Úvod Zdravie a rodina Treking v zime – jeho nástrahy i výhody

Treking v zime – jeho nástrahy i výhody

63
0
ZDIEĽAŤ
Treking v zime – jeho nástrahy i výhody
Treking v zime – jeho nástrahy i výhody

Mrzí vás, že sa blížia zimné dni a vy budete musieť na pár mesiacov oželieť obľúbený treking? Nezúfajte, pretože za istých okolností sa dá treking realizovať aj od jesene do jari. Samozrejme, že ide o niečo náročnejšie výstupy a túry ako v lete, ale dajú sa rovnako užiť. Musíte však byť oveľa viac ostražití a na počasie pripravení aj s ohľadom na trekingovú výbavu.

Na čo si v zime dávať v horách pozor

Keď sa vydávate na treking v zimných mesiacoch, je nevyhnutné si uvedomiť množstvo potenciálnych nástrah. Najväčšie nebezpečenstvo so sebou nesie počasie. Zima je obdobie, kedy sa počasie mení extrémne rýchlo. O niečo viac tento fakt platí pre horské prostredie. Zmeny počasia môžu byť naozaj rýchle a nečakané. Silný vietor a sneženie znížia teplotu o niekoľko stupňov. Hmla obmedzí viditeľnosť na pár metrov. V takomto prostredí je pohyb náročný a nebezpečný.

Ak sa aj napriek tomu vyberiete do hôr, buďte na tieto extrémy pripravení. Kúpte si naozaj kvalitnú turistickú výbavu, a to hlavne turistické topánky. Majte v batohu náhradné termo oblečenie, jedlo, vodu a pripravený kontakt na horskú službu. Sledujte varovania hlavne s ohľadom na lavínové nebezpečenstvo a prípadné snehové búrky či víchrice.

Treking v zime je skúškou i zážitkom

Aj napriek týmto nástrahám sa dá sa treking užiť naplno. Zimné túry sú plné zážitkov i adrenalínu. Získali si popularitu pre výhody, ktoré sú možné zažiť iba v tomto ročnom období. Mimo sezóny si naplno užijete krásne scenérie. Pahorky i údolia pokryté vrstvou čerstvého snehu sú nádherné a sprostredkujú vám úplne iný pohľad na krajinu. Navyše menej preplnené trasy v zime sú zárukou pokojnej atmosféry a tvoria priestor na dych berúce zážitky. Zimný treking posilní vašu fyzickú kondíciu a vytrvalosť. Stúpať do zasneženého kopca je naozaj výzvou, ktorú prekoná len fyzicky zdatný človek.

Zimný treking? Jedine s poriadnymi topánkami

Najdôležitejším prvkom pri príprave na treking v zime je správna turistická obuv. Ideálne topánky by mali byť odolné voči vlhkosti a vetru. Musia poskytovať tepelnú izoláciu, aby sa predišlo podchladeniu.

Kúpte si topánky s dobrou trakciou, ktorá vám umožní pohodlne sa pohybovať na klzkých povrchoch ako sú ľad a sneh. Podošva so špeciálnou úpravou vzoru a hlbšími drážkami je ideálnou voľbou pre lepšiu adhéziu. Okrem toho zvážte veľkosť topánok tak, aby ste mohli nosiť termo ponožky, ktoré vám poskytnú dostatočnú tepelnú ochranu. Uistite sa, že topánky sú pohodlné a dobre sa prispôsobia chodidlu. Krok v zime musí byť oveľa stabilnejší. Pánska a dámska turistická obuv pomôže minimalizovať riziko zranení a zlepší celkový zážitok zo zimného trekingu.