Úvod Rodina 7 spôsobov Ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu

7 spôsobov Ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu

98
0
ZDIEĽAŤ
7 spôsobov Ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu
7 spôsobov Ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu

Predmenštruačný syndróm zvaný PMS signalizuje príchod menštruácie a desí sa ho veľké množstvo žien. Najčastejšími symptómami sú únava, bolesti hlavy, stavy úzkosti a depresie. Častokrát zasahujú do každodennej činnosti žien. Mnohé z nich majú také stavy, že nie sú schopné vykonávať žiadnu pracovnú činnosť.

Predmenštruačný syndróm

Najčastejšie sa vyskytuje po skončení ovulácie. Približne 10 až 14 dní pred začatím. Najčastejšou príčinou sú hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu ide o estrogén a progesterón. Ak nepríde k otehotneniu, počet týchto hormónov u žien klesá. Príznaky sa u každej ženy líšia, niektoré nepociťujú žiadne príznaky. Iné pociťujú nepokoj, bolesti, úzkosť  a ich intenzita sa môže meniť v závislosti od veku . Ženy vo veku od 30 do 40 rokov pociťujú najväčšie ťažkosti.

Fyzické príznaky PMS

Medzi najčastejšie fyzické príznaky patria:

  1. bolesti a kŕče brucha alebo podbrušia
  2. zvýšená citlivosť prsníkov alebo ich bolesti
  3. akné a rýchlo mastiaca sa pleť
  4. hnačka /zápcha /nadúvanie
  5. opuchy končatín bolesti svalov
  6. priberanie na váhe častý pocit hladu a chuť na sladké.

Psychické a emocionálne príznaky PMS

Najčastejšie psychické a emocionálne príznaky patrí:

  1. pocit úzkosti
  2. podráždenosť
  3. náladovosť
  4. nespavosť
  5. výbuchy hnevu
  6. únava
  7. úplná neschopnosť sa sústrediť
  8. depresívna nálada/pocity smútku
  9. zníženie sexuálneho apetítu

Ďalšie iné zdravotné ťažkosti pri PMS

Iné najčastejšie problémy pri predmenštruačnom syndróme sú migréna, astma a alergie.

Pre diagnostiku PMS neexistujú žiadne testy. Trpíte vtedy, ak sa vyššie zmienené príznaky objavujú pravidelne, napríklad 5 dní pred začatím menštruácie po dobu aspoň 3 až 5 menštruačných cyklov za sebou a odznejú najneskôr do 4 dní po začatí menštruačného krvácania.

Ďalšie spôsoby, ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu

1 spôsob- Kvalitný a dostatočný spánok

Príprava na dobrý spánok zahŕňa:

  1. vyhýbanie sa používaniu počítača a mobilu tesne pred spaním
  2. nižšia teplota vzduchu v spálni okolo19-21 stupňov
  3. dĺžka trvania spánku minimálne 8 hod v zatemnenej miestnosti.

 2 spôsob- Zdravá a vyvážená strava.

Konzumujte  stravu počas dňa menších porciách. Jedzte veľa ovocia, zeleniny, obmedzujete prísun cukru, alkoholu a kofeínu. Ďalej je potrebné dbať na pravidelnosť. Vyhýbajte sa záchvatom prejedaniu alebo hladovaniu.

3 spôsob. Pravidelné cvičenie.

Cvičenie voľte podľa vašich preferencií najlepšie nejaká prechádzka, prípadne nejaké ľahšie strečingové cvičenie, tým uvoľníte svoj stres a nervozitu. Rovnako si môžete dopriať uvoľňujúcu masáž, Venovať sa miernemu behu, plávať

4 spôsob vyhýbanie sa stresu.

Svoje pracovné činnosti si rozdeľte podľa výkonnosti, podľa toho, či ste ranné vtáča alebo nočná sova. Na základe tohto rozdelenia prispôsobte jednotlivé činnosti, ktoré musíte vykonať aj svojmu zdravotnému stavu. Nenáhlite sa ,činnosti si rozdeľte na menšie ciele podľa ich dôležitosti. Nenakladajte si viacej povinnosti ako je nevyhnutné.

5 spôsob- Pitie dostatočného množstva tekutín.

Dostatočným príjmom tekutín, najmä vody, nesladených čajov a minerálok dosiahnete stav, kedy vás nebude nadúvať a nebudete trpieť zápchou. Vaša pleť bude vypnutá aj napriek tomu, že sa necítite najlepšie. Pite po malých dúškoch dodajte telu minimálne 2 až 2 a pol litra vody

6 spôsob- Obmedzenie fajčenia.

Mnoho žien používa fajčenie síce na ukľudnenie. No v prípade PMS sa príznaky zintenzívňujú a sú väčšie a častejšie ako u nefajčiarok

7 spôsob. Užitie liekov proti bolesti.

Pri nevyhnutnosti užívania liekov neprekračujte ich odporúčanú dávku. Najčastejšie sa používajú lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo spazmolytík. Tieto lieky vám pomôžu od bolestí hlavy, brucha ,podbruškaa únavy svalov a kŕčov.

Ak vaše príznaky predmenštruačného syndrómu sú príliš silné a intenzívne môže sa jednať o predmenštruačnom dystrofickú poruchu, ktorá je najťažšou formou PMS. Táto závažná forma vyžaduje lekársky dohľad a liečbu. Ovplyvňuje každodenný život. Pri intenzívnych bolestiach je nevyhnutné dopĺňať vitamíny a minerály na zmiernenie príznakov PMS. Patrí k nim vápnik ,vitamín D, vitamín B 6, horčík, omega. 3 až 6 mastné kyseliny a vitamín E.

Predmenštruačný syndróm patrí k veľmi závažným ochoreniam a obmedzuje každodenné fungovanie žien.

Bc. Ľubica Bombalová