Úvod Zdravie a rodina Aj tí najmenší môžu trpieť veľkým problémom s únikom moču

Aj tí najmenší môžu trpieť veľkým problémom s únikom moču

2165
0
ZDIEĽAŤ

S pojmom inkontinencia sa najčastejšie stretávame u seniorov alebo u žien počas a po tehotenstve, ktorého príčinou sú oslabené svaly panvového dna. Existuje však aj samovoľný únik moču u detí, ak je však už dieťa väčšie, časté pomočovanie treba riešiť, pretože môže signalizovať aj závažnejšiu poruchu zdravia.

Pomočovanie detí v noci, ale aj cez deň, známe aj ako enuréza, je samovoľný únik moču, ktorý postihuje predovšetkým malé deti, ale aj desatinu detí predškolského veku, 5 – 13 % detí vo veku 6 – 14 rokov a dokonca aj 2 % adolescentov vo veku 15 rokov. U novorodencov je časté močenie (až 20 krát za deň) normálne, pretože je to dané ich malým močovým mechúrom.

Okolo druhého – štvrtého roku života by už malo byť dieťa schopné ovládať vlastnou vôľou močenie alebo jeho zastavenie. Ak však aj naďalej dochádza k častému pomočovaniu vášho potomka, neodkladajte návštevu lekára, pretože sa môže jednať o poruchu vo vývoji močových ciest a reflexov ovládajúcich močenie.

Ďalším prípadom výskytu detskej inkontinencie je mentálne alebo fyzické postihnutie dieťaťa, kedy k naučeniu kontroly vlastného mechúra dochádza neskôr, ako u zdravých detí.

Druhy a príčiny detskej inkontinencie

Podobne ako pri dospelých inkontinentných pacientoch, tak aj u detí existuje niekoľko typov samovoľného úniku moču:

  1. Urgentná inkontinencia býva vrodenou vadou a najčastejšie je spôsobená poruchou vo vývoji reflexov. Objavuje sa počas dňa, keď má dieťa plný močový mechúr. Tento stav môžete spozorovať vtedy, ak vidíte že dieťa prekrižuje nohy, tlačí si rukou na močové orgány a pod.. Kvôli takémuto zadržovaniu močenia dochádza počas dňa k niekoľkým únikom malého množstva moču a v priebehu noci k úplnému pomočeniu.
  2. Stresovú inkontinenciu spôsobujú oslabené svaly panvového dna a znížená činnosť zvierača močového mechúra, kvôli ktorým dochádza k úniku moču pri fyzickej námahe, skákaní, behaní, ale aj pri zakašľaní a kýchaní.
  3. Anatomická inkontinencia má niekoľko foriem, ktoré súvisia s poruchou vývoja vnútorného zvierača močovej trubice alebo s vyústením močovodu do pohlavných orgánov (najmä u dievčat). Deti s týmto typom inkontinencie trpia pravidelným únikom moču, pri akýchkoľvek bežných denných činnostiach.
  4. Nočná inkontinencia patrí u detí k najčastejšej forme a môže mať niekoľko príčin. Môže ísť o poruchu v produkcii hormónov, ktoré ovplyvňujú tvorbu moču v obličkách, o skrytú hyperaktivitu močového mechúra alebo o genetickú predispozíciu. Príčinou však môžu byť aj psychické problémy alebo problémy s poruchami spánku.
  5. Paradoxná ischúria je forma úniku moču, ktorá býva spôsobená zadržiavaním močenia pri plnom močovom mechúre. Prejavuje sa odtekaním moču po kvapkách z preplneného mechúra alebo po zastavení močenia.

Liečba detskej inkontinencie

Podobne ako u dospelých, aj u detí je prvotným krokom, pri včasnom zistení inkontinencie, praktizovanie liečebného cvičenia, zameraného na posilnenie svalov panvového dna.

Okrem toho sa uplatňuje takzvané režimové opatrenie, v rámci ktorého sa dohliada na pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra dieťaťa. Pri urgentnej inkontinencii sa okrem cvičenia využíva aj medikamentózna liečba.

Liečba inkontinencie je dlhodobou záležitosťou a pokiaľ chcete aby bola úspešná aj u vášho potomka, dôležité je, aby ste boli vy a aj vaše dieťa dostatočne trpezliví. Keďže problém s pomočovaním môže byť hlavne pre dospievajúceho človeka veľmi nepríjemný, treba mu poskytnúť dostatok pochopenia a podpory.

V neposlednom rade je vhodné využiť rôzne ochranné produkty, ktoré poskytnú pomoc pri nepohodlí a zmenšia obavy z pocitu strápnenia sa v kolektíve.

Spoľahlivé pomôcky v boji s inkontinenciou

Ak vaše dieťa trpí samovoľným únikom moču, okrem spoľahnutia sa na liečbu, ktorá však trvá dlhšiu dobu, vám neostáva nič iné, len spoľahnúť sa na hygienické produkty, ktoré sú dostupné na trhu.

Inkontinenčné pomôcky pre deti značky TENA zabezpečia vášmu dieťaťu potrebný komfort a vám uľahčia starostlivosť o dieťa. Tieto produkty taktiež zabránia nepríjemným sprievodným javom inkontinencie, akými sú najmä pretečenie, zápach moču, ktorý by mohlo zacítiť okolie, nočné budenie sa na mokrom matraci a podráždenie citlivej detskej pokožky.

Inkontinenčné produkty sú rozdelené podľa veľkostí a sily savosti, všetky sú dermatologicky testované, čiže bezpečné aj pre vaše dieťa. Vybrať si môžete zo širokého sortimentu plienok, vložiek, vkladacích plienok, fixačných nohavičiek alebo nohavičiek s upevňovacím pásom.

Vyskúšať to, ktoré produkty budú vášmu dieťaťu vyhovovať najviac môžete aj prostredníctvom vzorky zadarmo, ktorú môžete získať po kontaktovaní bezplatnej linky spoločnosti TENA.