Úvod Zaujímavosti Letná dovolenka s deťmi: Kam sa vybrať a na čo si dávať...

Letná dovolenka s deťmi: Kam sa vybrať a na čo si dávať pozor?

60
0
ZDIEĽAŤ
Letná dovolenka s deťmi: Kam sa vybrať a na čo si dávať pozor?
Letná dovolenka s deťmi: Kam sa vybrať a na čo si dávať pozor?

Časy, keď ste si s partnerom vyberali dovolenkovú destináciu podľa toho, kde si najlepšie oddýchnete, kde zažijete nezabudnuteľné dobrodružstvo či kde nájdete kultúrne obohatenie, sú s príchodom prírastkov do rodiny dávno preč. Dnes už musíte vyberať dovolenku podľa toho, kde sa najlepšie zabavia vaše deti a kde to bude pre ne bezpečné. Ani dovolenka s deťmi však nemusí byť katastrofa, ak sa na ňu dobre pripravíte.

Dovolenka pri vode po slovensky

Čím sú deti menšie, tým komplikovanejšie je cestovanie. Nestrácajte nervy dlhým cestovaním, čakaním na letiskách, prestupovaním a ponocovaním. Stavte na slovenskú dovolenku, nahádžte veci do kufra auta a vyberte sa na jazerá alebo do aquaparkov, ktoré máme v každom kúte Slovenska na skok.

Slnečné jazerá

Tyrkysovo modrá nie je len výsadou Karibiku. Užijete si tu atmosféru ako pri mori a slniečko máte zaručené počas celého leta. S deťmi oceníte pozvoľný vstup, teplú vodu aj možnosť vypožičania paddle boardu či vodného bicykla. V prípade zlého počasia vás zachráni aquapark na brehu jazera.

Štiavnické tajchy a termálne pramene

Banská Štiavnica je dobre známa nielen romantickými uličkami a útulnými kaviarňami, ale aj slávnymi štiavnickými tajchami, ktoré aj v horúcich letných dňoch doprajú človeku osvieženie. Tajchy Počúvadlo, Kolpašské jazero či Dolné Hodrušské jazero sa každý rok zaraďujú medzi vodné plochy na plávanie s ideálnou kvalitou vody.

Štiavnické vrchy v sebe ukrývajú aj termálne bohatstvo. Ak sa na vás počasie neusmeje, vyskúšajte termálne pramene vo Vyhniach v hoteli Termál, v ktorom voda nie je chemicky upravovaná, ale priteká priamo z prameňa každý deň, či na kúpalisku Vodný raj Vyhne.

Liptovská mara a aquaparky

Pri širokých brehoch Liptovskej Mary sa ľahko môže stať, že aj zabudnete na to, že nie ste pri mori. Ak patríte k milovníkom vodných športov, užijete si tu windsurfing, wakesuffing, kajakovanie, vodný bicykel a mnoho ďalších.

Pri tatranskom počasí by ste mali mať alternatívny program, na čo ideálne poslúžia aquaparky v okolí. Priamo pri Liptovskej Mare sa nachádza Vodný park Bešeňová, kde sa dosýta vyšantia deti všetkých vekových kategórií, od bábätiek až po pubertiakov.

Domaša aj Zemplínska Šírava

Že na východe Slovenska nič nie je? Je tu napríklad Domaša, naše slovenské more, alebo Zemplínska Šírava. Obe s výbornou kvalitou vody a množstvom pláží s pozvoľným vstupom do vody. Ak máte aktívne deti a neradi vylihujete na pláži celý deň, vydajte sa ešte južnejšie. Stačí vysadnúť na bicykel a užiť si nenáročnú cykloturistiku vinicami Tokaja.

Na čo myslieť pri slovenskej dovolenke pri vode?

O miesta, kam na dovolenku k vode na Slovensku, naozaj nie je núdza. Vďaka množstvu kúpalísk, aquaparkov, vodných plôch v prírode aj termálnych prameňov, nemusíte cestovať ďaleko. Ak sa však na jazerá a kúpaliská chystáte s deťmi, dbajte na kvalitu vody. Najlepšie si ju preveríte v zozname VUK, ktorý každoročne informuje o kvalite vôd určených na kúpanie.

Dovolenka na horách

Keď sa povie prázdniny na Slovensku, asi každému ako prvá napadne turistika. Nie je však túra ako túra, ani turista ako turista. Je rozdiel, či s vami dieťa chodí po horách od narodenia, alebo sa s ním chystáte na turistiku po prvýkrát. Zvážte jeho (aj svoje) telesné schopnosti a duševnú vytrvalosť. Ako si správne vybrať trasu a ktoré miesta patria k tým najobľúbenejším medzi rodinami s deťmi?

Poloniny

Na východe Slovenska nájdete náš najvzácnejší národný park s neporušeným pralesom a voľne žijúcim stádom zubrov. Poloniny, ktoré sú v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO a rozprestierajú sa na hraniciach Slovenska, Poľska a Ukrajiny, sú známe okúzľujúcou divokou prírodou. Ponúkajú nespočetné možnosti na turistiku, vrátane niekoľkodňových hrebeňoviek.

Nájdete tu aj menej náročný chodník pre rodiny s deťmi. Trasa Runina – Sedlo pod Ďurkovcom, vás za menej ako 2 hodiny odmení nedotknutou prírodou Bukovských vrchov a krásnymi výhľadmi v cieli. Zelený chodník sa začína v obci Runina.

Rozhľadňa Krahule aj stred Európy pri Kremnici

V malebnom banskom mestečku Kremnica a jej okolí nájdete hneď niekoľko ľahkých turistických chodníkov.

Z turistickej rozhľadne Krahulský vrch uvidíte z výšky nielen Kremnicu, ale aj štiavnické Sitno. Od kostola sv. Jána Nepomuckého na konci obce Krahule vedie nenáročný turistický chodník cez rozľahlé lúky a ihličnaté lesy. S deťmi sa dostanete na rozhľadnu za polhodinu až hodinu.

Po návrate sa nezabudnite osviežiť žinčicou zo salašu pod kostolom. A keď sa budete vracať cez obec Kremnické Bane, urobte si zachádzku do stredu Európy na Kremnických Baniach.

Kvačianska dolina – Vodné mlyny Oblazy

Rozprávkovo krásna Kvačianska dolina sa nachádza na rozhraní Liptova a Oravy. Prechádzka na Mlyny z obce Veľké Borové trvá pomalým tempom najviac hodinu a prevýšenie je minimálne.

Ihličnatý les a vysoké skalné masívy po ceste poskytnú tieň a príjemné ovzdušie aj v sparný letný deň. Na konci prechádzky vás bude čakať očarujúca príroda a farmárske zvieratká, ktoré tu chovajú dobrovoľníci.

Kozí chrbát pri Donovaloch

Túra na Kozí chrbát cez červenú turistickú značku na konci obce Donovaly sľubuje nenáročný dvojhodinový výstup po hrebeni. Keďže na hrebeňoch veľa tieňu nebýva, nezabudnite na opaľovací krém, pokrývku hlavy a veľa vody. V cieli si užite krásne výhľady, doprajte si oddych v mäkkej tráve a šup naspäť.

Na čo myslieť pri turistike s deťmi?

Pri chystaní na turistiku s deťmi si najmä nezabudnite pobaliť dostatok jedla a tekutín, malú výletnú lekárničku, nabitý mobil, hotovosť a náhradné oblečenie, či už pre prípad ochladenia alebo zhoršenia počasia.

Počasie na horách býva vrtkavé, a zatiaľ čo ráno sa vám môže zdať, že bude jasno, poobede vás prekvapí dážď. Pokrývka hlavy pred slnkom a opaľovací krém, či pršiplášť, suché ponožky a teplá bunda, to všetko by vám nemalo v ruksaku chýbať.

Mohlo by vás zaujímať. Viete, ako si udržať zdravie na cestách a posilniť imunitu?

Cyklodovolenka s deťmi

Slovensko sa dá spoznávať nielen stúpaním do kopcov, ale aj zo sedadla bicykla. Či už máte niekoľkomesačné bábätko, ktoré stačí šupnúť do cyklovozíka, alebo sú vaše deti ostrieľaní cyklisti. Ktoré  cyklotrasy na Slovensku sú vhodné pre vašich malých cyklistov?

Gaderská dolina

Pod majestátnymi vrchmi Tlstá a Ostrá, neďaleko Turčianskych Teplíc, sa rozprestiera nádherná Gaderská dolina, ktorá ponúka 16 km dlhú asfaltovú cyklotrasu. Stúpanie je mierne a stretnete tu turistov na bicykloch, kolobežkách aj mamičky s kočíkmi. Je to ideálna voľba nielen na cyklistiku s cyklovozíkom, ale aj pre menšie deti, ktoré sa učia bicyklovať.

Východiskovým bodom pre túto trasu je obec Blatnica, kde nájdete niekoľko požičovní bicyklov, kolobežiek a ich elektrických alternatív. Pre detičky majú v požičovniach dokonca k dispozícii cyklosedačky od jedného roka. Žiaľ, cyklovozík si musíte zabezpečiť sami.

Cyklotrasa Jurava

Ak nemáte k dispozícii predĺžený víkend a potrebujete si odskočiť z nášho hlavného mesta len na jeden deň, cyklotrasa Jurava je ideálnou voľbou na rodinný výlet.

Vďaka takmer nulovému prevýšeniu a nízkej náročnosti si výhľady na malokarpatské vinice môžete užiť s menšími deťmi, ktoré sa učia bicyklovať, aj s bábätkami v cyklovozíku. Vychádzať môžete z bodu, ktorý vám vyhovuje. Táto asfaltová, 49km dlhá cyklotrasa, spája Svätý Jur, Raču, Vajnory a Ivanku pri Dunaji.

Tokaj

Tokajský región a jeho cyklotrasy po rovinách naprieč vinicami sú výbornou voľbou pre začiatočníkov so slabšou kondičkou, aj pre rodiny s malými deťmi. Po ceste môžete objavovať nielen prírodu Východoslovenskej nížiny, ale aj historické vínne pivnice a chuť jedného z najlepších slovenských vín.

Na čo myslieť pri cyklistike s deťmi?

Či už sa chystáte na kratšiu trasu len neďaleko od domu, alebo na celodenný cyklovýlet, nikdy nepodceňte kvalitnú prilbu a v prípade detí aj chrániče, rovnako ako viditeľné reflexné prvky.

S deťmi pri mori

Ak sa predsa len neviete vzdať každoročného prísunu morských vitamínov, zvuku vĺn a vône soli, dovolenka pri mori s deťmi nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Romantiku ani dokonalý oddych síce nečakajte, pri vhodnom výbere destinácie a dobrej príprave si to však môžete užiť vy aj deti.

Piesok alebo kamienky?

Významnú úlohu pri výbere dovolenkovej destinácie zohráva to, či budete mať k dispozícii kamienkovú alebo piesočnú pláž. Pre deti je jasnou voľbou piesok, keďže chodiť po kameňoch je boľavé a stavať hrady z piesku je jednou z najobľúbenejších dovolenkových aktivít.

Výhodou kamienkových pláží v Chorvátsku je však to, že nemusíte cestovať ďaleko lietadlom. Stačí nasadnúť do auta a za pár hodín ste už pri mori.

Či už sa vyberiete lietadlom na piesočné pláže Grécka či Talianska, alebo sa autom odveziete na kamenné pláže Chorvátska, piesok ani kamienky sa vašim deťom nemusia páčiť. Zatiaľ čo po kamienkoch sa zle kráča, rozhorúčený piesok na pravé poludnie spôsobuje chodidlám neuveriteľné bolesti. Nezabudnite si preto pobaliť aj topánky do vody.

Na čo myslieť pri príprave rodinnej dovolenky pri mori?

Ak deti prvýkrát cestujú lietadlom, radšej si vyberte destináciu, ktorá je bližšie. Myslite aj na bezpečnosť. Či už hovoríme o krajinách, v ktorých panuje nestála politická situácia, alebo o krajinách, v ktorých sú rozšírené tropické choroby, určite na takých miestach nechcete uviaznuť s deťmi.

Nezabúdajte na pitný režim a chráňte deti pred výkyvmi teplôt, či už v horúčavách, alebo v klimatizovaných priestoroch. Nevystavujte sa priamemu slnku a radšej sa utiahnite do tieňa. Aj slnečné lúče sú pre človeka prínosné ak viete, ako sa obliecť na pláž. Siahnite radšej po pokrývke hlavy a zahaľujúcom oblečení, než po opaľovacom kréme na pražiacom slnku. Na slnku buďte len v zdravej miere a určite nie na pravé poludnie.

Pri balení myslite na všetko nevyhnutné, od dostatočného množstva náhradného oblečenia aj pre prípad zlého počasia, až po hračky do vody, do piesku či spoločenské hry pre deti. Vy si nezabudnite pobaliť knižku, dobrú náladu a užiť si zaslúžený oddych.

Ema Bazhaykin, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

OBRÁZKY: https://unsplash.com