Úvod domácnosť a bývanie Tipy, ako šetrne vyčistiť vankúše na záhradnom sedení

Tipy, ako šetrne vyčistiť vankúše na záhradnom sedení

145
0
ZDIEĽAŤ
Tipy, ako šetrne vyčistiť vankúše na záhradnom sedení

O tom, aké užitočné sú vankúše na záhradnom sedení, nemožno pochybovať. Zabezpečujú nám pohodlné sedenie a okrem iného sa starajú aj o štýlové doplnenie terasy. Stačí zmeniť typ alebo potlač vankúšov a terasa získa nový šarm. Nič nás však od sedenia neodradí viac ako fľaky a nečistoty na vankúšoch. Poradíme vám, ako sa ich perfektne zbavíte.

Čo sa používa, to sa ušpiní

Aj vankúše na záhradnom sedení sú našou vizitkou. Dajú druhým najavo, ako nám záleží na čistote a dizajnovej dokonalosti. Sadli by ste si do štýlového záhradného kresla, keby ste na vankúšiku objavili fľak od oleja alebo nebodaj vtáčí exkrement? Nech by vyzeral nábytok alebo vankúše hocijako pohodlne, radšej by sme si sadli niekam na trávu.

Akokoľvek sa snažíme, záhradný nábytok a textílie sa z času na čas ušpinia. Sú v exteriéri, a teda sú na nečistoty oveľa háklivejšie. Vzduchom víri prach a ten neobíde ani našu starostlivo udržiavanú terasu. Keď ho denne nájdeme prisatý na stole, isto sa ho hojne nájde aj vo vankúšoch.

O znečistenie nábytku a textílií sa pričinia aj domáce zvieratá, malé deti, no i my sami našou vlastnou nešikovnosťou. Koľkokrát sa nám podarí na vankúš vyliať pár kvapiek kávy či nebodaj vína?

Pokiaľ vonku často grilujeme alebo stolujeme, nemusíme byť extra nešikovní, aby nám z taniera nekvapla mastná kvapka rovno na štýlový vankúš. Hromžiť priveľmi netreba. Naučíme vás, ako škvrny jednoducho vyčistiť.

Lebo na terase to žije: ako vyčistiť záhradné sedenie?

Bol by hriech mať nádhernú terasu a naplno ju nevyužívať! Zakázať druhým jesť a piť na terase iba preto, že sa zašpiní dlažba alebo vankúše na záhradnom sedení? Tu nie ste v múzeu!

Osobitne sa treba venovať čisteniu vonkajších textílií po skončení sezóny a pred nástupom tej ďalšej. Možno sa do nich zahryzol prach a nebodaj aj pleseň. Spôsob čistenia treba prispôsobiť materiálu vankúšov, ale aj miere znečistenia a úplne najvhodnejšie je sledovať štítky s inštrukciami od výrobcu. S akými nečistotami sa môžeme stretnúť?

Vtáčie exkrementy

Tento druh nečistoty nepoteší nikoho, no je bežný nielen na našich autách, oknách a nábytku, ale aj na záhradných textíliách. Ako sa ich zbaviť? Podstatné je hrubú škvrnu najskôr zoškriabať. Následne môžete škvrnu vyčistiť kefou a čistiacim roztokom. Použite teplú vodu v kombinácii s mydlom, sódou bikarbónou alebo pracím prostriedkom (lyžička pracieho prostriedku na dve šálky teplej vody). Na škvrnu ho môžete aplikovať aj rozprašovačom. Nechajte pôsobiť a potom dobre prepláchnite a nechajte prirodzene uschnúť.

Pleseň

Záhradný nábytok je vystavený rôznym vplyvom počasia, vlhkosti i dažďu, a tak sa stane, že na vankúši sa objaví pleseň. Často ju tam nájdeme aj po zimnom skladovaní. Pleseň treba najskôr oškriabať nylonovou kefou a potom ju handričkou z mikrovlákna odstrániť krúživými pohybmi roztokom pripraveným z jedného dielu sódy bikarbóny a štyroch dielikov teplej vody.

Vankúš je nutné ešte opláchnuť čistou vodou. Nepomohlo? Zmes peroxidu vodíka a vody (1 : 1) alebo polievková lyžica bielidla na dve šálky teplej vody prekvapia rovnakým účinkom. Opäť je dôležité vankúš prepláchnuť a nechať prirodzene vyschnúť.

Ako na mastné škvrny

Zjavia sa nečakane a vinníka často nemožno odhaliť. Ak na vankúšoch na vašom záhradnom nábytku objavíte mastný fľak, nech je jeho pôvod akýkoľvek (olej z jedla, mastnota z opaľovacieho krému), na fľak je dobré handričkou aplikovať vodu, nasypať naň kukuričný škrob alebo sódu bikarbónu, nechať ich zaúčinkovať 15 minút, kým si vypijete kávu alebo polejete záhradku, a prášok stačí už len zoškriabať. Miesto už len opláchnite a nechajte vysušiť.

Škvrny od vína

Alkohol v hlave, ale aj na záhradnom vankúši? Kým je fľak čerstvý, prebytočnú tekutinu nechajte nasať do vreckovky a na škvrnu následne naneste soľ alebo sódu bikarbónu tak, aby fľak prekryli. Nechajte zaschnúť a potom zoškriabte.

Akčný je aj ocot v kombinácii s jedlou sódou, prevarené mlieko, ktoré sa nechá na fľaku zaschnúť, alebo roztok pripravený z troch dielov peroxidu vodíka a jedného dielika saponátu. Základom je roztok nechať pôsobiť aspoň 30 minút.

Škvrny neznámeho pôvodu

Na akékoľvek škvrny väčšinou vždy zaberie saponát alebo čistiaci prostriedok s obsahom aktívneho kyslíka. Stačí nastriekať alebo do škvrny votrieť kefou, nechať pôsobiť a potom prepláchnuť a nechať prirodzene vysušiť. Nechceme predsa riešiť ďalšie plesne.

Záhradné vankúše je dobré z času na čas povysávať, aby sa zbavili prachu. Máte tepovač? Môžete použiť kefu s jemnými štetinkami a vankúše vytepovať na to určeným prostriedkom. Ak použijete pri čistení ocot, zbavíte sa neželaného zápachu.

Pokiaľ to výrobca nezakazuje, vankúše môžete rovno hodiť do práčky. Predtým z nich môžete mechanicky odstrániť najzávažnejšie škvrny, aby ste si boli istí, že očistný proces prebehne správne.

Čo robiť, aby vankúše stále vyzerali ako nové?

Základom je vankúše nenechávať na daždi, ale ich ukrývať na noc či v nepriaznivom počasí pod strechou či v boxe. Ak budete vankúše často vysávať a pretáčať tak, aby bola každá strana rovnako vystavená slnečnému žiareniu, prípadne ich ošetríte impregnačnými prípravkami, ktoré ich uchránia pred UV žiarením a vlhkosťou, určite sa z ich dizajnu a mäkkosti budete tešiť veľa rokov.

Vieme, že taký vankúš na závesné hojdacie kreslo nie je lacná záležitosť, preto je múdrejšie dbať na správnu starostlivosť.

 

zdroj: freepik