké jedlo, večer si vyhraďte na grilovanie na záhrade. Ku večeru sa teplota vzduchu ochladí, pobyt vonku bude znesiteľný. Grilovačka vás pozdvihne nielen po tej fyzickej, ale aj po tej psychickej stránke. Je to ideálny spôsob na stretnutie s rodinou, priateľmi a susedmi.

10. Spoznávajte slovenské jaskyne

Leto sa spája s dovolenkou a rôznymi výletmi. Najmä rodičia detí vymýšľajú rôzne aktivity, ako zabaviť svoje ratolesti a zásobiť ich množstvom zážitkov. Pri výbere aktivít však buďte opatrní. Určite vás to bude lákať na kúpaliská a vodné nádrže, vyvarujte sa však ich návšteve vo veľmi horúcich dňoch a počas kritických hodín od 11 do 15.

Voľný čas využite na spoznávanie slovenských jaskýň. V lete ide o príjemné schladenie, počas návštevy si však dávajte pozor na teplotný šok a malým návštevníkom určite pribaľte vrstvu oblečenia. Chládok poskytujú aj historické hrady a zámky. Alebo sa skoro ráno vyberte na turistiku, aby ste v tých najväčších horúčavách boli bezpečne krytí hustým lesom.

Na záver

Vysoké teploty pôsobia na každého individuálne. Vždy je však dôležité, aby ste boli opatrní, keď teploty začnú stúpať. Vlna horúčav trvajúca niekoľko dní alebo jeden deň extrémnych horúčav môže spôsobiť problémy, z ktorých sa môžete spamätávať dlhú dobu. Najčastejšie sú dehydratácia, vyčerpanie z tepla a úpal.

Vyvarujte sa pobytu na priamom slnku v kritických hodinách. Noste ľahké a vzdušné oblečenie a pite dostatok tekutín. Schlaďte sa vždy, keď sa vám naskytne taká možnosť. Studená sprcha, obklady, klimatizácia alebo ventilátor. Pomôžu vám udržať váš organizmus v čo najväčšej pohode. Nezabúdajte ani na svojich najbližších. Najmä na imobilných ľudí a seniorov, ktorí sú odkázaní na vašu pomoc.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: www.freepik.com